Insanoğlu dünyadan yok olursa, hangi hayvan egemen olur?

Insanoğlu dünyadan yok olursa, hangi hayvan egemen olur?

Bilim insanoğluı, dünya genelindeki birçok şahıs tarafınca dört gözle beklenen soruyla ilgili ilk kere bu kadar net mevzuştu. Araştırmacılar, insanların dünyadan yok olması durumunda dünyayı yönetmeye en yakın hayvan türünün maymunlar olduğunu belirtti.
Insanoğluın dünyadan yok olması niteliğinde dünyanın iyi mi bir hal alacağı çok merak ediliyor. Bilim insanoğluı da insan sonrası dünya yaşamı için araştırma yapıyordu. Genellikle insan sonrası dünyada maymunlar egemen olacağı yönünde bir tahminleri olan bilim insanları, mevzuyla alakalı ilk kez net bir halde isim verdi.

Insan kadar parlak zeka bir canli çikacak mi?
Livescience'a mevzuşan uzmanlar, adamın yokluğunda onun kadar parlak zeka canlıların ortaya çıkıp çıkmayacağı sorusuna dair değerlendirmelerini paylaştı.

En yakin aday maymunlar
Jeolog ve popüler bilim yazarı dougal dixon, "bu noktada yakınsama kavramı çok önemli olacak" diyor. After man: a zoology of the future (insandan sonrasında: geleceğin bir zoolojisi) kitabının yazarı olan dixon'ın dile getirmiş olduğu "yakınsak evrim" kavramı, birbirleriyle yakın akraba olmayan tür ve soylar içinde görülen benzer biyolojik özelliklerin oluşumu için kullanıyor. Bu oluşuma en yakın örnek ise maymunlar.

Insan için "yürüyen ölü" diyor
Yakınsamanın en bilindik örneklerinden birini de yunus balıkları oluşturuyor. Bundan dolayı yunuslar, memeli olmasına ve bambaşka bir açınma periyodu izlemesine karşın balıklara benzeyen özelliklere sahip. Bu sayede denizlere kolaylıkla adapte olabildiler. Ayrıca insan için "yürüyen ölü" diyen dixon, dünyanın sonuna ilişkin de ciddi endişeleri olduğunu belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER