banner56

Kadın gözüyle Ağrı'yı fotoğraflandırdılar

Kadın gözüyle Ağrı'yı fotoğraflandırdılar

Ağrı Valiliği ile Serhat Kalkınma Ajansı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen Kadın Gözüyle Ağrı isminde proje ile Türkiye’nin mühim kadın resim sanatçıları, Ağrı’nın zamanı ve organik güzelliklerini fotoğraflandırdılar.
Bennu Gerede, Lara Sayılgan, Ayten Hatice Yılmaz, Nihal Gündüz, Emine Şengöz, Aynur Aytin ve Gülşen Günay benzer biçimde mühim kadın fotoğrafçıların yer aldığı proje ile Ağrı’nın tarihi ve organik güzelliklerinin yanı sıra organik yaşamı da fotoğraflandırıldı. Proje çerçevesinde Kültür ve Turizm Müdürü Ebumuhsin Bulut ile birlikte Ağrı Valisi Dr. Osman Varol’u makamında ziyaret eden fotoğrafçılar, daha hemen sonra Diyadin, Doğubayazıt, Taşlıçay ve Tutak ilçelerinde çekim yaptılar. Tutak Ketesi, Ağrı Döneri, Ağrı Balı, Keledoş ve Abdigör Köfte şeklinde Ağrı sofralarının vazgeçilmez damak tatları da bu etkinlikte fotoğraflandırıldı.
Projenin kendisini heyecanlandırdığını söyleyen meşhur fotoğrafçı Bennu Gerede, “Ağrı’ya daha önce hiç gelmemiştim. Proje ile ilgili davet edildiğimde bir kadın olarak heyecanlandım. Çünkü Türkiye’de yalnızca bayanların yer almış olduğu bir foto safari olmamıştı. Ağrı’ya ve Ağrı’nın lezzetli sofrasına bayıldım. Ağrı gerek dağıyla gerekse İshak Paşa Sarayı ile görülmesi, gezilmesi gereken mühim bir yer. Her tarafı buram buram tarih ve doğallık kokuyor. Herkesi Ağrı’ya bu güzellikleri görmeye çayır ediyorum” dedi.
Proje kapsamında çekilen fotoğrafların Ağustos ayında Ağrı’da sergilenmesi planlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER