banner56

Tarihi sarayda eşsiz gün batımı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan ve Osmanlı Devleti'nin doğudaki en önemli eserleri arasında yer alan İshak Paşa Sarayı'nın ihtişamlı görüntüsü, gün batımıyla birleşince ortaya eşsiz bir manzara çıktı.

Tarihi sarayda eşsiz gün batımı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan ve Osmanlı Devleti'nin doğudaki en mühim eserleri içinde yer alan İshak Paşa Sarayı'nın ihtişamlı görüntüsü, gün batımıyla birleşince ortaya eşi olmayan bir manzara çıktı.
Osmanlı Devleti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki en önemli eserlerinden biri olan ve sarp kayalıklar arasındaki bir tepede yer alan İshak Paşa Sarayı, gün batımıyla birleşince ortaya doyumsuz bir görünüm çıkardı. Kartal yuvası görünümüyle dikkat çeken İshak Paşa Sarayı’nın üstünden süzülen güneş ışınları, gün batımında fotoğraf çekmeyi sevenler için de olmazsa olmaz bir mekan oluyor.İlçe merkezine 7 kilometre uzaktaki bin 900 rakımlı tepeye kurulu olan ve yaz-kış yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu zamanı saray, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde de yer alıyor.
Fransa’dan bisikletleriyle yola çıkan ve Ağrı Dağı’na tırmanmak için Doğubayazıt ilçesine giden Fransız çift Roxy ve Tommy, Türkiye’nin sahip olduğunu doğal güzelliklere ve vatandaşlarının misafirperverliklerine fanatik kaldıklarını belirterek, “
Biz Fransa’dan 3 buçuk ay önce bisikletlerle yola çıktık. Sadece İstanbul’dan Yolava’ya gitmek için feribota bindik. Yavaş yavaş başka ülkelere de gidiyoruz. Türkiye’nin tamamı çok güzel. İstanbul’da oldukça güzel bölgeler var. Kapadokya’ya hayran kaldık. Ağrı’dan Doğubayazıt’a dağa tırmanmak için geldik. Yolda insanoğlu bizi durdurup İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret etmemizi istedi. İnternetten baktığımızda çok güzel bir yer bulunduğunu gördük ve tepeye çıkmak zor olur diye eşyalarımızı aşağıda bıraktık. Türk insanları fazlaca sıcak. Günde 10 defa çay içiyoruz. Bisiklet sürerken bizi bulan herkes çay içmeye çayır ediyor.” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER