40 yıldan sonra sokağa çıkma yasağı

Koronavirüs salgınının önlenmesi kapsamında Ramazan Bayramı nedeniyle yurt genelinde getirilen dört günlük sokağa çıkma yasağının ardından Ağrı’da 40 yıldan sonra sokağa çıkma yasağı uygulandı.

40 yıldan sonra sokağa çıkma yasağı

En son 1980 yılında gerçekleştirilen askeri darbe nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağının üzerinden 40 yıl geçtikten sonra Ağrı’da ilk defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Korona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağı ile birlikte ülke genelinde olduğu gibi Ağrı’da da Arefe gününde cadde ve sokaklar boş kaldı.

Pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı sürecinde 81 ilde 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının olacağını duyurdu. 4 gün boyunca devam edecek olan kısıtlama, Cumartesi günü gece saat 00.00’da başladı. İlan edilen sokağa çıkma yasağı ile korona virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla ülke içi hareketlilik en aza indirilmeye çalışıyor. Tedbirler kapsamında sadece bugün saat 10.00 ile 17.00 arasında kuru yemişçi, bakkal ve marketler ise hizmet verecek.

“Yarın fırınımız kapalı olacak“

Normal şartlarda her yıl yurdun dört bir yanında olduğu gibi üst düzey yoğunluğun yaşanması gereken Arefe gününde, Ağrı'da da büyük bir sessizlik oluşurken, kısıtlamadan muaf tutulan fırınlar erken saatten itibaren ekmek üretimine başladı. Ağrı’da Lüks Ekmek fırını işletmecisi Yasin Akdağ, ekmek üretimine devam ettiklerini belirterek Arefe gününde bu sakinliğe alışkın olmadıklarını belirtti. Akdağ, “Ağrı’da uzun zaman sonra ilk defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yüzden bugün Ramazan Bayramının son günü yani Afere olduğu halde çok kalabalık olması gerekirken her yerde sessizlik hâkim. Bu sessizliğin yarında süreceğini bildiğimiz için yarın fırınımız kapalı olacak“ dedi.

“Belli başlı yerler haricindeki her yer kapalı“

Ağrı Sebze Pazarında da uygulanan kısıtlama ile giriş çıkışlar kapatıldı. Vatandaşların izinsiz girişlerini engellemek amacıyla görevlendirilen İsa Altan, “Bugün sokağa çıkma yasağı ilan edildiği için belli başlı yerler haricindeki her yer kapalı. Burası da kapalı durumda. Pazarcıların ürünleri burada olduğu için hem zarar verilememesi hem de izinsiz giriş çıkışları engellemek amacıyla burada bekliyorum“ şeklinde konuştu.

Yasağa uymayanlar uyarıldı

Kentte yasağa uymayıp izinsiz dışarı çıkan vatandaşlar ve izinsiz yola çıkan sürücüler, görevli polis memurları ile zabıtalar tarafından uyarıldı. Bazı vatandaşlar hakkında yasal işlemler yapıldı.

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 22:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

escort antalya