5 YILDA 750 BİN KOYUN PROJESİNE 40 GÜNDE 2 BİN 700 BAŞVURU YAPILDI

Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin Ağrı’da küçükbaş hayvancılığın gelişmesi açısından büyük önem taşıyan ‘5 Yılda 750 Bin Koyun Projesi’ne 40 günde 2 bin 700 kişinin başvurduğunu söyledi.

5 YILDA 750 BİN KOYUN PROJESİNE 40 GÜNDE 2 BİN 700 BAŞVURU YAPILDI

28 Eylül’de Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ziraat Bankası arasında yapılan protokolün ardından başlatılan proje ile Ağrı’da mevcut hayvanların katma değerini yükseltmek ve hayvan sayısını arttırmak amacıyla çiftçilere 5 yılda 750 bin koyun dağıtılacak. Projeye yoğun ilgi gösteren Ağrılı çiftçiler, 30 Eylül’den bu güne yaklaşık 2 bin 700 başvuru yaptı.

“Daha potansiyelli bir il olmamız hasebiyle sayıyı yükselttik“

Projenin Ağrı’da işleyişi ve şuandaki durumu ile ilgili bilgi veren Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, 5 Yılda 750 Bin Koyun projesinin ülkenin birçok ilinde uygulanmaya başladığını dile getirdi. Engin, Tokat, Sivas ve Antep’ten sonra 4. il Ağrı olarak 5 yılda 750 bin koyun projesinin protokol imzasını gerçekleştirdiklerini belirterek, diğer illerde projede yer alan koyun sayısını Ağrı’da arttırdıklarını belirtti.  Engin, “Aslında proje ‘5 yılda 500 bin koyun projesi’ olarak Tokat’ta başladı. Fakat biz bunu özellikle hayvancılık bölgesi olmamız, mera ve yayla varlığımızın çok ciddi anlamda fazla olması ve çok daha potansiyelli bir il olmamız hasebiyle burada sayıyı yükselttik. Biz 5 yılda 750 bin koyun projesi dedik. Valiliğimizin öncülüğünde Tarım Müdürlüğü Ziraat Bankası ve Ağrı Belediyesi koordinesinde bu projeyi Ağrı’da başlatmış olduk.“ Dedi.

“Başvurular bizim beklentimizin üstünde“

Sonrasında çiftçilerden yoğun bir şekilde başvuru almaya başladıklarını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Engin, Ağrı’nın hayvan varlığı açısından Türkiye’de önemli bir noktada olduğunu ve bu anlamda projeyi çok önemsediklerini söyleyerek, “Şuana kadar ilçelerimiz dahil olmak üzere 2 bin 700 civarında başvuru aldık. Başvurular çok yoğun devam ediyor. Tabi bu projeyi çok önemsiyoruz. Zaten ilimiz sahip olduğu küçükbaş hayvan varlığı bir buçuk milyon civarında. Ülkede hayvan vatlığı noktasında çok önemli illerden biri Ağrı. Bölgemizde hakeza öyle. Bu bölge Türkiye hayvancılığının çok yoğun yapıldığı bölgedir. İlimizde özelde bu bölgenin önemli illerinden biri. Ağrı bu anlamda bölgede hayvan varlığı açısından ikinci sırada, ülkede ise 7. Sıradayız. Mera varlığı açısından da yine bölgede 2. sırada, ülkede 4. sıradayız. 5. 4 milyon dekar mera varlığımız var. 1. 7 milyon dekar da yayla varlığımız var. Dolayısıyla burası küçükbaş hayvancılığını arttırmaya noktasında da, küçükbaşla ilgili meradan istifade etme noktasında da önemli bir il. Bunun için 5 yılda 750 bin koyun projesini başlattık. Şuana kadar başvurular bizim beklentimizin üstünde. Şuan bankayla başvuruların değerlendirilmesi ve bankaya gönderilmesi aşamasındayız. Şuana kadar 140 tane çiftçimizin başvuru aşamasını bankaya ilettik.“ İfadelerini kullandı.

‘5 Yılda 750 Bin Koyun Projesi’nin işleyişini aktaran Engin, “Öncelikler çiftçiler kurumumuza gelerek başvuru yapıyor. Biz önce Vali Beyin başkanlığında bir ön değerlendirme yapıyoruz. Bizden yani ön değerlendirmeden geçenleri Ziraat Bankası’na yönlendiriyoruz. İlçede ilgili ilçe şubesine, merkezde ise merkez şubesine yönlendiriyoruz. Burada bankanın kendi prosedürü gereği değerlendirmeler oluyor. Nihai listeyi banka bize iletecek. Ondan sonra inşallah tedarik sürecini başlatıp çiftçilere koyunları teslim etme sürecine geçmiş olacağız.“ Şeklinde konuştu.

“Planladığımızdan daha erken dağıtmış olacağız inşallah“

Başvurular sonlandıktan sonra koyun dağıtımlarının başlayacağını aktaran İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, projenin hızla devam ettiğini ifade ederek, sözlerine şunları ekledi:

“Şimdi başvurularımız yılsonuna kadar açık. Zaten hedeflediğimiz 5 yılda 750 bin koyunun ilk yılı 150 bin koyun, 2021 yılı içindir. Ama biz 2021 yılı girmeden 140-150 civarında yetiştiriciye koyunlarını vermeyi planlıyoruz. Şuan başlattığımız proje hızla devam ediyor. Planladığımızdan daha erken dağıtmış olacağız inşallah. “

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER