AĞRI BALI E-TİCARET SİTESİ İLE TÜRKİYE'YE TANITILACAK

ASKON AĞRI Şubesinin öncülük ettiği Ağrılı Balcılar için E-Ticaret sitesi çalışması yapan Tayi Yazılım, Ağrılı balcılara sitenin tanıtımını yaptı.

AĞRI BALI E-TİCARET SİTESİ İLE TÜRKİYE'YE TANITILACAK

Çok yakında hizmete girecek olan site için görüşmelere başlayan Tayi Yazılım, ilk etapta Ağrılı balcılardan Ağrı Esen Baharat işletme sahibi Cihan Altın'a sitenin tanıtımını yaptı.

Site sayesinde Ağrı balının tüm Türkiye'de hak ettiği değere ulaşacağını ifade eden Tayi Yazılım ortaklarından Naime Sara yaptığı açıklamada, site üzerinden Ağrılı balcıların bal, baharat ve bitkisel ürünlerini ekleyip sipariş alabileceklerini bu sayede yerele değil globale hitabı amaçladıklarını belirtti. Ayrıca sertifika alanına firmaların kendi sertifikalarını yükleyerek müşteri kitlesine bal kalitesini gösterme imkanına sahip olabileceklerini söyleyen Sara, Tayi Yazılım'ın Malatya da kurulduğunu ve ASKON AĞRI Şubesi'nin destekleriyle Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde Ekim ayında şubesini açarak 4 kadın girişimci tarafından hizmet veren bir yazılım şirketi olduğunu kaydetti.

'Neden Ağrı Balı?'

Ağrı, arıcılık bakımından Doğu Anadolu Bölgesi’nin çoğu yüksek sahalarında görülen benzer coğrafî özelliklere sahiptir. Ağrı’nın arazi yapısı engebeli olup dar bir alan içinde topoğrafik farklılıklar göstermesi nedeni ile arıcılık sezonu daha uzun sürebilmektedir. Yükseklik farklılıklarının yanı sıra; bitki örtüsü bakımından zengin bir floraya sahip olması, bitkilerin değişik zamanlarda çiçek açması ve yöreye has çiçeklerin bolluğuyla da Ağrı arıcılık yönünden elverişli özelliklere sahip bulunmaktadır. Bilindiği gibi pestisit kullanımı bal arılarının yararlandığı nektar kaynaklarını azaltmakta, bu durum hem koloni veriminde azalmaya hem de daha yoğun seyyar arıcılık yapılmasına neden olmaktadır. Ağrı’da ise ziraî mücadele faaliyetinin çok yoğun olmaması, gerek bal kalitesini ve gerekse arı popülasyonunun korunmasında önemli bir ayrıcalık sağlamaktadır.

'Ağrı Balının Özellikleri'

Yaklaşık olarak dört ay süren arıcılık sezonunun Ağrı genelinde ki dağlar, ovalar ve yaylalarında yapılmaktadır. Ağrı deniz seviyesinden 1640 m yükseklikte bulunmaktadır. Topraklarının yüzde 46’sını dağlık alanlar, yüzde 29’unu ovalar, yüzde 18’ini platolar ve yüzde 7’sini yaylalar oluşturmaktadır. Birçok ova, plato ve yaylaların doğal ve zengin bitki örtüsü sayesinde Ağrı doğal balın üretim merkezlerinden biri haline gelmektedir.

'Ağrı'nın bitki florası'

Ağrı bitki florasındaki çeşitlilik; çalışma alanında başlıca doğal step familyaları ve bu familyalara ait başlıca türler şunlardır. Gramineae (Buğdaygiller): Alopecerus arundinaceus (çayır tilki kuyruğu), Elymus hispidus (ayrık otu), Bromus tomentellus (delice), Hordeum bulbosum (yabani arpa), stipa pantica (kılıç otu), Leguminosae (Baklagiller); Astragalus mikrocephalus (geven), Astragalus christianus (geven), Midecago sativa (yonca), Vicia crassa (yabani fiğ), Trifolium pratanse (çayır üçgülü), Compositea (Toplu çiçekgiller): Artemisia absinthium (gelin otu), Artemisia austriaca (küçük yavşan otu), Artemisia spicigera (yavşan otu), Triple Urospermum trarscoucacium (papatya), Cantaurea iberica (kırmızı peygamber çiçeği), Centaurea glastifolia (sarı peygamber çiçeği) Cantaurea solsititialis (çayır dikeni), Cirsium arvanse (tarla dikeni), Helichrysum plicatum (yayla çiçeği). Labiateae (Baklagiller): Teucnium orienal (kirve otu), Thymus Fallax (kekik), Mentha longitolia (tüylü nane), Teucrium chamaedrys (yer meşesi), Stachys lavandula folia (mor çiçekli dağ çayı) (Gümüş,1990;33). Roseceae (Gülgiller): Sanguis-orba minor (küçük çayır düğmesi), Sarguisorba armena (çayır düğmesi), Polygonoceae (çoban değeneğiller): Polygonom bistorta (çayır çoban deneği), Rumex scutatus (ekşi kulak), Popaveraceae (Haşhaşgiller): Papau orientale (yabani haşhaş), Boraginaceae (Hodangiller): Anchusa leptophylla (sığır dili), Euphorbiaceae (sütleğengiller): Eupharbia virgata (sütleğen), Solana ceace (patlıcangiller): Hyoscyamus retüculatus (mor çiçekli banotu), Convolvulaceae (sarmaşıkgiller): Conculuulusarvensis (tarla sarmaşığı), Umbelliferae (Maydanozgiller): Eryngium billardieri (boğa dikeni). Saha genelinde görülen floradaki bu çeşitlilik, yörede önemli bir arıcılık potansiyeli doğurmuştur. Yerli arıcılar tarafından yeterince değerlendirilmeyen bu potansiyel, özellikle her yıl Ağrı’ya gelen çok sayıdaki gezginci arıcı tarafından kısmen değerlendirilmektedir.

'Bal üretim Miktarları'

Ağrı'da çevresel bir kirlenmenin yaşanmadığı ormanlar, çayırlar, meralar ve tarım dışı (kayalık bataklık vb.) alanlarda tarımsal ilaç ve/veya kimyasal gübre kullanımı çok az miktarlarda olmaktadır. Son 5 yılda kovan sayısı 9 bin 850 den 19 bin 300’e çıkmış ve üretilen bal miktarı da 97 tondan 200 ton civarına çıkmıştır. Ülkemizdeki en büyük sertifikalı organik tarım alanlarına sahip İlimiz, öncelikli olarak nektar kaynaklarımızın varlığı ile doğal ve kaliteli bal üretimi için oldukça uygundur. İlimizde 130-150 arası gezginci arıcı ve 219 yerli arıcı bulunmaktadır. Bu yıl 20.000 kovan kapasitesine rağmen, İlimize gelen gezginci arıcılar ile birlikte 50 binlik koloni varlığı ile İlimiz hiçbir zaman flora yetersizliği gibi bir sorun ile karşılaşmamıştır.

Ağrı'da üretilmekte olan çiçek balının ve diğer arıcılık ürünlerinin tanıtılması ve arıcılık ürünlerinin marka haline getirilmesini sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER