Ağrı'da kısıtlaması kalkan çocuklar parka koştu

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında evden çıkmaları kısıtlanan 14 yaş ve altı çocuklar, kendileri için İçişleri Bakanlığınca verilen özel izinle dışarı çıkarak parkları doldurdu.

Ağrı'da kısıtlaması kalkan çocuklar parka koştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan karar doğrultusunda, 1 Ocak 2000 tarihinden sonra doğan bireyler, Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda belirlenen gün ve saatlerde sokağa çıkabiliyor. Bu kapsamda, 14 ve altı yaşlardaki çocuklar, 15-­20 yaş arasındaki gençler ise 29 Mayıs Cuma günü, 11.00-­15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak şartıyla dışarı çıkabilecek. Verilen izin doğrultusunda çocuklarını evden çıkararak oyun parkına götüren ebeveynler, çocukların doyasıya eğlenmeleri için dört saatlik zamanı sonuna kadar kullandı.

“Tedbirlerin esnetilmeye başlaması bizi sevindiriyor“

Çocuklarının hava alması ve dışarı çıkan diğer çocuklarla sosyalleşmesi için 5 yaşındaki oğlu Halil İbrahim ve 2 yaşındaki kızı Ebrar’ı parka getirdiğini söyleyen Yasin Kaya, koronavirüs salgın hastalığının bulaşması tehlikesine karşın alınana önlemlere uyarak çocuklarını evden izin olmadıkça çıkaramadıklarını dile getirdi. Yasin Kaya, “Bugün saat 11.00 ile 15.00 arasında 14 yaş ve altı çocuklara dışarıya çıkma izni verildi. Bu yüzden bende çocuklarım Ebrar ve Halil İbrahim’i dışarı çıkararak parka getirdim. Bizim dışımızda diğer ailelerde çocuklarını parka getirmiş. Çocuklar uzun zaman sonra dışarıya çıkmanın ve doğayla buluşmanın keyfini çıkardı. Evde zaman geçirmekten çok sıkılmıştı çocuklar. Tedbirlerin esnetilmeye başlaması bizi sevindiriyor. Bu kısıtlamaların bizim için önemli ve hayati olduğunun farkındayız. Özenle uymaya çalışıyoruz. Ama artık özgürce dışarıya çıkabildiğimiz zamanların gelmesini istiyoruz. Umarım bu süreç bir an evvel sona erer ve çocuklarımızı istediğimiz gibi dışarıya çıkarabiliriz.“ İfadelerini kullandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 20 yaş altı bireylerin, belirlenen gün ve saatlerde bu kısıtlamalarının kaldırılmasına ilişkin uygulama, ilgili genelge kapsamında devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

escort antalya