Ağrı'da para cezasını duyanlar maskelerini taktı, sosyal mesafeyi unuttu

Türkiye'de korona virüs salgının kontrol altına alınmaya başlamasının ardından bilim kurulunun verdiği kararla birlikte korona virüs salgınında başlayan yeni normalleşme sürecinin ardından, vatandaşların rehavete uğramayıp salgına karşı önlemlerini almasını sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile maske takma zorunluluğuna ilişkin talimat gönderildi.

Ağrı'da para cezasını duyanlar maskelerini taktı, sosyal mesafeyi unuttu

Ağrı Valiliğine de gönderilen maske kullanımına ilişkin talimatın ardından maske kullanımı zorunluluğuna uymayanlara 900 lira para cezası kesileceğini duyan Ağrılı vatandaşlar, sokağa maskeli olarak çıktı ama sosyal mesafe kuralını unuttu.

Talimata göre maskenin, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, Ağrı’nın yer aldığı 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu işyerlerinde takılması zorunluluğu bulunuyor. Kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu getirilen Ağrı’da kimsenin maske takmadan kapalı alanlara girmediği gözlemlenirken, cadde ve sokaklarda mesafe kuralına uymadıkları gözlendi. Polis ve bekçilerin uyarılarına uymayan vatandaşlar, özellikle bankaların önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

''Maske takma konusunda gösterilen özen sosyal mesafe kuralında ne yazık ki gösterilmiyor''

Valiliklere gönderilen İçişleri Bakanlığının yeni tip korona virüs tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğunu içeren talimata uygun olarak sokağa maskeli olarak çıkan vatandaşlardan Salih Taşdemir, yeni normalleşme süreciyle birlikte vatandaşların maske takma konusunda rehavete kapıldıklarını söyledi. Taşdemir, Türkiye genelinde birçok ilde vaka sayılarının artmaya başladığını ifade ederek vaka sayılarının artışa geçtiği illerden birinin de Ağrı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye genelinde birçok ilde açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Bu yüzden bugün birçok kişi maske takarak dışarıya çıktı. Ama sosyal mesafede aynı durum söz konusu değil. Yani maske takma konusunda gösterilen özen sosyal mesafe kuralında ne yazık ki gösterilmiyor. Çünkü talimatta maske takma kuralına uymayanların 900 lira para cezası ödemek zorunda kalacaklar. ''Dedi.

''Aynı ceza sosyal mesafeye uymayanlar içinde getirilse herkes kurala uyar''

Maske takmayanlar için uygulanacak olan cezanın sosyal mesaye kuralına uymayanlar içinde geçerli olması gerektiğini ileri süren Taşdemir, ''Sosyal mesafe kuralı da en az maske takma kadar önemli. Bu tabi ki kolay değil ama cezai bir durum söz konusu olduğunda bence insanlar bu kuralada uyacaklar. Şimdi her taraf insan dolu. Sosyal mesafe kuralına uyan kimse yok. Bence aynı ceza sosyal mesafeye uymayanlar içinde getirilse herkes kurala uyar. Yoksa maske tek başına çözüm olmayabilir.“ İfadelerini kullandı.

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 16:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet aydemir
Mehmet aydemir - 4 ay Önce

Kolay gelsin canım benım

SIRADAKİ HABER