AĞRI'DA YENİ EVLENEN ÇİFTLER İKİNCİ EL EŞYAYA YÖNELDİ

Ağrı’da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınının yol açtığı ekonomik kriz yüzünden sıfır eşya alamayan çiftler, beyaz eşyadan mobilyaya, ayakkabıdan elbiseye her türlü ihtiyaç için ikinci el eşya satıcılarının yolunu tutuyor.

AĞRI'DA YENİ EVLENEN ÇİFTLER İKİNCİ EL EŞYAYA YÖNELDİ

Ağrı Hz. Ömer Çarşısında bulunan ikinci el eşya dükkânları, son zamlarda vatandaşların en fazla uğradığı noktalar arasında. Ekonomik kriz yüzünden ev eşyası alamayan çiftler, korona virüs sebebiyle işini kaybedenler, öğrenciler ve Ağrı’ya yeni atanan memurlar, maddi yetersizlikten dolayı ihtiyaçlarını gidermek için ikinci elçilere yöneldi.

Beyaz eşyadan, mobilyaya, ayakkabıdan, elbiseye her türlü malzeme ve eşyayı bulunduran ikinci el eşya satıcıları, yoğun ilgiye rağmen ekonomik krizden etkilendiklerini söyledi.

“Yeni evlenecek olanlar bu yüksek rakamlar yüzünden bizi tercih ediyor“

32 yıllık baba mesleği olan ikinci el eşya satıcısı Ömer Köçer, korona virüsün yol açtığı ekonomik kriz yüzünden insanların ikinci el eşya dahi alamayacak duruma geldiğini söyledi. Baba mesleği olan spotçuluk işinde ilk defa bu kadar çok evlenmeye hazırlanan çiftlerin kendilerine uğradığını dile getiren Köçer, "Evlenmeye hazırlanan çiftler ilk defa bu sene buraya bu kadar çok uğrayıp ikinci el ya da sıfır ayarında eşya talebinde bulunuyor. Çeyizlerini buradan alıyorlar. Artık sıfır alamıyorlar. Şimdi en kötü sıfır bir oturma gurubu 5 bin TL ile 6 bin TL arası değişiyor. Bir yatak odası 10 bin TL’den başlıyor. Birde beyaz eşyayı da ekleyecek olsak bu krizde büyük masraf oluyor. Yeni evlenecek olanlar bu yüksek rakam yüzünden bizi tercih ediyor. Bunun yanında memurlar, öğrenciler, kırsal kesimlerde yaşayanlar, yani düşük bütçeli olanlar bizden ikinci el ev eşyası alıyor“ dedi.

'' Vatandaşlar gelirini kaybedince işler daha önce planladıkları gibi gitmedi''

Köçer, korona virüs sebebiyle işlerinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşların maddi anlamda zor duruma girdiğine değinerek alım gücü düşen vatandaşların ikinci el eşyaya yönelmek zorunda kaldığını şu sözlerle anlattı:

“Korona virüs herkesi etkiledi ama maddi anlamda durumu düşük olan vatandaşları ciddi anlamda etkiledi. Çünkü Mart ayından beri belli zamanlarda sokağa çıkma yasağı uygulamaları oldu. İnsanların dışarıya çıkmaları tehlikeli olduğundan birçok insan işlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Bu anlamda vatandaşlar gelirini kaybedince işler daha önce planladıkları gibi gitmedi. Marka eşya almayı düşünen çiftler buralara uğrar hale geldi. Hatta ikinci el eşya bile alamayacak dereceye gelmiş insanlar var. Sanırım daha önce insanların alım gücü hiçbir zaman bu kadar düşmedi.”

“Satışlarımız çok diyemeyiz ama her kesten daha az etkilendik diyebiliriz“

İkinci el eşya tercih eden müşterilerin öğrenci ve bekârlardan evlenmeye hazırlanan çiftlere dönüştüğünü belirten Köçer, esnaf olarak diğer sektörlere oranla koronadan dolayı ortaya çıkan ekonomik krizden daha az etkilendiklerini söyledi. Köçer, “Pandemi sürecinden dolayı insanlar zaten sokağa çıkmakta da bir takım sıkıntılar yaşadı. Mümkün olduğunca sokağa çıkmamaya çalışıyorlar. Bundan dolayı esnaf olarak herkesin işinde bir düşüş oldu. Ama buna rağmen biz o kadar kötü etkilenmedik. Bunun sebebini de ben ekonomik durumun kötüye gitmesiyle çalışanların maaşını alamamasına, bundan dolayı da marka ürünlerden ziyade spot eşyalara veya ikinci el eşyalara yönelmesi olarak değerlendiriyorum. Bu yüzden bizim müşterilerimizde çok bir azalma olmadı. Tabi satışlarımız çok diyemeyiz ama her kesten daha az etkilendik diyebiliriz. Hatta bizi tercih eden kesim değişti. Eskiden öğrenciler, bekâr memurlar çoğunluktayken şimdilerde evlenmeye hazırlanan çiftler geliyor. Bu bizi hem şaşırtıyor hem de üzüyor.“ İfadelerini kullandı.

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER