AĞRI KENT MEZARLIĞINDA YAZ TEMİZLİĞİ

Ağrı'da yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kent merkezinde bulunan mezarlıkta belediyeye bağlı mezarlık görevlileri tarafından yaz temizliği yapılmaya başlandı.

AĞRI KENT MEZARLIĞINDA YAZ TEMİZLİĞİ

Ağrı kent mezarlığında yaz mevsiminin gelmesiyle beraber temizlik çalışmalarına başlayan mezarlık görevlileri yaptıkları temizlik çalışmalarından özellikle ot biçmeyle olası bir yangının önüne geçmeyi ve vatandaşların ziyaret sırasında rahatça yürüyebilmelerini sağlıyorlar.

''hem mezarlıkları temizlemiş oluyoruz, hem de vatandaşların mezarlığın içinde rahatça yürümesini sağlıyoruz''

Belediye personelleri tarafından kent mezarlığında yabani otlar başta olmak üzere çöp toplama ve genel temizlik çalışmaları hızla devam ettiklerini anlatan Ağrı belediyesine bağlı mezarlık sorumlusu Abdurrahman Gürdal Gökçe, şöyle konuştu:

''Biz Mezarlık Birimi olarak her yıl otların yükselmesiyle beraber mezarların temizliğine başlıyoruz. Böylece yaz mevsiminde olası bir yangın olayının yaşanmasına engel oluyoruz. Biz bunları şimdiden önlemlerini alıyoruz. Tabii bu olduğunuz önlemlerden dolayı vatandaşımız çok memnun. Diğer taraftan da mezarlığın temizliğine, çıkan otları biçme ve Diğer farklı temizliklerine de dikkat ediyoruz. Biçiminde topladığımız notları ilerde cenaze sahiplerinin mezarlıklarında da kullanıyoruz. Böylece hem mezarlıkları temizlemiş oluyoruz, hem de vatandaşların mezarlığın içinde rahatça yürümesini sağlıyoruz. Bunu her yıl özellikle temmuzun ilk haftasından itibaren yapıyoruz.''

''Vatandaşlar bu temizlik çalışmalarımızdan çok memnun kalıyor''

İl kabristanında devam eden hummalı çalışmaların vatandaşların kabir ziyaretlerini daha rahat gerçekleştirmeleri için yapıldığını belirten Mezarlık Sorumlusu Gökçe, vatandaşlara sundukları bu hizmetlerden dolayı güzel dönütler aldıklarını belirtti. Gökçe, ''Bu temizlik halkımızın bizden talep ettiği hizmetlerdendir. Ot biçimi özellikle vatandaşların yakınlarına ait mezarlarının yerini kolayca bulmalarını sağlıyor. Bu yüzden vatandaşlar bu temizlik çalışmalarımızdan çok memnun kalıyor ve bunu bize de söylüyorlar'' ifadelerini kullandı.

''Halkımızın memnun kalması için elinizden geldiğince her şeyi yapıyoruz''

Mezarlığın büyük bir alan alması sebebiyle uzun çalışmaların uzun sürdüğünü anlatan Mezarlık Sorumlusu Gökçe şu ifadeleri kullandı:

''Biz burada yaklaşık on gündür temizliğe başladık. Bu temizlik süreci 1-1 buçuk ay sürer. Burası yaklaşık olarak 70 dönümlük bir alanıdır. Ondan dolayı temizlik 2 ayı buluyor. Hem temizlenmesi, hem bakımı, hem otların biçimini personeller olarak 5-6 kişiyle yapmaya çalışıyoruz. Son olarak söylemek istediğim şey şudur. Halkımızda bize yardımcı olsun. Mezarlıklarda bilinçli bir şekilde yangın çıkaranlar var onlar lütfen bunu yapmasınlar. Bazı mezar sahipleri mezarın üstünde ot görünce ateş verip kendi yakının mezarındaki otları yakmaya çalışıyorlar. Sonrasında yangın diğer otlara da sıçrıyor. Özellikle onlardan rica ediyorum. Böyle bir şey yapmasınlar. Biz elimizden geldiğince mezarların temizliğini yapıyoruz. Hepsine aynı hassasiyetle en güzel şekilde temizliğini yapıyoruz. Halkımızın memnun kalması için elinizden geldiğince her şeyi yapıyoruz.''

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER