AĞRI’DA EŞEK SÜTÜ SABUNUNA RAĞBET

Ağrı’da sağlık açısından anne sütüne rakip olarak gösterilen eşek sütünden yapılan sabunlar, birçok derde deva olduğu için son zamanlarda oldukça rağbet görüyor.

AĞRI’DA EŞEK SÜTÜ SABUNUNA RAĞBET

Ağrı'da son zamanlarda korona virüs salgınına ve çeşitli cilt hastalıklarına karşı tedbir almak isteyen vatandaşlar, hiçbir kimyasal katkı maddesi bulundurmayan ve doğal hijyenik özelliği bulunan sabunlara yöneldi.

Saç dökülmesi, egzama, cilt lekeleri, sedef ve mantar gibi pek çok hastalığa iyi gelmesiyle bilinen doğal sabunlar, özellikle el ve yüz yıkamalarında derinlemesine temizlik sağlaması nedeniyle rağbet görüyor. Özellikle faydaları sebebiyle ilgiyi gören eşek sütü sabununun yanı sıra meyvelerden, bitkilerden, keçi sütünden yapılan sabunlarda ilgi odağı oldu. Zeytinyağı, çörek otu, defne, bıttım ve özellikle haşhaş sabunu ise derinlemesine temizlik için sıklıkla kullanılan sabunlar olarak dikkat çekiyor.

"Hijyen için doğal sabunlara yöneldik"

Sabunların hijyenik açıdan daha etkili ve faydalı olduğunu söyleyen vatandaşlardan Doğan Kaya, “Bu günlerde hijyen çok önemli. Biz de o aktarlarda satılan doğal sabunlara yöneldik. Çünkü hijyen bakımından sabun her şeyden daha iyi. Özellikle elleri derinlemesine temizliyor. Yani her türlü virüse karşı sabun iyidir. Ama çoğu sabun ve temizlik ürünü çok fazla kimyasal içeriyor. Bu dönemde de çok sık kullanıldığı için vücuda zarar veriyor” dedi.

Ağrı'da yıllardır aktarlık yapan ve vatandaşların doğal sabunlara son dönemlerde daha fazla ilgi gösterdiğini vurgulan Mehmet Ali Demir ise, sabunların derinlemesine hijyenik temizlik için rahatlıkla kullanılabileceğini açıkladı.

“Doğal sabunların antibakteriyel özelliği var”

Doğal sabunların antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğunu ve birçok cilt hastalığına iyi geldiğini söyleyen Demir, “Sabunların antibakteriyel özelliği var. Sabunları cildi derinlemesine temizler. O yüzden halkımıza tavsiye ediyoruz. Sabunla bol bol ellerini yıkamalarını öneriyoruz. Çünkü sabun doğaldır ve içinde kimyasal katkı maddesi bulunmaz. Ülkemizde yapılıyor, dışarıdan ithal edilmiyor” ifadelerini kullandı.

“Son zamanlarda eşek sütü ve bıttım sabununa ilgi arttı'

Son dönemde başta eşek sütü ve bıttım sabununa olan ilginin arttığını belirten Demir, vatandaşların salgının önlenmesinin yanı sıra çeşitli cilt hastalıklarında kurtulmak amacıyla da doğal sabunlara yöneldiğini belirterek günde ortalama 80 müşteriye doğal sabun sattığını söyledi.

Vatandaşlara özellikle çeşitli kimyasallar içeren ürünlerden uzak durmalarını öneren Demir, "Biz özellikle derinlemesine temizlik sağlayan doğal sabunları müşterilerimize öneriyoruz. Bu sabunlardan ilgi gören eşek sütü sabunu, keçi sütü sabunu, bıttım sabunu gibi sabunlar oldukça faydalı ve olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bunun dışında çörek otu sabununu ve tabii ki zeytinyağı sabununu da ilgi görüyor. O yüzden vatandaşlar kimyasal sabunlar ya da şampuanlar yerine bu doğal ürünlerini tercih etsinler. O yüzden korona virüsüne ve birçok cilt hastalığına karşı doğal sabun kullanın diyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER