AĞRI’DA KIŞ TELAŞI ERKEN BAŞLADI

Ağrı’da kış mevsiminde ısınmak için yakacak temin etmek isteyen vatandaşlar, kullanacakları kömür ve odunları şimdiden almaya başladı.

AĞRI’DA KIŞ TELAŞI ERKEN BAŞLADI

Yaz sıcaklarının en etkili olduğu bugünlerde kış telaşına erken düşen Ağrılılar, uzun süren kış mevsiminde zorlanmamak için tedbiri elden bırakmayıp şimdiden odun ve kömürlerini almaya başladı.

Ağrı’da uzun süren kış mevsiminde ısınmak için bütçe ayarlama sıkıntısı yaşamak istemeyen vatandaşlar, oduncu ve kömürcülerden aldıkları kömür ve odunları kömürlüklerinde muhafaza ederek havaların soğuyacağı zamana kadar bekletiyor.

“Kış bittikten sonra da erkenden alan vatandaşlarımızdan dolayı satışlarımız sürüyor“

Dede mesleği olan odunculuk mesleğini Aktaylar Ticaret işletmesinde sürdüren Serdar Aktay, “Biz odun satıyoruz burada. Dedemizden beri biz bu işle uğraşıyoruz. Burada gördüğünüz odunlar torbalanmış bir şekilde alıcılarını bekliyor. Torbaların her birinde yaklaşık 22 kilo odun var. Torbaların her birini 20 liradan satıyoruz. Kış bitene kadar satışlarımız devam ediyor. Hatta kış bittikten sonra da erkenden alan vatandaşlarımızdan dolayı satışlarımız sürüyor“ dedi.

“Mayıs ayında bile odun, kömür alan vatandaşlar var“

Vatandaşların Ağrı’da aile bütçelerinin önemli bir kısmını kışın ısınmaya ayırmak zorunda kaldıklarını dile getiren Serdar Aktay, “Ağrı kış mevsimi çok soğuk ve çok uzun süren bir memleket olduğu için herkes maddi anlamda büyük bir bütçesini ısınmaya ayırmak zorunda kalıyor. Bu doğalgaz olur, kalorifer olur, soba olur hiç fark etmez. Her şekilde ısınmak için büyük bir bütçe ayırıyor herkes. Bu durumdan az etkilenmek isteyen vatandaşlarımız şimdiden odun ve kömür almaya başladı. Hatta Mayıs ayında bile odun, kömür alan vatandaşlar var. Çünkü Kış kaçınılmazdır ve ister istemez ısınma olayını düşünmek gerekiyor. “İfadelerini kullandı.

“Kışlık yakacakları erken almakta fayda var“

Kış mevsiminde kullanmak için kalorifer kömürü almak için kömürcüye gelen vatandaşlardan İsmail Aydemir, “Kömürümüzü erkenden almak için geldim. Kışın masraflar biraz daha fazla olduğu için sıkıntı yaşıyoruz. O yüzden kışlık yakacakları erken almakta fayda var. En azından düşünmeyeceğiz. Kömürleri getirip depolayacağız ve Allah’ın izniyle zamanı geldiğinde kullanacağız“ Şeklinde konuştu.

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER