AĞRI’DAN BATI’YA KURBANLIK SEVKİYATI SÜRÜYOR

Ağrılı besiciler tarafından özenle yetiştirilen kurbanlıklar, Kurban Bayramı öncesi korona virüs gölgesinde batı illerine gönderilmeye devam ediyor.

AĞRI’DAN BATI’YA KURBANLIK SEVKİYATI SÜRÜYOR

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Ağrılı besiciler, son hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Ağrı’da yıllardır besicilik yapan ve Kurban Bayramını adeta iple çeken küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri, yaklaşık 10 aylık sürenin ardından kiraladıkları kamyon ve TIR'larla batı illerine hayvanlarını gönderiyor. Hayvanlarını özenle yetiştirilen besiciler, oldukça çetin geçen kış ayları ve yayla döneminin ardından zorlu bir süreci tamamladıklarını anlattı.

“Farklı illere en az 10 tır hayvan gönderdi“

Diyadin ilçesinde yıllardır besicilik yapıp Kurbanlık hayvan yetiştiren besicilerden İlhan Akkoyun, Doğu Anadolu Bölgesinin özellikle de Ağrı'nın hayvancılığın ana merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Hayvancılığın en önemli geçim kaynaklarından olduğunu belirten Akkoyun: "Kurban Bayramında Doğu Anadolu Bölgesi ve Ağrı hayvan temini noktasında önemli bir rol üstlenmektedir. Diyadin’de bu dönemde farklı illere en az 10 tır hayvan gönderdik. Bu yıl korona virüs nedeni ile tedirginlik var biraz. Ama sevkiyatımızı yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

“Besiciler olarak her yıl Kurban Bayramını sabırsızlıkla bekliyoruz“

Ağrı’da besicilik yapan herkesin Kurban Bayramını her yıl sabırsızlıkla beklediklerini kaydeden Akkoyun, “ Bakımları oldukça zor olan hayvanlarımızın sağlık ve bakımını yakından takip edip, gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Kurbanlık büyükbaş hayvanlarımızı tırlara yükleyip, değişik illere götürüyoruz. Yarın da nasip olursa her TIR için yüklediğimiz 25 adet büyükbaş kurbanlıklarımızı İstanbul'a götüreceğiz. Oradaki kurban pazarında hazırladığımız kurban çadırlarında bizi bekleyen müşterilerimiz var. Her TIR için yaklaşık 10 bin lira nakliye ücreti, 15 bin lira da 30 baş hayvan sığacak kadar çadır kirası ödüyoruz. Bu yıl büyükbaş hayvan fiyatlarımız 15-16 bin lira arasında değişiyor" diye konuştu. Ağrı’nın zengin bitki örtüsüne sahip olan yaylalarında küçükbaş hayvanlarını çıkardığını ve burada beslenmelerini sağladıklarını bir diğer besici Fesih Bozkurt ise Ağrı’dan batıya ve farklı illere götürdükleri kurbanlıkların zengin bitki örtüsü nedeniyle vatandaşlar tarafından daha çok rağbet gördüğünü ifade etti. Bozkurt: "Yaz ayları başlayınca yaylalara çıkıyoruz. Tamamen doğal beslendikleri için de rağbet görüyor. Kurban Bayramı için hazırladığımız yaklaşık 200 koyunum var. Yarın Gaziantep ve İzmir’e göndereceğiz. Kurbanlıklarımızın hepsini bu pazarlarda satmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

“Yoğun ve zahmetli bir dönem geçirdik“

Kurban Bayramına kadar yaşadıkları zorlukların devam edeceğini belirten Bozkurt: “Buradan her yıl Batı’ya kurbanlık götürüyoruz. Bugün yüklüyoruz, yarın bu saatlerde İzmir’de olmayı amaçlıyoruz. Her yıl götürüyoruz. Fiyatlarımız hayvanlara göre değişiyor. 7-20 bin TL arasında değişen fiyatlara satmayı hedefliyoruz. Bu hayvanları geçen yıldan bu yana besliyoruz. 6 ay boyunca yaylada kalan hayvanlarımızı 5-6 ay boyunca da ahırlarda bakıyoruz. 900-1,2 ton arasında değişen kilolarda hayvanlar var. Gitmek için bütün hazırlıklarımız yaptık. Orada da müşterilerimizi bekliyoruz. Doğu Anadolu'nun hayvanları her yerden farklıdır. Organik ve yaylaya çıkmış hayvanlardır. Buradan 25 adet büyükbaş hayvan götürüyoruz. Amacımız hepsini satarak memleketimize dönmektir" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER