Düğün Salonu Sahipleri Ağrı Valiliği Önünde Toplandı

Ağrı’da düğün etkinliklerinin İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge neticesinde bir saate indirilmesi ve nişan, kına gecesi ve sünnet törenleri gibi etkinliklerin ise tamamen yasaklanması sebebiyle düğün salonlarında daha önceden rezerve edilen düğünlerin iptal edilmeye başlamasıyla düğün salonu sahipleri Ağrı Valiliği önünde toplanarak taleplerini Vali Dr. Osman Varol’a bildirdi.

Düğün Salonu Sahipleri Ağrı Valiliği Önünde Toplandı

Ağrı’da yasakların artmasıyla düğün salonlarının randevularının iptal edilmesiyle mağdur duruma düşen düğün salonu sahipleri Ağrı Valiliği önünde toplanarak düğün salonlarında iptal edilen düğünlerin sokakta yapılmasının önüne geçilmesini talep etti.

Ağrı Valiliği önünde toplanan düğün salonu işletmecilerinden Yılmaz Dursun, düğün salonlarında yapılan düğünlerin iptal edilmeye başlamasıyla mağdur olduklarını belirterek, mağduriyetlerini dile getirmek için Ağrı Valiliğine geldiklerini söyledi.

“Ağrı’daki virüs düğün salonlarından dağılmış gibi bir algı var“

Dursun konuşmasında, “Düğün Salonu sahipleri olarak çok mağdur olduğumuzu Sayın Valimize ilettik. Sağ olsun Valimiz de bizim bazı sorunlarımızı dinledi. Bazı çözüm noktalarında bize yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bizim en çok mustarip olduğumuz konu daha önce randevusu alınmış, kaporası verilmiş düğün salonlarımızda İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından iptal edilmesi. İptal eden vatandaşlar maalesef düğünlerini iptal etmedi, düğün salonunu iptal edip sokakta, parkta, bahçesinde düğünlerini yapıyorlar. Bunlarda bugünkü Ağrı’daki sorunu daha çok çıkmaza soktu. Ağrı’daki virüs düğün salonlarından dağılmış gibi bir algı var. Bu yanlış algıyı böylece izah ettik. Onları da kabul etiler kendileri.“ ifadelerini kullandı.

“Düğün salonlarındaki randevuların iptali bizi perişan ediyor“

Amaçlarının Ağrı’daki sağlık sorunlarına ve pandemi ortamına katkı sağlamak olduğunu ifade eden Dursun, “Ağrı’daki düğün salonu sahipleri gerçekten çok mağdurlar. Yani 3-4 aylık bir mevsimimiz var ve bu sene zaten yarısı gitti. Bu açıklamanın sonunda düğün salonlarındaki randevuların iptali bizi perişan ediyor. Kira veriyoruz, vergi veriyoruz. Çalışanlarımız var 20-30 tane. Salon sahiplerinin bu sorunu çözüldüğü zaman kasabın, manavın, kuruyemişçinin çalışan en az 30-40 ailenin önü açılmış oluyor. Tabi ki bizde duyarlı olmak zorundayız bu meselede ama vatandaşlarda salondaki düğünü iptal edip gidip sokakta düğün yapmaması lazım. Bu anlamda Valilik kesinlikle yasak getirdi. Bize de söz verdiler. Sokakta düğünlerin yapılmasına izin verilmeyeceğini bize izah ettiler.“ Şeklinde konuştu.

“Sokak düğünleri hem korona virüsün yayılmasını arttırıyor hem de bizim işimize engel oluyor“

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle Ağrı’daki söz, nişan ve düğün gibi etkinliklerine kısıtlama getirilmesiyle düğün salonları sahiplerinin mağdur olduklarını ifade eden Fırat Düğün Salonu sahibi Fırat Aydemir ise yasakların aynı zamanda sokak düğünlerine de getirilmesi gerektiğini söyledi. Aydemir konuşmasında şunları aktardı:

“İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 14 ile getirilen yasaklardan nasibini alan bir il de Ağrı oldu. Bu anlamda vatandaşlarda bizde mağduriyet yaşamaya başladık. Biz düğün salonlarımızda her türlü önlemlerimizi alıyoruz. Her akşam köpüklü yıkama yapıyoruz. Tüm çalışanlarımızı eldiven ve maske ile çalışıyor. Bu tedbirler sokak düğünlerinde geçerli olmadığı halde insanlar düğün salonlarındaki randevularını iptal edip sokak düğünü yapmaya başladı. Bu hem korona virüsün yayılmasını arttırıyor hem de bizim işimize engel oluyor. Sokak düğünlerinin de düğün salonları gibi yasaklardan etkilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yöndeki taleplerimizi Valimiz Sayın Dr. Osman Varol’a ilettik. Kendisi de bize hak verdi ve sokak düğünlerinin de yapılmasına müsaade edilmeyecek. Bu şekilde işimizi yapabilir hale geldik.“

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER