EL ARABACILARIN ZORLU YAŞAM MÜCADELESİ

Ağrı’da, dört tekerlekli el arabalarıyla hamallık yaparak geçimini sağlamaya çalışan el arabacıları, taşımak için yük bulamadıklarını bu yüzden geçim sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

EL ARABACILARIN ZORLU YAŞAM MÜCADELESİ
Hamal arabası' olarak bilinen dört tekerlekli yük arabaları, Ağrı'da yük taşıma işindeki önemini korurken el arabacı sayısının fazla olması hamallıktan geçimini sağlamaya çalışanların işini daha da zorlaştırıyor.
İşsizliğin yoğun olarak yaşandığı yerlerden biri olan Ağrı’da, çoğu yoksul ailenin tek geçim kaynağı el arabaları iken sayı bakımından el arabacılığı yapan kişi sayısının da fazla olması gelirinin az olmasına neden oluyor.

“Hiç siftah yapmıyoruz bazen“

Uzun yıllardır el arabacılığı yaptığını söyleyen Hanifi Kaya, işinin zor olmasına karşın taşımak için yük bulamadıklarını dile getirerek, "El arabası ile hamallık yapıyorum. Saatlerce bekliyoruz. Bir vatandaş gelsin de yük çıksın taşıyalım. 10 lira bazen 5 lira alalım diye. Çoğu gün akşama kadar burada diğer arkadaşlarımla beraber bekleyip, hiç yük taşımadan evimize gidiyoruz. Hiç siftah yapmıyoruz bazen. Sadece bu işi yapıyoruz. Başka işim yok. 6 kişilik ailemi bu şekilde geçindirmeye çalışıyorum. Benim durumumda olan birçok arkadaşım var böyle. Geçinebilmek için oldukça zor şartlarda çalışıyoruz. Belki iki aydan beridir evime doğru düzgün bir sebze, meyve götürebilmişliğim yok" İfadelerini kullandı.

“Ağrı’ya iş anlamında yapılacak yatırımları dört gözle bekliyoruz“

Ağrı’da işsizlik oranının azalması için yapılan ve yapılacak çalışmaları dört gözle beklediklerini belirten Kaya, “Ağrı’da iş bulamadığımız için hamallık, boyacılık, seyyar satıcılık gibi işlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. Evimize ekmek götürmek için ne gelirse elimize onu yapıyoruz. El arabamla sokak sokak geziyorum. Belki birisi yük taşıtır da iki kuruş kazanırım diye. Sadece iş bulamadığı için evini ailesini bırakarak batı illerine çalışmaya giden bir sürü arkadaşım var. Genelde inşaat işinde çalışıyorlar ve birçoğu da inşaatlardan düşüp yaralanıyorlar. Hatta o şekilde düşüp vefat edenler de oluyor. Bu durum bana göre gelinebilecek en son nokta. Batı’ya gitmemek için böyle işler yapıyoruz ama çok zor geçiniyoruz. Ağrı’ya iş anlamında yapılacak yatırımları dört gözle bekliyoruz.“ Şeklinde konuştu.

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2020, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER