Engin: “Mavi Marmara dünyanın ikiyüzlülüğünün göstergesidir“

Ağrı İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği İl Başkanı Kerem Engin, Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince yapılan saldırının 10. yılında anarak, “Mavi Marmara olayının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hala bu zulmün devam ediyor olması dünyanın ikiyüzlü olduğunu gösteriyor“ dedi.

Engin: “Mavi Marmara dünyanın ikiyüzlülüğünün göstergesidir“

İnsani Yardım Derneği İl Başkanı Kerem Engin 10 yıl önce yaşanan Mavi Marmara olayını anarak olayın üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen hala aynı zulmün devam ediyor olmasını, dünyanın ikiyüzlülüğünün göstergesi olduğunu söyledi.

“İnsan hakları havariliği yapan ülkelerin bu konuda üç maymunu oynadıklarını görüyoruz“

Mavi Marmara olayını değerlendiren Engin, “Bu hadise dünyanın ikiyüzlülüğünü de ortaya koydu. Yani bugün her söyleminde insan haklarından ülkelerin insan hakları havariliği yapan ülkelerin bu konuda üç maymunu oynadıklarını görüyoruz. Özellikle söz konusu Ortadoğu halkları tırnak içinde Müslümanların hakları olunca dünyanın demokrasi ve insan hakları havariliği yapan bütün dünyanın sözde medeni dünyanın üç maymunu oynadığını görüyoruz. Olaya tersinden bakmayı düşünürsek bugün gerçekleşen olay aynı şekilde tam tersi olmuş olsaydı yani Filistinliler İsrail’i bu şekilde abluka altına almış olsaydı yine aynı şeyi yapardık. Çünkü inancımız bize bunu emrediyor. Ama acaba o demokrasi ve insan hakları havariliği yapan dünya böyle susacak mıydı, susmayacaktı. Bütün dünya bu 50 yıllık sorunun kendi sorunu olarak görmediği için bu konuda kimse kılını kıpırdatmıyor. Bu konuda çözüm odaklı bir irade ortaya koymuş olsalardı bu İsrail ile Filistin arasındaki bu sorunu İslam İşbirliği teşkilatının bile tek başına çözebilir. Demek ki bu bölgenin sürekli bir kaos içerisinde olması anlaşıldığı kadarıyla birilerinin işine gelmiyor “ifadelerini kullandı.

“Mavi Marmara yakın tarihimizin erdemliler hareketidir“

Mavi Marmara konvoyunu ‘Erdemliler Hareketi’ olarak değerlendiren Engin, “Bu vicdan hareketinin bu yakın tarihimizin bana göre erdemliler hareketidir. Bu sadece ‘Ben Müslümanım’ diyenlerin yaptıkları bir çalışma değildir. Bunun içinde diğer dinlerden ve bölgelerden de birçok insanın olduğu hatırı sayılır insanların olduğu ve basının da içinde olduğu bir hareket olduğu için bu anlamda bir erdemliler hareketidir. Mavi Marmara misyonu ve düşüncesi yeryüzündeki bütün zulme karşı olan insanların tasdik ettiği içinde olması gerektiği olacağına inandığımız vicdan sahibi her insanın içinde olduğu bir harekettir“ dedi.

“Gazze’nin ve Filistin’in yarası sarılmış değil“

Engin, Mavi Marmara olayında İsrail’in her kesimden insanın yer aldığı gemiye saldırması dünyanın gözleri önüne sınır tanımazlığını gösterdiğini aktararak, “Gazze adeta açık bir cezaevine dönüştürülmüş durumda. Mavi Marmara ile oradaki insanların nefes alabilmesi için hayatta kalabilmeleri için yola çıktılar. O filoda 6 bin ton insani yardım malzemesi toplanmıştı. Ama maalesef engellendiği gibi, insanlar katledildiği gibi bu malzemelerde günlerce İsrail’in limanlarından bekletilerek hemen hemen tamamının bozulmasına sebep oldular ve oraya ulaşmasına engel oldular. Bütün dünya buna şahitlik etti. Bu hadiseyle İsrail’in bu konudaki hadsizliği ve sınır tanımazlığı bütün dünyanın gözleri önüne serildi. Ancak maalesef hala bu durum değişmedi. Değişmediği gibi daha da kötüye giden bir süreç var. Gazze’nin ve Filistin’in yarası sarılmış değil.“ Diye konuştu.

Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da şifa dileyen İHH İnsani Yardım Derneği İl Başkanı Kerem Engin, konuşmasına şunları ekledi:

“Mavi Marmara misyonunun ve vizyonunun bütün Müslümanların inançlı her kesimin kesinlikle sadece savunucusu olması değil aynı zamanda yaşayan ve bunu ortaya koyan insanlar olması gerektiği kanaatindeyim. Ki bu örneklik ancak yeryüzünü yaşanılabilir kılacaktır. Yoksa bu anlamda bir gayret ortaya konulmadığı sürece savaşın, acının, kavganın ve gözyaşının hakim olduğu bir dünya olmaktan bu bölgeleri kurtaramayacağız. Bunun için bizde Ağrı İHH İnsani Yardım Derneği olarak Mavi Marmara’da Şehit düşen bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. 10 tane kardeşimiz hayatını kaybederek şehit oldu. Onlarcası yaralandı, gazi oldu. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara şifa diliyoruz. “

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

escort antalya