GÖNÜLLÜ GENÇLER KÖY OKULLARI İÇİN İŞ BAŞINDA

Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bir araya gelen Gençlik Merkezi gönüllüleri, köy okullarının tamir ve tadilatını yaparak yeni eğitim öğretim dönemine hazır bir şekilde girmelerini sağlıyor.

GÖNÜLLÜ GENÇLER KÖY OKULLARI İÇİN İŞ BAŞINDA

Gençlik Merkezi bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek faaliyet yürüten gönüllü gençlerin elleriyle boyanan okullar yeni yüzleriyle öğrencileri bekliyor.

Yeni tip korona virüs salgını sebebiyle Ağrı’da vaka sayısının artmasıyla birlikte okulların uzaktan eğitime dönmesi sonucu öğrenciler evlerinde kalarak derslerini işlemeye başlamıştı. Alınan yeni kararla 12 Ekim tarihi itibariyle okulların kısmi olarak açılacak olması Ağrı Gençlik Merkezi gönüllü üyelerini harekete geçirdi. Daha öncede birçok sosyal sorumluluk projesine öncülük eden Ağrılı gönüllü gençler, bu sefer de tadilata ihtiyaç duyan köy okullarını tek tek gezerek bu okulların boya ve badana işlerini yapıyorlar. Ağrı merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Eskiharman köyüne giden gönüllü gençler, buradaki okulun tamir ve tadilat işlerini yapmaya başladı.

“Bazı okullarımızda okulun tamamını boyuyoruz“

Köy okullarıyla yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Ağrı Gençlik Merkezi lideri Cihangir Aslan, gönüllü gençlerle birlikte köy köy gezerek tadilata ihtiyacı bulunduklarını, köy okullarının boya ve badana işlerini yaptıklarını söyledi. Okuldaki tamir ve tadilat işlerini bitirdikten sonra okul duvarlarına öğrencilerin dikkatini çekebilecek çizgi film karakterlerinin resimlerini çizerek öğrencileri sevindirdiklerini ifade eden Aslan, merkeze bağlı Eskiharman köyünden kendilerine bir talep geldiğini ve bu yüzden bugün buradaki okulun tamir, tadilat, boya ve badana işlerini yapmak için bu köye geldiklerini belirterek, “Gönüllü arkadaşlarımızla beraber talepte bulunan köylere boya işlerini yapmaya geliyoruz. Bazı okullarımızın dış cephelerinde ufak tefek tamiratlar gerektiriyor. Bazı okullarımızda okulun tamamını boyuyoruz ya da iç kısımlarda süsleme işlemi yaparak öğrencilerimizin hizmetine sunmaya gayret ediyoruz. Birçok köyümüzden buna benzer talepler geliyor. Bizler öğrencilerimizin dikkatini çekecek çizgi film karakterlerinden tutunda pedagojik eğitime katkı sunacak bütün çalışmaları okul duvarlarına çizmeye çalışıyoruz. Şu anki okulumuzda dış cephede problemler olduğu için okulumuzun dış cephesini boyuyoruz. Yarın da inşallah iç kısımlarda süsleme çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. “İfadelerini kullandı.

“Yetişebildiğimiz kadar okula gidip çalışmalarımızı yapıyoruz“

2017 yılından beri köy okullarında çalışmalar yaptıklarını aktaran Cihangir Aslan, mümkün olduğunca çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Aslan konuşmasına, “ 2017 yılından bu yana ortalama 40 tane köyde gönüllü öğrencilerimizle birlikte elimizden geldiğince ufak tefek dokunuşlar da bulunduk. Bazı köylerimizdeki okullarda komple boyama işlemini yaptık bazı köylerimizde sadece ufak tefek çizgi film karakterleri çizdik ama nihayetinde 40 tane okulumuzda bulunan öğrencilerimize hizmette bulunduk. Sosyal medya üzerinden yaptığımız paylaşımları gören öğretmen arkadaşlarımız ya da muhtarlarımız bizlere sosyal medya üzerinden ulaşabiliyorlar ya da Ağrı merkeze gelerek Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne talepte bulunabiliyorlar. Bizler de hem onların sosyal medyadan gelen talepleri hem de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne yapılan talepler üzerine okullarımızı sıraya sokuyoruz. Mümkün mertebe yetişebildiğimiz kadar okula gidip çalışmalarımızı yapıyoruz. “ sözlerini ekledi.

Ağrı Gençlik Merkezi gönüllü üyelerinden Nefise Levent ise Gençlik Merkezi bünyesinde yapılan çalışmalara katılmaya çalıştığını, çalışmaların olduğu günler için işlerini önceden ayarladığını söyledi.

“Bu çalışmanın içerisinde bulunmaktan çok mutluyum“

Gönüllülük esasına dayanan çalışmalarda bulunmanın kendisini mutlu ettiğini ve bu çalışmalardan dolayı çevreden olumlu tepkiler aldığını dile getiren Levent, yaptıkları çalışmalarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Daha çok okullara ve köy okullarına boyama, çizim, kütüphane oluşturma ve kitap okuma halkalarımız var. Kitap okuma halkaları kapsamında kitap okumayı daha çok yaygın hale getirmeye çalışıyoruz, böyle etkinliklerimiz bulunmaktadır. Şu anda bu çalışmanın içerisinde bulunmaktan çok mutluyum. İnsanlara, özellikle gelecek nesillere ve çocuklara güzel bir gelecek bırakmak için mutlu bir çalışma yürütüyoruz. Bu tarz çalışmalarda da gönüllülük esastır. Çevremizden de yaptığımız çalışmalar hakkında güzel tepkiler alıyoruz. Çocukların ve insanların gözlerindeki o mutluluğu görmek bize yetiyor.“

(DEMET AYDEMİR)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER