GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNA KÜTÜPHANE KURDU

Ağrı'da bir araya gelen Gençlik Merkezi gönüllüleri, okula başlayacak olan köy okulu öğrencileri için harekete geçti. Gençler il merkezine bağlı Adımova Köyü okuluna kütüphane inşa ederek okula başlayan öğrenciler için hazırlıklarını tamamladı.

GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNA KÜTÜPHANE KURDU

Gençlik Merkezi bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek faaliyet yürüten gönüllü gençler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine ayak uydurarak yüz yüze eğitimin başladığı köy okullarında çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Okullar başlamadan yaptıkları çalışmalara dahil ettikleri Ağrı Merkeze bağlı Adımova İlkokulunda kütüphane yapmak isteyen gönüllüler, okulun yıpranan bir sınıfını gerekli tadilatlarını yaptıktan sonra el birliğiyle boyayıp kitaplık raflarını yerleştirdi. Kitaplarla doldurdukları kitaplığın etrafında boş kalan yerlerde öğrencilerin dikkatini çekecek figürlerde çizen gönüllüler, öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmaları için kütüphanede daha fazla zaman geçirerek dikkat çekici figürler çizdi. Gönüllü gençlerin emekleriyle kurulan kütüphane, okula yeni başlayan yüzleriyle öğrencilerini sevindirdi.

Konu ile ilgili bilgi veren Gençlik Merkezi Lideri Cihangir Aslan, 2017 yılından itibaren gönüllülerce köy okullarında çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

“Yetişebildiğimiz kadar okula gidip çalışmalarımızı yapıyoruz“

Kendileriyle irtibata geçen köy okullarına yardım etmek için okullar başlamadan harekete geçtiklerini, bu doğrultuda Adımova İlkokuluna el birliği ile kütüphane yaptıklarını dile getiren Aslan,  yoğun bir tempoyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Aslan, “2017 yılından bu yana ortalama 40 tane köyde gönüllü öğrencilerimizle birlikte elimizden geldiğince ufak tefek dokunuşlar da bulunduk. Bazı köylerimizdeki okullarda komple boyama işlemini yaptık bazı köylerimizde sadece ufak tefek çizgi film karakterleri çizdik ama nihayetinde 40 tane okulumuzda bulunan öğrencilerimize hizmette bulunduk. Sosyal medya üzerinden yaptığımız paylaşımları gören öğretmen arkadaşlarımız ya da muhtarlarımız bizlere sosyal medya üzerinden ulaşabiliyorlar ya da Ağrı merkeze gelerek Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne talepte bulunabiliyorlar. Bizler de hem onların sosyal medyadan gelen talepleri hem de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne yapılan talepler üzerine okullarımızı sıraya sokuyoruz. Mümkün mertebe yetişebildiğimiz kadar okula gidip çalışmalarımızı yapıyoruz.“ İfadelerini kullandı.

“Kütüphanenin tamamlanması ortalama bir hafta sürdü“

Gönüllü öğretmenlerle bir araya gelerek başlattıkları kampanya ile Adımova İlkokulunda kitaplık kurduklarını aktaran Gençlik Merkezi Lideri Cihangir Aslan, konuşmasında şunları aktardı:

“Kitaplık, okulumuzda gönüllü olarak öğretmenlerimiz tarafından toplanan kitaplar raflar ve çeşitli diğer malzemelerle başlatılan bir kampanya. Bizlerde Gençlik Merkezi olarak gönüllü öğretmenlerimize boya badana ve tamirat işlerinde katkıda bulunmak üzere köyümüze gittik. Kütüphanenin tamamlanması ortalama bir hafta sürdü. Bizler bir taraftan boyasını badanasını tamiratlarını yapıp duvarlara çizgi film karakterlerini çizerken, öğretmenlerimizde sosyal medyadan diğer gönüllü öğretmen arkadaşlarından kitap ve geri kalan malzemeleri topladı. Böylece el birliğiyle ortaya güzel bir iş çıkarmış olduk.“

(DEMET AYDEMİR)

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER