İshak Paşa Sarayı'nın yolu yaz kış açık

Doğu Anadolu'nun bölgesinin gözde turizm mekânlarından biri olan tarihi İshak Paşa Sarayı ve yolunun ziyaretçilere her zaman açık tutulacağı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce bildirildi.

İshak Paşa Sarayı'nın yolu yaz kış açık

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber beyaza bürünen saray, her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Doğubayazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı, gösterişli mimarisi ve tarihsel özelliğiyle ilgileri üzerine çekerken yaz kış demeden yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Kış mevsiminde yoğun kar yağışına maruz kalan Ağrı’da, İshak Paşa Sarayı’nın yolunu tutan yerli ve yabancı turistlerin yolda kalmayacağını bildiren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, sarayın yollarının her zaman açık tutulacağını duyurdu.

Mimarisi ve tarihsel özelliğiyle Doğu Anadolu Bölgesi'nin görkemli yapılarından İshak Paşa Sarayı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Tarihi İshak Paşa Sarayını ziyaret etmek isteyenlerin yolda kalmayacağını ve kış mevsiminde de hem sarayın hem de yolunun açık kalacağı bildirildi. Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen ziyaretçiler, Doğubayazıt ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bin 900 rakımlı tepe üzerinde kurulu olan tarihi sarayın kış görünümüne hayran kaldı. 

“Kar en çok İshak Paşa Sarayı’na yakışmış“

Ziyaretçilerden Serdar Aydemir, ailesiyle birlikte Aydın’dan geldiğini söyleyerek kış mevsiminde İshak Paşa Sarayı’nın beyazlar içindeki görünümünü fotoğraflamak istedikleri için Doğubayazıt’a geldiklerini söyleyerek, kış mevsiminde yollarının açık tutulmasının kültür mirası İshak Paşa Sarayı’nın öneminin bilindiğini gösterdiğini vurguladı. Aydemir, “İshak Paşa Sarayı gerçekten tarihi ve özellikleriyle önemli bir tarihi mirastır. Her zaman değerinin bilinmesi gerekiyor. Kış mevsiminde ailemle buradayız. Gerçekten harika bir görüntüye bürünmüş. Kar en çok İshak Paşa Sarayı’na yakışmış. Enfes kareler çektik“ ifadelerini kullandı.

“Kış mevsiminde karla bütünleşmiş adeta“

İshak Paşa Sarayı’nın Osmanlı tarihini en iyi yansıtan eserlerden biri olduğunu dile getiren diğer bir ziyaretçi Selami Yorulmaz ise  , "İshak Paşa Sarayı, Topkapı Sarayı'ndan sonra Anadolu'daki en büyük ikinci saray ve bizim kültürümüzü en iyi yansıtan eserlerden. Coğrafi konum olarak da çok iyi bir yere yapılmış. Sarayın özellikle zindan bölümleri ve cami kısmına hayran kaldım. Kış mevsiminde karla bütünleşmiş adeta. Herkese tavsiye ederim" diye konuştu. 

“Özellikle bu mevsimde gelip görsünler ve muhteşem tarihimizi burada yaşasınlar“

Yorulmaz, il merkezinden geldiğini ve arkadaşlarıyla gezmek için tarihi ve kültürel bir mekan olan İshak Paşa Sarayı’na geldiklerini aktararak, şunları aktardı:

“Herkesin bu tarihi yapıyı görmesini tavsiye ediyorum. Her sene buraya geliyorum fakat il defa kış mevsiminde gelmek nasip oldu. Gerçekten çok keyifli bir yer. Kış mevsimi görsellerini büyük zevkle çektim. Genelde insanlar tatil yapmak için deniz kenarlarına gider. Ama buraları görmek her zaman mümkün olmuyor. Bence herkes gelsin. Ama özellikle bu mevsimde gelip görsünler ve muhteşem tarihimizi burada yaşasınlar.“

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER