İSİM YAZDIĞI PİRİNÇ TANESİ EKMEK KAPISI OLDU

Ağrı’da el sanatları ustası Zeynep Güreler, büyük bir özveri ile pirinç tanelerinin üzerine isim yazarak ekmek parasını kazanıyor.

İSİM YAZDIĞI PİRİNÇ TANESİ EKMEK KAPISI OLDU

Ağrı Cumhuriyet Caddesinde kurduğu tezgahta yaptığı kolyeleri satan İzmirli el sanatları ustası Zeynep Güreler, 20 yıla yakın bir süredir ekmek parasını isim yazdığı pirinç tanelerinden kazanıyor.

“Vatandaşların isteği doğrultusunda isim yazıyorum“

Ağrı’ya düzenlenen Yöresel Ürünler Festivali ile İzmir’den katılım sağlayan Güreler, tezgahında pirinç tanesine isim yazdığı kolyeler dışında bir çok hediyelik eşya da bulunduruyor. Ağrılı vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştığını dile getiren Güreler, sattığı ürünlerden en çok pirinç tanesine vatandaşların isteği doğrultusunda isim yazdığı kolyelerin ilgi gördüğünü söyleyerek, “Tezgahım da el yapımı onlarca hediyelik eşya var. Genel olarak ürünlerin üzerine vatandaşların isteği doğrultusunda isim yazıyorum.  Sattığım ürünlerin arasında en çok pirinç taneleri üzerine isim yazdığım kolyeler ilgi görüyorum diyebilirim.“ Dedi.

“Oldukça güzel görünüyor“

Ustaca yaptığı kolyelerin yapılışını anlatan Zeynep Güreler, “Pirinç tanelerini parmakları arasına alıyorum. Diğer elime de kalemi alıp pirinç tanelerinin üzerine isimleri yazıyorum. Pirinç üzerine yazılan isimler bir süre kuruduktan sonra içerisine su doldurduğum hediyelik kolyelerin içine bırakıyorum. Oldukça güzel görünüyor ve vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde ilgi görüyor.“ Şeklinde konuştu.

“Ağrı’nın insanı çok yardımsever ve misafirperver“

Göz kamaştıran kolyeleri satmak üzere katıldığı etkinliklerle Türkiye’nin birçok şehrini gezdiğini belirten Güreler, özellikle Ağrı’ya gelmeye çalıştığını ifade etti. Güreler, katıldığı yöresel ürünler festivaliyle hem ticaret yaptıklarını hem de farklı kültürlerle tanışarak kaynaştıklarını aktararak, “Bu etkinliklerin en büyük amaçlarından bir tanesi de gittiğimiz memleketlerde çeşitli insanlarla inanılmaz bir şekilde kaynaşıyoruz. Kültür birlikteliklerini beraberce yaşıyoruz. Onlar bizi, biz onları tanıyoruz. Güzel bir bağdaşma oluyor. Aynı zamanda da ticaret yapıyoruz. Böyle olunca yapılan işler insanların çok ilgi odağı oluyor. Bende yaptığım bu işi böyle etkinliklerde sergileyerek herkesin faydalanmasına vesile oluyorum. Ürünlerin üzerine hatat yazısı yazıyorum. Pirinçlerin üzerine yazı yazıyorum. Ağrı’yı seviyorum. Genel olarak yapılan etkinliklere katılmaya özen gösteriyorum. Özellikle Ağrı’ya gelmeyi tercih ediyorum. Çünkü Ağrı’nın insanı çok yardımsever ve misafirperver. O yüzden alışveriş potansiyeli de çok yüksek.“ İfadelerini kullandı.

“Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın İzmir için yaptığı paylaşım çok değerli“

Zeynep Güreler konuşmasına ek olarak, İzmir’de meydana gelen deprem sebebiyle çok üzgün olduğunu dile getirdi. Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın İzmir’e destek olduğunu gösterdiği sosyal medya paylaşımından dolayı çok mutlu olduğunu belirten Güreler, “Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın İzmir için yaptığı paylaşım çok değerli. Bir İzmirli olarak Savcı Sayan’a çok teşekkür ediyorum. Hem böyle etkinliklerin yapılmasına izin verdiği için hem de sosyal medya hesabından İzmir için yaptığı paylaşım için. ‘Biz İzmir’iz, Ağrı olarak yapabileceğimiz ne varsa yanlarında oluruz’ demesi beni çok mutlu etti. Bu benim için gerçekten çok değerli. “Diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER