“Kadınlar Yapamaz“ tabusunu bir kez daha yıktı

Ağrı’da Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan ve sadece erkeklerin katılım sağladığı Operatörlük Kursunda eğitim veren kadın operatör Özgül Sarı, “Kadınlar yapamaz“ tabusunu bir kez daha kaldırdı.

“Kadınlar Yapamaz“ tabusunu bir kez daha yıktı

Ağrı Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğünde Kepçe Operatörlüğü Kursu veren 44 yaşında 3 çocuk annesi Özgül Sarı, Ağrı’da kadınların azınlıkta olduğu ve bulunarak kadınlar adına ilklere imza atmaya devam ediyor.

Ağrı’da kadınlar için ‘yapamaz’ denilen ilklere, Endüstri Meslek Lisesi’ne ilk kadın öğrenci olarak kayıt yaptırarak imza attığını söyleyen Sarı, bu okuldan Torna Tasfiye Bölümünü bitirerek mezun olduğunu belirtti.

“Kadınlarında iş makinelerini kullanabileceğinin kanıtıyım“

“Kadınlarında iş makinelerini kullanabileceğinin kanıtıyım“ sözlerini kullanan Sarı, yaptığı konuşmada kadınların istedikleri zaman yapamayacağı hiçbir şey olmadığını dile getirdi. Sarı, “ Ben Ağrı’da kadınlar için yapamaz denilen birçok ilke imza attım. Örneğin Endüstri Meslek Lisesinde ilk giden kadın öğrenci bendim. Sonrasında Kocaeli Üniversitesi Makine ve Metal Teknolojisi Bölümünü bitirdim. Şuanda Ağrı Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğünde hem Kepçe Operatörlüğü Kursu hem de Kuaförlük Kursu veriyorum. Yani hem erkeklerin hem de kadınların yaptıkları işleri yapıyorum. Kadınlarında İş Makinalarını kullanabileceklerinin kanıtıyım. Özellikle de kadınlar yapamaz tabusunu kaldırmak istiyorum. Hayatım boyunca bunu yaptığıma inanıyorum. Bundan sonra da bu yolda işler yapmaya devam edeceğim. “ ifadelerini kullandı.

“Kadınlara şans verildiği takdirde yapamayacakları bir şeyler olduğunu asla düşünmüyorum“

Operatörlük eğitimi verdiği Kursa katılan kursiyerlerin genel olarak erkeklerden oluştuğunu ifade eden Operatör Özgül Sarı, “Bu kursu verdiğimden beri kursa katılanlar genellikle erkekler oldu. Erkek kursiyerlere onların çoğunlukla kullandıkları araçlar olan İş Makinaları ile ilgili eğitimi verdiğimi görenler şaşırıyor ama ben bu şaşkınlığın gitmesi için uğraşmaya devam edeceğim. Kadınlara şans verildiği takdirde yapamayacakları bir şeyler olduğunu asla düşünmüyorum“

“Yaptığım her işi hakkını vererek yapmaya çalışıyorum“

Kursiyerlere eğitim vererek geleceğin operatörlerini yetiştiren Sarı, konuşmasına şu ifadeleri ekledi:

“Çalıştığım her yerde yaptığım işten memnun kalınması için en güzel şekilde yapıyorum. Bana ‘Bu işi yapamazsın' diyen oldu, ama ailemin de desteğiyle herkesi yanılttım. Gerçekten yaptığım her işi hakkını vererek yapmaya çalışıyorum. Bu mesleği de ömrüm yettiğince yapmak istiyorum. Bugüne kadar hiçbir işten kaçmadım. Önüme gelen her işe 'Ben yaparım' anlayışıyla yaklaşıyorum. Yeter ki iş olsun.“

(Demet Aydemir)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER