Karantina günlerinde eğlenceli oyunlarla zaman geçiriyorlar

Ağrı’da Korona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle evlerine kapanarak karantinaya giren vatandaşlar, zamanlarını eğlenceli oyunlar oynayarak geçiriyor.

Karantina günlerinde eğlenceli  oyunlarla zaman geçiriyorlar

Ağrı’da Korona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle evlerine kapanarak karantinaya giren vatandaşlar, zamanlarını eğlenceli oyunlar oynayarak geçiriyor.
Korona virüs salgını sebebiyle evlerine kapanarak kendini izole eden vatandaşlar, evde sıkılmamak ve kaliteli zaman geçirmek için eski oyunlara yöneldi. Beş taş, bilye, isim şehir ve bom gibi oyunlar oynayarak eğlenceli vakit geçiren vatandaşlar, el ve motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlayan oyunlar oynayarak geçmiş zamanlarda oynanan fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bitlikte unutulmaya başlanan geleneksel oyunların yaşatılmasını sağlıyor.Karantinaya girerek ailece korona virüsten korunmaya çalıştıklarını dile getiren Hanım Demir, yaklaşık üç ay boyunca evde zaman geçirdiklerini söyledi. Uzun süre evde kalınca yapacak aktivite bulamadıklarını bu yüzden de eski oyunlara merak saldıklarını anlatan Demir, “Koronavirüs tehlikesi nedeniyle milyonlarca öğrenci aileleriyle birlikte evlerine kapandı. Bu süreçte çocukların bütün vakitlerini tablet, telefon ya da bilgisayarda geçirmeleri iyiden iyiye sosyalleşmelerinin önüne geçiyor“ dedi.

“Çocukların teknolojik aletlerden uzaklaşması için bu oyunları oynamaya başladık“

Demir, uzun süren karantina sürecinden son zamanlarda kötü etkilenmeye başladıklarını belirterek eski oyunları oynama fikriyle kendileri ve çocuklar için faydalı oyunlar oynamaya başladıklarını ifade etti. Demir, “Sürekli evin içinde kalınca bir yerden sonra kimse kimseyle konuşmamaya başladı. Böyle olunca bizde evde sıkılmamak ve iletişimi daha fazla sağlamak için faydalı olacak ne yapılabilir diye düşününce böyle eskiden oynadığımız oyunları tekrar gündeme getirdik. Çocuklarla eskiden oynadığımız beş taş, bilye, isim şehir ve bom gibi oyunların yanı sıra jenga, yapboz gibi beyin geliştiren oyunlar oynamaya başladık. Özellikle çocukların teknolojik aletlerden uzaklaşması için bu oyunları oynamaya başladık. Gerçekten de çok faydalı oldu. “ Şeklinde onuştu.

“Özellikle de çocuklarda bilişsel, sosyal, psiko motor gelişim alanlarını olumlu yönde etkiliyor“

Karantina günlerinde ailece oynanabilecek oyunlar sayesinde bu sıkıntılı süreci sıkılmadan atlatabilmenin mümkün olduğunu belirten Türkan Aydemir, çocuklarına evde oynayabilecekleri oyunlar öğrettiğini kaydederek şunları aktardı:“Karantina günlerinde ailece oynanabilecek birçok oyun var. Biz bunu keşfettik diyebilirim. Beş taştan isim şehire, yapbozdan jengaya kadar evde vakit geçirilebilecek birçok seçenek mevcut. Bu oyunlar özellikle de çocuklarda bilişsel, sosyal, psiko motor gelişim alanlarını olumlu yönde etkiliyor. Çocuklar evden dışarı çıkamıyor ama en azından bizim eskiden dışarıda oynadığımız oyunları evde oynayabiliyorlar. Bizimle sürekli iletişim halinde oluyorlar. Aileler son zamanlarda gelişen teknolojinin zararlarına aldırmadan her alanda telefon, tablet ve bilgisayar gibi araçları kullanıyorlar. Üstelik bunu yaparken çocukların etkilenme oranlarını göz ardı ediyorlar. Kolaylık sağladığı için çocuklar içinde çokça tercih ediliyor fakat bu durum bir süre sonra farklı sıkıntılara yol açıyor. Hastalıklara bile neden olabiliyor. Bazı bilinçli aileler bu durumu dikkate alabiliyorken çoğu ebeveyn bu durumu göz ardı ediyor.“

“Karantina sürecinden dolayı teknoloji bağımlısı olmaya noktasına doğru gidiyorduk“

Eve kapanmak zorunda oldukları için dışarıda yapılan bütün aktivitelerden uzak kaldıklarını bu yüzden de evde yapılabilecek aktivitelere yoğunlaştıklarını anlatan Sultan Demir ise, “Aslında bizde girdiğimiz bu karantina sürecinden dolayı teknoloji bağımlısı olmaya noktasına doğru gidiyorduk. Çünkü dışarıda yapabildiğimiz aktivitelerimize zorunlu olarak ara vermek durumunda kaldık. Spor yapma, yürüyüşe çıkma, kursa gitme hatta işe gitmeye bile ara verdik. Çocuklarda tabi okullarından oldu. Böyle olunca da uğraşacak bir şey kalmadı evin içinde. Ama ne varsa eskilerde var diye boşuna dememişler. Eski oyunlarla zamanımızı değerlendiriyoruz.“ İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

escort antalya