KORONA KIRTASİYECİYİ VURDU: OKULLAR AÇILMAZSA KIRTASİYECİLER YANDI

Pandemi sürecinde zor günler yaşayan kırtasiyeciler, yeni eğitim sezonunda okulların açılmaması durumunda büyük zarara uğramaktan korkuyor.

KORONA KIRTASİYECİYİ VURDU: OKULLAR AÇILMAZSA KIRTASİYECİLER YANDI

Ağrı’da kırtasiye işleten esnaf, korona virüs sebebiyle açılış tarihi henüz tam anlamıyla belirlenemeyen okullar sebebiyle müşterilerinin azaldığı ve her seneki yoğunluğu aradıklarını söyledi.

Korona virüs sebebiyle ebeveynlerin büyük çoğunluğunun virüs tehlikesine karşı çocuklarını okula göndermek istememeleri ve okullarda eğitimin uzaktan eğitimle verilmesi sebepleriyle okul ihtiyaçları için kırtasiyelerde önceki yıllarda gözlenen kalabalık yok oldu.

“Kırtasiye eğitim sektörünün giriş bölümü olduğu halde herhangi bir destek çalışması yapılmıyor“

Ağrı’da 6 yıldır Akademi Kitap ve Kırtasiye işleterek geçinen Serhat Polat, önceki yıllarda okulların açılmasına 20 gün kala kırtasiyelerde yoğunluğun hat safhada olduğunu dile getirerek, bu yıl korona virüs salgını sebebiyle bu durumun değiştiğini söyledi. Korona virüs her sektörü etkilediğini kırtasiyecilik sektörünü de kötü etkilediğini dile getirerek bu şekilde devam etmesi durumunda kırtasiyeciliğin bitme noktasına geleceğini belirten Polat, devletten bu noktada destek beklediklerini de ekleyerek, “Korona virüs her kesi olduğu gibi bizi de çok ciddi bir şekilde çok kötü etkiledi. Bu noktada bizimde herkes gibi devletten destek anlamında beklentimiz vardı. Çünkü göründüğü gibi her sektöre bir takım destekler yapılmaya çalışıyor. Ama kırtasiye eğitim sektörünün giriş bölümü olduğu halde herhangi bir destek çalışması yapılmıyor. Bizim destek beklentisinde olmamızın yanında, bu tür bir çalışmanın olmaması olasılığının da farkındayız. Çünkü okullar ile ilgili çok ciddi bir muhalefet var. Velilerin bir kısmı okulların açılmasını istiyor bir kısmı istemiyor. Sendikalar açılmasın diyor öğretmenlerin bir kesimi açılsın diyor. Herkes kendine göre haklı.“ Dedi.

“Şuana kadar herhangi bir iş olmadı, sezon beklentimiz de olmadı“

Kırtasiyecilikte en yoğun sezonun okulların açılış süreci olduğunu ifade eden Serhat Polat, bu yıl korona virüsten dolayı sezondan bir verim alamadıklarını ve zarara uğradıklarını söyleyerek yaptığı konuşmada, “Bizim kırtasiyecilik sektörünü turizm gibi düşünün. Dönemseldir yani. Tabi turizmciler bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşamadı. Antalya gibi yerlerde çok önceden yasaklar kalktı. Otelciler, turizmciler gelmeye başladı ve turistik yerlerde konaklamaya başladılar. Bizim kırtasiyelerimizde de yaklaşık 10 ay boyunca doğru dürüst iş olmaz. Bir ayımız vardır o da okulların açıldığı ay. Herkesin mecburi olarak çocukları için alış veriş yaptığı aydır. Biz yaklaşık 10 ay boyunca sezon dediğimiz bu ayı bekledik. Fakat şuana kadar herhangi bir iş olmadı. Sezon beklentimiz de olmadı. Çok ciddi ödemelerimiz var. Haliyle yapamadık ve böyle giderse yapamayacağız da. Çok mağduruz gerçekten ne olacak belli değil. Kimseyi de suçlamıyoruz. Allah’tan gelen bir virüs sonuçta. Nasıl olur nasıl gider bilmiyoruz ama bu sene durumumuz çok kötü. Allah herkese yardım etsin.“ İfadelerini kullandı.

Yakın zamanda kırtasiye işletmeye karar verdiğini ve açtığı kırtasiyede korona virüs sebebiyle zarara uğradığını aktaran İbrahim Ay, korona tehlikesine karşı yetişkinlerin daha tehlikeli olduğunu bilimsel olarak açıklanmış olmasına karşın yetişkinlerin kullanımına uygun olan sosyal alanların kapatılmasına dikkat çekerek okulların açılması gerektiğini vurguladı.

“Kalabalık olan her yer açık ama okullar açılmıyor“

 İbrahim Ay, yaptığı konuşmada yeni açmış olduğu kırtasiyeyi idame ettirebilmek için borçlandığını belirterek, “Yapılan bilimsel bir açıklamada korana virüsün çocuklara oranla yüzde 22 daha fazla olduğunun açıklandı. Ama buna rağmen kumarhaneler, gece klüpleri, oteller, kahvehaneler, kafeler, lokantalar kısacası kalabalık olan her yer açık ama okullar açılmıyor. Bana göre Milli Eğitim Bakanlığının ciddi önlemler alarak okulları açması gerekiyor. Çünkü uzaktan eğitimle eğitim olmaz. Her yeri açık bırakıp okulları kapatmak doğru değil. Benim oğlum eskiden kitap kurduydu. Çok başarılıydı. Sınıf birincisiydi hatta ama bu süreçte okulların kapatılmasından dolayı eski hevesi bitti. Zorlayarak kitap okumaya yönlendirebiliyoruz. Ağaç yaşken eğilir. Bu çocuklar okulda gördükleri eğitimle eğitilir. Eğitim her şeyden önemlidir. Kırtasiye konusunda da zaten mağduruz. 9. ayda ödemelerimiz var. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Burayı yeni açtık ve çok isteyerek bu sektöre girdik. 3 tane çalışanımız 2 tane de elemanımız var. Şuan günlük yapılan satışımız 400-500 lira. Her gün cebimizden gidiyor. Gelirimizden çok giderimiz var. Belirli önlemler alınarak okullar açılmalı bence. Yoksa korona eğitimi kırtasiyeciliği bitirir. “ Şeklinde konuştu.

“Okullar şuanda açılsa bile veliler çocuklarını okula gönderme taraftarı değil“

Okulların açılması durumunda bile ailelerin riskten dolayı çocuklarını okula göndermek istemeyeceğini belirten bir diğer kırtasiye işletmecisi Sinan Yaşar, bu sene sezonu açamadıklarını ve zor durumda olduklarını belirtti. Yaşar konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Normalde kırtasiyecilik yapan herkesin bildiği bir şey vardır. Kırtasiye de üç ay bir yaz tatili süreci vardır. Bu da herkesin alışık olduğu bir durumdur. Kimse fazla bir şey beklemez. Sadece gelen müşterinin ihtiyacı karşılanır. Ama bu süreç pandemiden dolayı 3 ayı geçti, 6 ayı 7 ayı buldu. Şuanda da halen bir belirsizlik var. Okulların açılıp açılmayacağı belli değil. Bekliyoruz. Güzel bir şeyler olmasını bekliyoruz. Okullar şuanda açılsa bile veliler çocuklarını okula gönderme taraftarı değil. Birde Ağrı şartlarını düşünürsek bir sınıfta 3 tane öğrenci oturuyor. En iyi okulları düşünürsek yine bir sırada 2 öğrenci oturuyor. Yani ne taraftan baksan her türlü zarar ediyoruz. Tek temennimiz en kısa sürede bu virüsün ülkemizi terk etmesi ve hayatında normal seyrine dönmesi.“

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER