Korova virüs bayram satışlarını vurdu

Ağrı’da erken başlayan Ramazan Bayramı hazırlıkları korona virüsten dolayı evinden çıkamayan vatandaşların eskisi kadar alış veriş yapmaması nedeniyle satışlar kötü etkilendi.

Korova virüs bayram satışlarını vurdu

Ramazan bayramından günler önce başlayan hazırlıkların yapıldığı Ağrı’da, korona virüs nedeniyle dışarı çıkamayan vatandaşların önceki yıllara oranda daha az alış veriş yapması ve fiyatlarda meydana gelen artış alım gücü düşen Ağrılıları zor duruma koyuyor.

Çok çocuklu ailelerin yoğunlukta olduğu Ağrı’da Batı illerine oranla bayramlarda yapılan alışverişlerin daha fazla olmasına rağmen bu yıl tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle evlerinden çıkamayan ve dolayısıyla bayram ziyaretlerine de gidemeyeceklerini öngören vatandaşlar, tezgâhlarda yerini alan bayramlık ihtiyaçlardan aldıkları ürünlerin gramajlarını düşürüyor.

Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan ekonomik krizden de nasibini aldıklarını vurgulayan mağaza sahipleri, vatandaşların şeker, lokum, fıstık ve çerez gibi bayramlık ihtiyaçların fiyatlarının bir önceki seneye oranla daha da artmasına tepki gösterdiklerini söyledi.

‘’Ürünlerimize eksi ilgi yok“

Kağızman Caddesi’nde bulunan Dolunay Alış Veriş Merkezi mağaza sorumlusu Nuh Yıldız, korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşların evlerinden çıkamaması nedeniyle önceki yıllara oranla satışların düştüğünü söyledi. Yıldız, ‘’Bayram şekerlerini ve diğer ürünlerimizi yaklaşık üç gün önce tezgâhlarımızda yer vermeye başladık. Fakat bayramlık ürünlerimize eksi ilgi yok. Vatandaşlar zaten evlerinden çıkamıyor. Ayrıca insanların alım gücü düştüğü için eski satışlarımızı yapamıyoruz. Eskiden 20 çeşit bayram şekeri alan müşteriler şuanda 3 çeşitten fazla alamıyor. Çünkü fiyatlarda yüzde 70’e varan artış söz konusu’’ dedi.

Eski satışlarını yapamadıklarından yakınan Mağaza sorumlusu Kaya, ‘’Bu sene her seneye göre satışlarımız düşük. Eski satışlarımızı yapamıyoruz. Eskiden 3 kg alan adam şu anda 500 gr alıyor. Yoksa normalde burası bu kadar sakin olmazdı. Şunu söyleyeyim, Allah garibanın yardımcısı olsun. Çünkü neredeyse her alanda fiyatlarda artış var şuanda. Vatandaşlar gerçekten zor durumda. Belki durumu iyi olan insanlar etkilenmiyor olabilir ama alamayan, maddi durumu kötü olan çok insanlar var. Yani yine bayram olduğu için satışlarımız oluyor, insanlar bayram alışverişi yapıyor ama korona virüsten dolayı eskisi kadar çok satış yapmıyoruz diyebilirim’’ ifadelerini kullandı.

“Herkes tedbirli davranmaya özen gösteriyor“

Bu sene her seneye toptancıdan çok daha az ürün aldığını vurgulayan Yıldız, “Geçen sene on ton ürün aldığımız yerden bu yıl iki ton aldık. Çünkü ne olacağını göremiyoruz. Önceki yıllarda yine fiyatların yüksekliğinden şikâyet eden vardı ama bu sene ciddi anlamda ne olacağı belli değil. Bu hastalıktan dolayı 9 gün sokağa çıkma yasağından bahsediliyor. Böyle olduğu zaman kimse dışarı çıkamayacak. Onun için herkes tedbirli davranmaya özen gösteriyor. Kimsenin sokağa çıkmaması demek bayram ziyaretlerinin olmayacak demek. Bayram ziyaretlerinin de olmaması ihtiyaçtan fazla ürün alan vatandaşları mağdur etmesi demek. Bu yüzden herkes bu durumu göz önünde bulundurarak bayramda önceki zamanlar gibi ürün almıyor. Şuan ki durum onu gösteriyor. “ Şeklinde konuştu.

“Eski bayramları mumla arıyoruz“

Bayram alışverişi için fiyat analizi yapmak için Dolunay Alış Veriş Merkezine gelen müşterilerden Alaattin Bayram, fiyatların çok arttığını söyleyerek, “Bayram için fiyat analizi yapmaya çıktım dışarıya fakat gördüğüm manzara beni şaşırtmadı. Çünkü koronadan dolayı ülke olarak girdiğimiz ekonomik kriz her şeyi olduğu gibi bayramlık ürünlerinin fiyatlarını da kötü etkiledi. Her sene zaten fiyatlarda bir şekilde artışlar meydana geliyor. Fakat bu sene daha fazla zorlanıyoruz. Daha doğrusu zorlanacağız da. Eski bayramları mumla arıyoruz. Çünkü hiçbir şey eskisi gibi değil. Artık çocuklar bile bayramlarda istedikleri gibi gezemeyecekler.“ Diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2020, 23:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER