KOYUN YETİŞTİRİCİLERİ KIŞ SOĞUKLARINA RAĞMEN MESAİDE

Soğuk havaların etkisini sürdürdüğü ve kış mevsiminde yaklaşık 6 ayı kar altında geçen Ağrı’da, koyun yetiştiriciliği yaparak geçimini sağlayan vatandaşların meralardaki mesaisi, zorlu geçiyor.

KOYUN YETİŞTİRİCİLERİ KIŞ SOĞUKLARINA RAĞMEN MESAİDE

Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde koyun yetiştiriciliği yapan vatandaşlar, dondurucu soğuk havaların etkisi hissettirdiği bu günlerde meraya saldıkları hayvanlarını akşam geç saatlere kadar meralarda otlatıyor.

Ağrı’nın Eleşkirt İlçesine bağlı Çatalpınar Köyünde koyun yetiştiriciliği yapan Abdullah Yördük, kış mevsiminin baş gösterdiği bugünlerde de koyunlarını merada otlatmaya devam ediyor.

Yördük, kurak geçen yaz mevsiminin ardından yem stoklarında azalma yaşayan çiftçilerin, bu eksikliklerini gidermek amacıyla yüksek kesimlerin kar tutmayan yamaçlarında kalan otları hayvanlarına yedirmek için günün belli saatlerinde soğuk hava şartlarına rağmen hayvanlarını otlatmaya çıkarmaya devam ettiklerini söyledi.

“Samanlar ve yem eksik olduğu için yerlerde ot olan yerlerde hayvanlarımızı otlatıyoruz“

Güneykaya Geçidi Sarıcan Mevkiinde koyunlarını otlatan Abdullah Yördük, çocuk yaşlarda koyun yetiştiriciliğine başladığını ve bunu sürdürmeyi düşündüğünü dile getirerek, “Kendimi bildiğimden beri hayvancılık yapıyorum. Yani 20 yıl olmuştur. Burası Sarıca ve Çatalpınar köyleri arasında, iki köyünde ortak mera alanı olarak kullandığı yerdir. Samanlar ve yem eksik olduğu için yerlerde ot olan yerlerde hayvanlarımızı otlatıyoruz.“ Dedi.

“Kurtlarla burun buruna geldiğimiz çok oldu ama neyse ki köpeğimiz var“

Soğuk havanın yanı sıra kurt tehlikesi ile de burun buruna olduklarını belirten Yördük, hayvan otlatmaya çıktıklarında ‘Bazın’ isimli çoban köpeğinin kendilerini koruduğunu ifade etti. Yördük konuşmasında şunları aktardı:

“Bu günlerde hava çok soğumaya başladı ama biz gelmek zorunda olduğumuz için geliyoruz. Bu arada tek sıkıntı soğuk havalar değil. Bir de kurt tehlikesi var buralarda. Kurtlarla burun buruna geldiğimiz çok oldu ama neyse ki kurtlara karşı köpeğimiz var. Köpeğimizin adı ‘Bazın’. Bizi ve koyunlarımızı koruyor. İnsanlara karşı çok sevecendir ama kurtlara karşı aynı şey geçerli değil.“

“Yolcular arabayı durdurup burada zaman geçiriyor“

Hayvan otlattıkları yer olan Güneykaya Geçidi’nin çok sevilen bir yer olduğunu ve yoldan geçen sürücülerin ilgisini çektiğini de aktaran Koyun Yetiştiricisi Abdullah Yördük, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Burası çok sevilen bir yerdir. Yoldan geçen yolcular arabayı durdurup burada zaman geçiriyor. Bizimle de sohbet ediyorlar. Koyunlarla fotoğraf çektiriyorlar. Bu sene pandemiden dolayı çok kişi gelmedi ama diğer senelerde çok gelen vardı. Özellikle turistler geliyordu. Günde 10 kişi bile geliyordu. Piknik yapıyorlar, manzarayı seyredip hayvanların fotoğraflarını çekiyorlar. Yani çok ilgi çeken bir yer.“

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER