ŞİFALI OLDUĞUNA İNANDIKLARI SU İÇİN KİLOMETRELERCE YOL GİDİYORLAR

Ağrı-Hamur yolu üzerindeki Dambat mevkiinde bulunan ve şifalı olduğu iddiaları nedeniyle “Dambat Suyu“ olarak bilinen sudan almak isteyenler kilometrelerce yol gidiyorlar.

ŞİFALI OLDUĞUNA İNANDIKLARI SU İÇİN KİLOMETRELERCE YOL GİDİYORLAR

Şifalı olduğu ve böbrek taşlarını düşürdüğü iddiaları sebebiyle Ağrı’nın her tarafından vatandaşların ilgisini çeken Dambat suyu, Ağrılıların yanı sıra diğer illerden gelen vatandaşlar tarafından da tercih ediliyor.

Yaklaşık 4 yıl önce Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler neticesinde Dambat suyuna bakteri karıştığı açıklaması yapılmasına rağmen Hamur yolu üzerinde bulunan çeşmeden akan Dambat suyuna ilgi azalmadı.

“Dambat suyu Ağrı’da çok bilinen bir sudur“

Merkeze bağlı Yüzüncüyıl Mahallesinden Dambat Suyu ’nu almak için Ağrı-Hamur yolunda bulunan mevkiine gelen Murat Doğan, ailece Dambat Suyunun şifalı olduğuna inandıklarını ve eskiden beri evlerinde bulundurduklarını söyledi. Doğan, yaptığı konuşmada, “Dambat suyu Ağrı’da çok bilinen bir sudur. Böbreklere iyi geldiği ve şifalı olduğunu söylüyorlar. Açıkçası ben sadece ailem istediği için geldim bu suyu almaya. Kendim içmiyorum ama bir kere tadına bakmıştım. Acımsı bir tadı var. Kaynak suyu olduğu için tahminimce mineral bakımından zengin bir su.“ İfadelerini kullandı.

“Bu sulardan almak için kilometrelerce yol geldik“

Dambat suyundan evine götürmek isteyen vatandaşlardan Ali İhsan Dursun ise şifalı olduğunu duydukları için yanlarında getirdikleri su bidonlarını doldurduklarını söyledi. Suyun çok soğuk olmasının yanı sıra tadının da diğer sulardan farklı olduğunu belirten Dursun, “Eskiden beri bu suyu evimizde bulundurmaya özen gösteririz. Hatta bazen yemekte bile içecek olarak sofrada bulunduruyoruz. Tadı ilk başlarda acı geliyordu ama sonrasında alıştık. Böbrek ağrısı olanlara ve taş düşürmeye iyi geldiğini biliyoruz. Bu yüzden bugün yine bu sulardan almak için kilometrelerce yol geldik. Bu bidonlara su doldurup eve götüreceğim arabamla.“ Dedi.

 “Su tekrar analiz edilmeli ve kullanımı ile ilgili vatandaşlara bilgilendirme yapılmalı“

Ali İhsan Dursun, daha önce Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bu suyun içine bakteri karıştığını duymadığını ve içilmemesi gerektiği konusunda bir duyuru yapıldığından haberi olmadığını dile getirerek, yetkililerden bu konuda açıklama istedi. Yeni bir inceleme yapılması gerektiğine vurgu yapan Ali İhsan Dursun konuşmasına, “Ben daha önce bu suyun sağlığa zararlı olabildiği ile ilgili bir şey duymadım. Şuanda sizden duydum ve çok şaşırdım. Biz bu suyun şifalı olduğuna inanıyoruz. Eğer aksi bir durum söz konusu ise yetkililerin bu anlamda yapmaları gerekeni yapmalarını istiyoruz. Su tekrar analiz edilmeli ve kullanımı ile ilgili vatandaşlara bilgilendirme yapılmalı. Çeşmenin bulunduğu bu alanda da duyuru afişleri asılmalı ki buraya gelen herkes görsün. İnsanların bilinçlenmeleri sağlanmalıdır.“

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER