SINAV STRESİNİ NAHT SANATIYLA YENDİ

Ağrı’da yaşayan üniversite hazırlık öğrencisi Gülşifa Bulut (20), sınava hazırlandığı süreçte stresini Naht Sanatı ile yendi.

SINAV STRESİNİ NAHT SANATIYLA YENDİ

Üniversiteye hazırlandığı süreçte yaşadığı stresten dolayı derslere odaklanma problemi yaşayan Gülşifa Bulut, annesinin tavsiyesi üzerine Ağrı Halk Eğitim Merkezinde başladığı Naht sanatı ile sınav stresini atmayı başardı.

Ağrı Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Naht sanatı Kursu ile hayatında birçok olumlu gelişme olduğunu ve bu olumlu gelişmelerden en önemlisinin de sınav stresini atmak olduğunu dile getiren Gülşifa Bulut, YKS sınavında sınav kaygısı yaşamadan girdiğini ve iyi bir puan aldığını da belirtti.

Sınav stresimi attım ve bu sene sınavım çok iyi geçti“

Gülşifa Bulut yaptığı konuşmada sınav stresini atmak için geldiği kursta çok eğlendiğini ve güzel eserler ortaya koyduğunu dile getirerek, “Ben bu sene YKS’ye girdim. Kasım Ayından beri buraya geliyorum. Sınav stresimi attım ve bu sene sınavım çok iyi geçti. Burada hem sanatımı yapıyordum hem de ders çalışıyordum. Ciddi manada pozitif olarak çok şey kattı bana. Faydası çok var gerçekten. Ailevi sıkıntısı olan teyzeler geliyor buraya. Onlarda sıkıntılarını unutuyorlar. Sanat öyle bir şey ki içine daldığın zaman her şeyi unutuyorsun. Yani her açıdan gerçekten pozitif katkıları olan geleneksel bir el sanatı. Şuan da sınıfımızda 50 yaşında teyzeler de var. Onlarda geliyorlar. Üniversite tercihlerimi sırf bu sanata ara vermemek için Ağrı’ya vereceğim. İlerde atölye açmayı düşünüyorum. Belgelerimizi alacağız zaten. Gelmek isteyen varsa durmasınlar. Çok faydalı bence.“ Şeklinde konuştu.

“Şimdiye kadar 6 tane sipariş aldım. Şehir dışından da isteyenler oldu“

Annesinin tavsiyesiyle kursa başladığını aktaran Bulut, “Annem burayı önceden biliyordu zaten. Bana, ‘Oraya gidenler stres atıyorlar. Sende rahatlarsın. Hem güzel vakit geçirmiş olursun, hem sınav stresinden uzaklaşıp sıkılmazsın hem de bir beceri kazanırsın’ dedi. Öylece gelmeye başladım. Şimdiye kadar 6 tane sipariş aldım. Şehir dışından da isteyenler oldu. Onun dışında evde 6 tane daha tablom var. Burada bize birçok katkıları olan Ülküye hocamız var. Onun sayesinde beceri kazandık. Her açıdan bize desteği oldu. Allah ondan razı olsun. Çok teşekkür ediyoruz kendisine.“ İfadelerini kullandı.

“Kursiyerlerin yaş grubu 16’dan 50 yaşa kadar var“

Yaklaşık 6 yıldır Naht Sanatı ile ilgilendiğini belirten Geleneksel El Sanatları Öğretmeni Ülküye Gengörü Naht Sanatının unutulmaya yüz tutmuş olmasına karşın Halk Eğitim Merkezinde açtıkları kursla bu sanatı yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Ülküye Gengörü, Naht Sanatını anlattığı konuşmasında şunları anlattı:

“Bu sanat zaten aşkın ve sabrın sanatı olarak geçiyor. Gerçekten severek yapılıyor. Kursiyerlerimiz çok memnun. Onlara çok iyi geliyor. Kursiyerler zamanlarının büyük bir çoğunluğu burada geçiriyorlar. Burada çok güzel bir şekilde sosyalleşerek arkadaş edindiler. Yaptıkları eserler zaten paha biçilmez çalışmalar. Bunları dışarıdan sipariş alıp eve katkıda bulunabiliyorlar. Ama çok değerli olan eserlerini pek satma taraftarı olmuyorlar. Kursiyerlerin yaş grubu 16’dan 50 yaşa kadar var. Hepsi de çok severek yapıyor.“

Kullanılan malzemelerle ilgili bilgi veren Gengörü, “Biz ithal kavak kontrplak kullanıyoruz. Ama malzemelerimiz maalesef Ağrı’da pek bulunmuyor. Şehir dışından sipariş ediyoruz. Yapılan işlerin çoğu özel tasarım. Toplamda 15 tane kursiyerimiz var şuanda. Bunu sebebi de İŞKUR desteği olması. Yoksa daha fazla oluyordu mevcudumuz. Buraya gelen kursiyerlerin yaşlarının büyük olması bu işi yapmasına engel değildir. Dediğim gibi sabır ve sevkle yapıldığı için çok rahat yapabiliyorlar. Şuana kadar hiç zorlanmadılar.“ Diye konuştu.

“Dikkati toparlamaya ve rahatlamaya çok etkisi var“

Filografi ve Naht Sanatının rahatlatıcı özelliğine vurgu yapan Ülküye Gengörü, sözlerine;  “Filografi ve Naht Sanatı artık Rehabilitasyon merkezlerinde verilmeye başlandı. Çünkü gerçekten insana çok iyi geliyor. Öğrencilerimiz sınavlara hazırlık dönemlerinde de buraya geliyorlar. Özellikle sınav stresini atmak isteyen üniversiteye hazırlanan kursiyerim var. Çok gelişmeler kaydetti kendisi. Hem üniversite sınavında hem de Naht Sanatında. Dikkati toparlamaya ve rahatlamaya çok etkisi var. Ayrıca bir Osmanlı sanatıyla bir eser ortaya çıkarmak bence bir ayrıcalık. Benim istediğim performansın çok üstünde performanslar gösteriyorlar. Bu da çok sevdiklerinden kaynaklanıyor. Çok zor ve ağır bir iş ama buna rağmen sabırla yapabiliyorlar. Başta da söylediğim gibi sabrın ve aşkın ürünü. “ İfadelerini ekledi.

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER