TAŞ ÇİÇEKLER ÖĞRENME SERGİSİNİ SÜSLÜYOR

Ağrı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda verilen eğitimlerle yapılan çalışmaların eserlerin sergilendiği Öğrenme Sergisi, Taş Boyama Sanatı ile yapılan taş çiçeklerle süslendi.

TAŞ ÇİÇEKLER ÖĞRENME SERGİSİNİ SÜSLÜYOR

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda Usta Öğreticiler tarafından kursiyerlere verilen eğitimler neticesinde yapılan çalışmalar, kurumun bahçesinde açılan Öğrenme Sergisinde görücüye çıktı. Taş Boyama Sanatı ile yapılan taştan çiçekler, ilgi odağı oldu.

Halk Eğitim Merkezinde verilen kurslara kaydolan kursiyerler, Çini, Resim, Ebru Sanatı, ayakkabı imalatı, maske üretimi, Filografi, saç tasarımı, atık malzemelerden aksesuar üretme, Cam Sanatı, Geleneksel Naht Sanatı gibi alanlardan oluşan eğitimlere katılarak bu alanlarda çeşitli çalışmalar üretiyor. Yıl boyunca üretilen ürünlerin Ağrı halkının beğenisine sunulduğu Öğrenme Sergisi, yine Halk Eğitim Merkezi kapsamında verilen Taş Boyama Sanatı Eğitimi ile üretilen çalışmalarla süslendi.

“Sergiye ayrı bir hava kattığı için oldukça ilgi gördü“

Sergiyi gezen vatandaşların ilgi gösterdiği taştan çiçekler ile ilgili bilgi veren Ağrı Halk Eğitim Merkezinde Usta Öğretici olarak çalışmakta olan Çiğdem Durmuş: “Bugün Halk Eğitim Bahçesinde böyle bir görsele imza atmak istedik. Öğrenme Sergimizi bu şekilde süsledik. Bir nevi taşlar çiçek açtı bahçemizde diyebiliriz. Sergiye ayrı bir hava kattığı için oldukça ilgi gördü. Bu alanda yaptığımız çok güzel eserlerimiz mevcut. Kursiyerlerimizle bu sanatla tablolar da yapıyoruz.“ Dedi.

“Taşların üzerine görsel olarak manzara resmi çizilebilir“

Ağrı Halk Eğitim Merkezinin bahçesine renk katan Taş Boyama Sanatı ile ilgili kısa bir bilgi veren Durmuş, “Kısaca taş boyuyoruz diyebilirim. Öncelikle yapacağımız tasarımın formuna uygun taşları seçiyoruz. Örneğin çiçek yapacaksak bir daha yuvarlak yani yaprak formunda ya da çiçeğin taç yapraklarına benzer taşlar seçip boyuyoruz istediğimiz renkte. Sonra son şeklini veriyoruz. Tabi taşların üzerine görsel olarak manzara resmi çizilebilir. Nazar boncuğu mesela çok güzel yapılan bir görsel çeşididir. Bunları türetebiliyoruz. Bugün sergimizde böyle bir görsel sunduk. Yoğun ilgi görmesi bizi oldukça mutlu etti.“ İfadelerini kullandı.

“Hayal gücünü kullandıktan sonra imkânsızlık diye bir durum ortada kalmıyor“

Sanat alanının sınırsız olduğuna vurgu yapan Usta Öğretici Durmuş, “Sanat ruhu ile beslenmiş insanın kullandığı malzemelerin ne olduğu çok önemli değildir bence. Hayal gücünü kullandıktan sonra imkânsızlık diye bir durum ortada kalmıyor. Örneğin taştan çiçek, atık materyallerden süs eşyaları üretmek veya cam parçalarından takı yapmak. Bunlar sadece birkaç tane örnek. Sanatın bu sınırsız dünyasına herkesi davet ediyorum.“ Diye konuştu.

Taş Boyama Sanatı alanında ders verdiğini de aktaran Durmuş, konuşmasına şunları ekledi:

“İsteğe bağlı olarak bu sanatın dersini veriyorum. Resim alanına daha çok rağbet var ama bence Taş Boyama da ayrı bir özellikte. Bugün sergimizi boyadığımız taşlarla yaptığımız çiçeklerle süsledik. Bayağı ilgi topladı. Çok memnun olduk.“

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER