YASAK KALKINCA GELİN VE DAMATLAR İSHAK PAŞA SARAYI’NA AKIN ETTİ

Korona virüs tedbirleri kapsamında bir süre yasak olan düğünlere 1 Temmuz itibariyle izin verilmesinin ardından gelin ve damatlar düğün salonlarından önce hatıra fotoğrafı için Doğubayazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı’nın yolunu tutuyor.

YASAK KALKINCA GELİN VE DAMATLAR İSHAK PAŞA SARAYI’NA AKIN ETTİ

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı, özellikle düğün ve nişan fotoğrafçılarının dış mekân çekimlerinde doğal stüdyo olarak kullanıyor. Korona virüs salgınının tedbirler kapsamında ikinci normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte düğün sezonunun açılmasıyla birlikte Topkapı Sarayı'ndan sonra ikinci büyük saray olma özelliğine sahip olan İshak Paşa Sarayı, tarihi atmosferinden yararlanmak isteyen gelin ve damatların uğrak yeri oldu.

Ağrı kent merkezine 100 kilometre uzaklıkta bulunan İshak Paşa Sarayı, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra özellikle 1 Temmuz'dan itibaren evlenen çiftlerin nişan, düğün ve kına gecesi fotoğrafları çektirmek isteyenlerin ilgi odağı oldu.

“Haftanın her günü bile İshak Paşa Sarayı’na gittiğimiz oluyor“

Ağrı’da uzun zamandır düğün fotoğrafçılığı yapan Ömer Atalay, her sene bahar mevsiminin başlamasıyla birlikte İshak Paşa Sarayı’nda gelin damat çekimlerine başladıklarını söyledi. Bu yıl korona virüsten dolayı düğünlerin geç başlaması sebebiyle her yıldan daha fazla bir yoğunluk yaşadıklarını belirten Ömer Atalay Saray’da çekim yaptırmak için şehir dışından gelenlerin yoğun olduğunu belirten Atalay, “Geçen seneye nazaran baktığımız zaman geçen sene İshak Paşa Sarayı’nda gelin damat fotoğraf çekimi için çok fazla talep vardı. Bizde bununla ilgili yoğun şekilde çekimler yapıyorduk. Bu sene korona virüsten dolayı çiftlerin çoğu nişan dönemi dediğimiz Mart, Nisan ve Mayıs aylarını hep Haziran’dan sonrasına erteledik. Bu yüzden özellikle İshak Paşa bu bölge de tarihi bir eser ve mimarisi bakımından müthiş bir görselliğe sahip olduğundan dolayı çok fazla talep ediliyor. Öyle ki haftanın her günü bile İshak Paşa Sarayı’na gittiğimiz oluyor.“ İfadelerini kullandı.

“Günümüzün yarısını onlara ayırıp Doğubayazıt’a çekime gidiyoruz“

İshak Paşa Sarayı’nda yaptıkları çekim çalışmaları hakkında bilgi veren Atalay, “Oraya gittiğimizde İshak Paşa Sarayı'nın avluları, tarihi odaları, tarihi Camiinin içerisinde çeşitli fotoğraflar çekiyoruz. Daha sonra sarayın dışına çıkıp arkamıza sarayı alıyoruz. Son olarak orada gün batımı fotoğraflarıyla final yapıyoruz. Çiftlerin İshak Paşa sarayında özel günlerinde fotoğraf çektirme anlamında çok fazla talebi var. Genellikle düğün günü çekim istemiyorlar. Çünkü İshak Paşa Sarayı Ağrı merkeze nazaran uzak bir konumda. Merkez bir saat uzaklıkta olduğu için biz düğün fotoğraflarını genelde düğünden birkaç gün ya önce ya da sonra çekebiliyoruz. Çiftlerin istekleri doğrultusunda bizde günümüzün yarısını onlara ayırıp Doğubayazıt’a çekime gidiyoruz.“ Şeklinde konuştu.

“Onlar için vazgeçilmez bir seçenek oluyor“

Bölge ikliminin ve konumunun düğün fotoğrafları çekimleri kısıtlı mekân sunabildiğini dile getiren Atalay, İshak Paşa Sarayı’nın bu anlamda bir kurtarıcı olduğunu ve doğal stüdyo görevi gördüğünü belirtti. Atalay, “Bölgemizin iklimi karasal olduğundan dolayı genelde düğün fotoğrafları için mekânlar otlak alanlar ya da ağaçlık birkaç yer olabiliyor. Bu anlamda müşterilerimize çok seçenek sunamıyoruz. Ama İshak Paşa Sarayı doğal bir açık hava stüdyosu gibidir. Tarihle iç içesiniz orada. Çok güzel bir atmosferi var. Özellikle bunun fotoğraflara yansıması çok güzel oluyor. Çiftlerde o noktadan baktıkları zaman bu onlar için vazgeçilmez bir seçenek oluyor.“

“Çiftler evimize gittiğimizde İshak Paşa Sarayı’nda fotoğrafları asalım’ diyorlar “

Gelin ve damatlara doğal bir ortamda eşsiz atmosferiyle muhteşem kareler sunan tarihi İshak Paşa Sarayı’na, Doğubayazıt ilçesinden ziyade Ağrı merkezden ve çevre illerden talep olduğunu aktaran Ömer Faruk Atalay, konuşmasına şunları ekledi:

“Fakat Ağrılı olup il dışında yaşayan çiftlerin çok fazla tercihi oluyor o noktada. Mesela gelinler, ‘Biz Ağrı’ya gelin geleceğiz, muhakkak gidip İshak Paşa Sarayı’nda çekelim fotoğraflarımızı.’ Ya da İstanbul’a gelin gideceğiz İshak Paşa’da çekim yapalım evimize gittiğimizde İshak Paşa Sarayı’nda çektiğimiz fotoğraflarımızı asalım’ diyorlar.“

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER