YÖRESEL LEZZETLER AĞRI’DA BULUŞTU

Türkiye’nin farklı şehirlerinin yöresel lezzetleri, “Yöresel Lezzetler Festivali“ ile Ağrı’da geldi Ağrılılarla buluştu.

YÖRESEL LEZZETLER AĞRI’DA BULUŞTU

Düzenlenen Yöresel Lezzetler festivaliyle, Türkiye’nin birçok farklı şehirlerindeki farklı lezzetler, Ağrı’ya getirilerek halka tanıtılıyor. Türkiye’nin 81 ilini gezen esnaf gurubu, gittikleri illerde “Yöresel lezzetler Festivali” adı ile stantlar kurarak bir yandan para kazanmaya çalışırken bir yandan da bulundukları illerin yöresel ürünlerinin tanıtımına katkı sunuyor.

Esnaf gurubunun bu seferki durağı olan Ağrı’da, Cumhuriyet Caddesinde bulunan Çay Bahçesinde kurulan stantlarda, , Malatya Kayısısı, Elazığ Orciği, Giresun Fındığı, Afyon Sucuğu, Erzincan Tulum Peyniri, Siirt fıstığı, Trabzon peyniri, Urfa’nın baharat çeşitleri gibi pek çok yöresel ürün ziyaretçilere tattırılarak satışa sunuluyor.

Belediye ve Valiliğin izni doğrultusunda Cumhuriyet Caddesinde bulunan Çay Bahçesinde stantlar kurularak düzenlenen festival, halk tarafından ilgiyle karşılanıyor. Organize edilen festivale farklı şehirlerden gelen esnaflar İzmit’ten pişmaniye, Malatya’dan kayısı, Gümüşhane’den pestil, Afyon’dan sucuk, Trabzon’dan peynir, Hatay’dan karadut gibi daha birçok farklı şehirden farklı ve tescilli ürünler getirerek Ağrı’da satışa sundu.

“Amacımız Doğu illerinde yaşayan insanlara doğal lezzetleri tattırmak“

Kardeşi Ebru Leyla Çiftçi ile birlikte festivalin organizatörlüğünü yaptıklarını söyleyen Narin Çiftçi, festivalin hem Ağrı halkı için hem de şehir dışından satış yapmaya gelen esnaf için avantajlı olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘’Amacımız Doğu illerinde yaşayan insanlara doğal lezzetleri tattırmak ve bu tatlarla buluşturmak. Bizim tek gayemiz bu. Burada en çok biz doğu taraflarına yöneliyoruz. Çünkü bu tarz etkinliklerin bu taraflarda çok olmadığını biliyoruz. Bu anlamda elimizden geldiğince doğu bölgesinde çalışmalar yapıyoruz. Bugün burada 3. Günümüz. Öncesinde Doğubayazıt’taydık. Kasım Ayının 10’una kadar buradayız sanırım. Buradan sonra Allah nasip ederse Ardahan’a gitmeyi planlıyoruz .“

“Ürün çeşitlerimiz ilerleyen süreçte daha da artacak“

Festivalde Ağrılı vatandaşlara sattıkları ürünler hakkında bilgiler veren Çiftçi, “Ürünlerimiz arasında İzmit’ten pişmaniye, Erzurum’dan cağ kebabı, Gaziantep’ten baharat çeşitleri, Balıkesir’den karadutlar var. Malatya’nın kayısısı var. Gümüşhane’den pestil, Adıyaman’dan dibek kahvesi,  Trabzon’dan muhlamalık ve tulum peyniri, tereyağı, çerez, takı ve macunlar var festivalimizde. Ayrıca mutfak araç gereçleri, marmelat çeşitlerimiz ve daha sayamadığımız çok ürün var. Bu sene geçen seneye oranla 5-6 esnafımız daha fazla.  Ürün çeşitlerimiz ilerleyen süreçte daha da artacak. 10 günlük fuarımıza herkesin gelmesini istiyoruz“ ifadelerini kullandı. 

“Bu sene ilgi daha fazla“

Yöresel ürünlere ilginin geçen yıla oranla bu yıl daha fazla olduğunu vurgulayan Çiftçi, “Ben geçen sene de buradaydım. Bu sene ilgi daha fazla. Konumdan mı kaynaklanıyor, yoksa başka bir sebepten mi bilmiyorum ama bu sene daha iyi gidiyor. Ama devamı bu şekilde iyi gider mi bilmiyorum. Çünkü bazı stantlarımız daha açılmadı. Yani daha tam anlamıyla yerleşmedik. Ama genel olarak bu seneyi iyi görüyorum. Festivalin pandemiden çok fazla etkilendiğini söylemek mümkün değil.“ İfadelerini kullandı.

“Ülkenin dört yanından toplanıp şehir şehir geziyoruz“

Bu düzenlemeyle birlikte Ağrı’da altıncı kez Yöresel Lezzetler Festivali düzenlediklerini belirten Çiftçi, festivalin yeni düzenleme ve etkinliklerle beraber belli aralıklarla devam edeceğini söyledi. Çiftçi, festival için sosyal medya üzerinden iletişime geçtiklerini anlatarak, Ağrı’da 10 daha gün kalacaklarını söyledi.  Narin Çiftçi konuşmasına şunları ekledi:

“Sosyal medya araçlarından iletişime geçerek organize oluyoruz. Böylece ülkenin dört yanından toplanıp şehir şehir geziyoruz.  İnternet üzerinden sosyal medya araçlarıyla bu iş ile ilgilenenler için paylaşımlar yapıyoruz. İrtibat numaraları bırakılıyor. Bizlerde arıyoruz. Anlaştığımız yerlerle toplanıp geliyoruz. Bu şekilde gelmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin dört bir yanından lezzetleri toplayıp geleceğiz.“

29 Ekim’de başlayan festival, 10 Kasım’a kadar devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER