Ağrı'da Türkiye Belediyeler Birliği Encümenler Toplantısı

Ağrı'da Gaziantep Büyük Şehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında Türkiye Belediyeler Birliği Encümenler Toplantısı, yapıldı.

Ağrı'da Türkiye Belediyeler Birliği Encümenler Toplantısı

Gaziantep Büyük Şehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında gerçekleşen Türkiye Belediyeler Birliği Encümenler Toplantısına dört tanesi büyük şehir belediyesi olmak üzere toplam 18 belediye başkanının katıldı. Bir otelin toplantı salonunda  Ağrı Valisi Süleyman Elban'ında katıldığı toplantının açılış konuşmasını Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan yaptı. Sayan  Ağrı için gerçekleştirmeyi planladıkları projeleri anlattı.

Belediye Başkanı Sayan’ın açılış konuşmalarının ardından Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Ağrı ve Doğu Anadolu Bölgesinin kalkınması için gerekli çalışmaları birlik olarak yapacaklarını aktardı.

''Gücümüzü birleştirip, uluslararası alanda da bu güzelliği daha iyi tanıtmanız gerektiğini düşünüyorum''

Ağrı ve bölgenin kalkınabilmesi için turizm faaliyetlerinin arttırılması gerektiğini kaydeden Şahin, konuşmasında,“İnanç turizmini hep birlikte geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Burada gücümüzü birleştirip, uluslararası alanda da bu güzelliği daha iyi tanıtmanız gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla Ağrı çok özel bir il. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile hakikaten bölgeye çok önemli çalışmalar yapıldı. Yaklaşık 10 gün önceye kadar Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve bütün ekibi buradaydı. Altyapı projeleri çevre düzenlenmesi üst yapı projeleri gibi birçok alanda önemli kararlar alındı” dedi.

''Ne bir şehrimizi, ne bir insanımızı diğerinden ayırmadık''

Şahin, hükümet olarak Türkiye’nin her şehri ve vatandaşına eşit bir şekilde yaklaştıklarını dile getirerek, 18 yıl önce Türkiye için yapmak için ne söylendiyse yapılması için çaba gösterdiklerini belirtti. Şahin, “18 yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yola çıktığımızda 'Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' dediğimizde, ayrımcılık yapılmayacak dediğimizde, eşrefi mahlûkat olan her insan birinci sınıf vatandaş olacak dedik. Bu bizim için çok önemliydi. Hakikaten 18 yıl önce ne dediysek, yapmak için büyük gayret gösterdik. Ne bir şehrimizi, ne bir insanımızı diğerinden ayırmadık. Daha çok ihtiyacı olana pozitif ayrımcılık yaparak, ihtiyacı olanı verdik. Ağrı değişiyor, gelişiyor, güzelleşiyor. Bölge değişiyor, gelişiyor ve güzelleşiyor'' şeklinde konuştu.

''Önemli yollar kat edildi''

Ağrı'da güvenlik anlamında önemli çalışmalar yapıldığını dile getiren Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Şahin, ''Burada güvenli şehir, güvenli bölge konusunda çok önemli çalışmalar yapıldı. Önemli yollar kat edildi. Biz yola çıkarken yine Cumhurbaşkanımızla binanın 4 çatısını bunun üzerinde binayı inşa edeceğinizi konuşmuştuk. Birincisi eğitim, ikincisi adalet, üçüncüsü sağlık, dördüncüsü emniyet dedik. Eğitimin sağlığın adaletin ve emniyetin olmadığı noktada şehri medeniyet şehri yapmanız mümkün değil. Hükümetimiz bu konuda gerekli bütün çalışmaları yapıyor" diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye Belediyeler Birliği olarak 'Sön konusu vatansa gerisi teferruattır'' anlayışı ile hareket ettiklerini vurgulayarak yaptıkları çalışmaların sistematiğini anlattı. Şahin, ''Söz konusu vatan ise, gerisi teferruattır' anlayışı ile Belediyeler Birliğinde partiler üstü bir çalışma yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Genel sekreterimiz Birol Beyin başkanlığında Bütün ekip olarak dünyadaki gelişimi değişimi Sayın Cumhurbaşkanımızın manifestosunda halkımıza verdiğimiz sözü yerine getirmek için her bir başlık ile ilgili çalışıyoruz. Belediyeler Birliğinin bütün başkanlığımızın her bir başlığında bir vizyon koyup, bunun çalışması içerisindeyiz. O yüzden Belediyeler Birliğinde aldığımız kararla encümenimizi her ay başka bir şehirde toplayıp, her şehrin güzelliğini yerinde görmek, sorunları yerinde tespit etmek ve elimizdeki kaynağı doğru modellemek için buradayız” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyük Şehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin yaptığı konuşmasında Ağrı ile ilgili projelerin gerçekleştirilmesi konusunda gerekli desteği sunacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Ağrı'daki altyapı çalışmalarının en kısa sürede planlanması lazım. Çevre Bakanımıza geldi zaten. Gerekli talimatları verdi. Artık sosyal ve kültürel belediyecilik yükselen bir değerdir. Anadolu'da her bir şehirde önemli potansiyeli ayağa kaldırdığımızda bizi hiç kimse tutamayacak.“

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER