SAVCI SAYAN BELEDİYE KAPILARINI SÖKTÜ

31 Mart’ta Ağrı Belediye Başkanı seçilen Savcı Sayan, Belediye Başkanı makamına geçti. Sayan, görev devir tesliminden hemen sonra Belediye kapılarını ve girişteki x-ray cihazını söktürdü.

SAVCI SAYAN BELEDİYE KAPILARINI SÖKTÜ

Seçilmeden önce Belediye Başkanı olduğu zaman belediye kapılarını sökeceğini söyleyen Sayan, makam odasının kapısını ve girişteki X ray cihazını sökerek Belediye kapılarını halka tamamen açık olduğunu gösterdi.
 Devir tesliminden önce Mevlid-i Şerif okutan Sayan, Ağrı Belediyesi önünde kurban kestirdi.
 Ağrı Merkez Camisinde cuma namazı öncesi düzenlenen Mevlid programına AK Parti Milletvekili Ekrem Çelebi, İl Başkanı Abbas Aydın, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın yani sıra çok sayıda partili ve Ağrılı vatandaş katıldı. Okutulan mevlidin ardından cuma namazını kılan Sayan ve beraberindeki çok sayıda vatandaş devir teslim törenine katılmak üzere Ağrı Belediyesi binasına geçti.
Ağrı Valisi Süleyman Elban, Belediye makamını Savcı Sayan’a devretmeden önce basın mensuplarına verdiği demecinde, geçtiğimiz Pazar günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Ağrı’da da seçimler yapıldığını ve hem Ağrı Merkezimizde hem de diğer merkezlerimizde seçimler huzur içinde gerçekleştiğini dile getirdi. Elban konuşmasında ,’’ Bu süre zarfında il merkezinde de yürütülen siyasi yarışta Savcı Sayan Beyefendi seçimi yüzde 20 farkla kazanıp Ağrı’nın Belediye Başkanı olarak mazbatasını aldı. Birazdan kısmet olursa devir teslim yapacağız. Ben Ağrı’da Vali olarak göreve başladığım aynı gün, Belediye Başkanı olarak da görev yaptım ve bu süre zarfında bu asil halka elimizden geldiğince hizmet etmeye çalıştık. Bu hizmet vesilesiyle benimle beraber bu hizmette yer alan tüm başta belediye ekibi olmak üzere bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların emeklerine, ellerine kollarına sağlık diyorum. Bu seçim sonunda da hem Ağrı için çok büyük değer ve marka olan aynı zamanda tüm siyasi hayatında da marka olan bir isim Savcı Sayan beyefendi Ağrı Belediye Başkanlığını kazandı. Kendisini vizyonu, kişiliği, kimliği, insan sevgisi, gönüllere girişi, çalışkanlığı ve asaleti bu ilde Belediye Başkanı olmayı fazlasıyla hak ettiğini düşüyorum. İlimize ve bölgemize de Belediye Başkanlığı yaptığı süre içinde çok ciddi katkılar sunacağını ve çok ciddi yol aşacağını düşünüyorum. Kendisine gönül huzuruyla Belediye Başkanlığı makamını teslim ediyorum. Kendisinin de bu makamda çok başarılı olacağına kalben inanıyorum. Önümüzdeki dönem içerisinde yapacağı Belediye Başkanlığı görevini kendisine, ailesine ve Ağrı halkına, ülkemize hayırlı olmasını ve bir ömür boyu sağlık içerisinde ailesiyle birlikte de bir ömür geçirmesini kendisine temenni ediyorum’’ ifadelerini kullandı. 
Vali Elban’ kendisine bulunduğu iyi dilekleri için teşekkür eden Sayan, bu onuru yaşattığı için Ağrı halkına teşekkür etti. Ayrıca Savcı Sayan, seçim sürecinin huzurlu bir şekilde atlatılmasına yardımcı olan yetkililere de teşekkür ederek, ‘’ çok demokratik bir seçim oldu. Birbirimizi kırmadan, dökmeden, birbirimizi üzmeden, haksızlıklara tavizlere kapılmadan, güzel bir secim yaşadık’’ dedi.
Eşi Gülşah Sayan ve kızıyla birlikte görevi Vali Süleyman Elban’dan devralan Sayan, Ağrıyı yaşanılabilir güzel bir kent yapmak için gece gündüz çalışacağını söyleyerek, ‘’Başta da dediğimiz gibi Ağrı’yı Doğu’nun parlayan yıldızı yapacağız. Sayın Cumhur Başkanımızı, Partimizi, bize güvenen insanları ve halkı mahcup etmemek için hayatınızdaki bütün sosyal durumları ortadan kaldırarak geceli gündüzlü çalışacağız’’ şeklinde konuştu.
Devir tesliminden AK Parti İl Başkanı Abbas Aydın, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ile birlikte  Ağrı Belediyesi önünde konuşma yapan Savcı Sayan, alanda bulunan Ağrılılara seslenerek ‘’ Siz bana dünyanın onurunu, şerefini yaşattınız. Bu onur sizin onurunuz. Bu şeref sizin şerefiniz. Allah sizi şereflendirsin. Beni ihya ettiniz. ‘Savcı Sayan kazanamaz, HDP’nin kalesidir, boş gitti boş gelecek ‘ diyenlerin hepsine gereken dersi verdiniz. Allah sizden razı olsun, size ne yapsam azdır’’ dedi. 
Halka, ‘’ Ben sizin hizmetkârınızım, Başkan olarak görmeyin,’’ diye seslenen Savcı Sayan, ‘’ Her yerde yanınızda olacağım. Sadece belediyede değil, başınız ağrıdığında mutlaka ben oradayım’’ ifadelerini kullandı. 
Devamında Sayan, ‘’Ben sizin evladınızım, sizden birisiyim. Hiç çekinmeyin. Ne varsa söyleyin. Gelin yanıma. Dertleşelim, konuşalım. Çözüm bulalım. Bu ili şahlandıralım. Derdimize dermen bulalım. Yoksul bir milletiz. Fakir bir iliz. Nice kadınlar gördüm yoksulluktan beli bükülmüş. Beni Cumhurbaşkanına karşı şereflendirdiniz. Siz beni düşmanlarıma karşı şereflendirdiniz. Siz beni dostlarıma karşı şereflendirdiniz. Siz büyüksünüz ağrı. Büyüksünüz. Ben boşuna demiyordum. Ağrı büyük diye. Bütün Türkiye bizimle gurur duyuyor. Beni arıyorlar diyorlar ki İstanbul Ankara’yı kaybetmiş olabiliriz ama ağrı bize moral oldu. Cumhurbaşkanı arıyor. Diyor ki bütün ağrılılara selam söyle ben seferberlik başlatacağım. Orayı yeniden yıldızlaştıracağız diyor. Bunlar hep sizin sayenizde oldu. Bundan sonra hep huzurlu olacağız. Güvenli olacağız. Gençlerimize, kadınlarımıza sahip çıkacağız. Hepsi bize emanet. Her konuda bana emanet. Onların bütün problemlerini çözmek için başka yollara sapmamaları için bir hizmetkârınız olduğunu unutmayın. Gecemi gündüzüme katacağım. Hava cıva yok. Size hizmetkârlık yapacağım. Resmiyet yok. İstediğiniz yerde yakalayıp sorun. Nerde bulursanız orda durdurun. Sakın ha acaba bize randevu verir mi diye düşünmeyin. Randevu mandevu yok. Hepiniz benim büyüğümsünüz’’ şeklinde konuştu.
Bütün kapıları sökeceğinin altını çizen Sayan, ‘’Buradan bugün bütün kapıları söküyoruz. X ray cihazını söküyorum. Artık tarağınızı çakmağınızı kim almayacak. Beni öldürecekse siz öldürün siz. Ben Allah’tan başka kimseden koruma istemiyorum. Beni yok etmek için Bitlis, Tunceli karması gelmedi mi? Siz müsaade ettiniz mi? Demek ki bu halk büyük bir halktır. Demek ki bu halk kadim bir halktır. Bu halk beni korur. Dosta da düşmana da karşı korur. Benim en büyük kalkanım önce Allah, sonra Ağrı halkıdır. Benim başka kimsem yok. Bakınız. Daire amirlerinin kapılarını da sökeceğiz. 24 tane müdür var 24 tane kapıyı da sökeceğim. Bundan sonra müdürlere randevu alarak girmek yok. Müdür sizin işinizi görecek. Sohbet etmek için kapıyı kilitlemeyecek. Bende kapıyı kilitlemeyeceğim. Siz sadece sizden ricam mahallenizde çalışan çöpçülere sahip çıkın. Onlar günahtır. Onlara ekmek çay verin. Onların gönlünü kırmayın. Buradakileri ben idare ederim. Onları sizin hizmetinize sokarım. Ben sadece sizden bunu istiyorum. Ben her kesin başkanı her kesin hizmetkârıyım. Bize yönelik seçim sürecinde çok algı operasyonları yaptılar. İlk geldiğimizde yok Tutaklıdır, yok Patnosludur dediler. Ama biz korkmadan cesur bir şekilde sizin adınıza hareket ettik. Size yansıtmadık. Ağrı’da kavga olmasın gürültü olmasın. Kardeş olalım bir olalım beraber olalım birlikte büyük ağrıyı Türkiye’nin her tarafına taşıyalım. Ben bu düşünce ile hareket ettim. Ne kadar bize saldırdılar hep boşa çıktı’’ şeklinde konuşmasını sürdürdü. 

Belediye önündeki konuşması ve kurban kesiminden sonra makam odasının kapısını ve girişteki   x ray cihazını söktüren Sayan gazeteciler aracılığıyla iş adamlarına çağrıda bulundu. Ağrı’da güvenlik sorunun olmadığının altını çizen Sayan:“İlk benim kapımdan başlayarak kapıları bu gün itibari ile söktük. Aynı zamanda x ray cihazlarını da ortadan kaldırdık. Biz halkımıza güveniyoruz. Biz halkımıza kendimiz teslim etmişiz. Önce Allah’a sonra bu halka güveniyoruz. Halkın sandığına oyuna güveniyorsak sağduyusuna da güveniyoruz. Bizim için bunlar formalite şeyler. Ayrıca ağrıda güvenlik sorunu yoktur. Huzur vardır. Yatırım yapmak isteyen iş adamlarını da Ağrı’ya çağırıyorum. Bakın polissiz korumasız x ray cihazsız, kapısız burada halkın arasında belediye başkanlığı yapabiliyorsam siz hayli hayli durabilirsiniz.  İş adamlığı yapabilirsiniz. Buradan bütün Türkiye ye Ağrılı kardeşlerim adına selam ve saygılar gönderiyorum. Allah bizi mahcup etmesin. Bütün iş adamlarını Ağrı’ya yatırım yapmaya davet ediyorum.” Diye konuştu.
Sayan, Belediye Başkanlığı makamına geçtikten sonra da ilk iş olarak da Merve ve Mehmet Sait Alpaslan çiftinin nikâhını kıydı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER