SOYLU: “TERÖRÜ LÜGATIMIZDAN ÇIKARIYORUZ“

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ayakkabıcılar Sitesinin açılışını yapmak üzere geldiği Ağrı’da yaptığı konuşmada, “Terörü lügatımızdan çıkarıyoruz“ dedi.

SOYLU: “TERÖRÜ LÜGATIMIZDAN ÇIKARIYORUZ“

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı Yoncalı Köyü mevkiinde Ağrı Valiliğinin girişimleriyle İl Özel İdaresi’nin kaynaklarıyla 7 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Ayakkabıcılar Sitesi’nin temel atma törenine katılmak üzere Ağrı’ya geldi.

Soylu, katıldığı ‘Ayakkabıcılar Sitesi Temel Atma Töreni’ programında vatandaşlara seslenerek, “Türkiye’nin en büyük vesayeti terördür. Bugün bu attığımız adımlarla birlikte ifade etmek istiyorum ki terörü lügatımızdan çıkarıyoruz. Terör aynı zamanda siyasete, demokrasiye, özgürlüğe, cumhuriyete ve aynı zamanda geleceğe vesayettir. Bunu hep birlikte ortadan kaldırmak için sadece dağlarda terörle mücadelenin yeterli olmadığını her daim söyledik“ dedi.

“Bu dönemi tüm dünya ülkelerine nazaran başarıyla geçmiştir“

Konuşmasının başında Korona virüs salgını sebebiyle geçmiş olsun dileklerinde bulunan İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye’nin salgın dönemindeki mücadele örneğinin dünyadaki bir çok zengin ve gelişmiş ülkesine oranla daha başarılı olduğunu belirterek, “Türkiye liderliğinin farkını bu salgın döneminde yapmış olduğu mücadelede ortaya koymuştur. Türkiye gerçekleştirdiği politikaları acımasızca eleştirildiği ama yoluna devam ettiği yatırımların faydasını bu salgın döneminde görmüştür. Dünyanın bizden daha zengin bizden daha gelişmiş ülkelerinin hangi hale geldiğini beraber gördük ve yaşadık. Maskeye muhtaç hallerini, yoğun bakın ünitelerine muhtaç hallerini ve çaresiz bekleyiş hallerine hep birlikte şahit olduk. Ama Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin de ferasetiyle birlikte ve bu güne kadar yapmış olduğu tüm politikalarının doğruluğunu ispat edercesine bu dönemi tüm dünya ülkelerine nazaran başarıyla geçmiştir.  Geçmeye de devam ediyor. “Şeklinde konuştu.

“Bu harcı terörün üzerine döküyoruz“

Korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına göre ayarlanan tören, İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Yapılan konuşmaların ardından sahneye geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada Ayakkabıcılar Sitesinin temeline atılacak harcın aslında terörün üzerine attıklarını söyleyerek, “Burada çok önemli bir merkezin temelini atıyoruz. Biz burada bu temele dökeceğimiz harcı, Ayakkabıcılar Sitesinin temeline dökmüyoruz. Bu harcı terörün üzerine döküyoruz. Kapatmak istiyoruz. Ağrı’da birçok açılış gerçekleştirdik. Hepsi de Ağrı’yı huzura getirdi.“ Diye konuştu.

“Ülkeye en büyük darbe terördür“

Bakan Soylu Türkiye'ye en büyük darbenin terör olduğunu söyleyerek “Terör aynı zamanda siyasete, demokrasiye, özgürlüğe, cumhuriyete ve aynı zamanda geleceğe vesayettir. Bunu hep birlikte ortadan kaldırmak için sadece dağlarda terörle mücadelenin yeterli olmadığını her daim söyledik. Şimdi tekrar söylüyorum. Buraya geldiğimizde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kodlama eğitimi tamamlandığında en büyük heyecanı aldığım anı bilmenizi isterim. Bu şu demektir. Geleceğe bakan çocuklarımız, mühendis olmaya çalışan çocuklarımız, doktor olmaya çalışan çocuklarımız, öğretmen olmak için zihnini hayallerini bütünleştiren çocuklarımı. İşte bunu hep birlikte sağlıyoruz. Geçmişimizin ve terörün bize vermiş olduğu maliyeti konuşarak kardeşliğimizle üreterek ve Türkiye’nin yarınına aslında bir zenginlik bırakarak aslında başka bir tarafa çekmeye çalışıyoruz. Bunu hep birlikte sağlıyoruz. Esas darbe birkaç gündür milletvekillerinin hukukun gereği milletvekillerinin statüsünün üzerinden alınması sebebiyle darbe sözü üretmeye çalışıyorlar.  Siyasete en büyük darbe terördür. Ülkeye en büyük darbe terördür. Terörü ve darbeyi meşrulaştırmak için hukukun yolunu, demokrasinin yolunu, kardeşliğin yolunu tıkamakla eş tutmayınız.“ İfadelerini kullandı.

“Ağrı cazibe merkezi olacak ve diğer iller Ağrı’yı örnek alacaklar“

Yapılan yatırımlarla Ağrı’nın önümüzdeki 30 yılın huzur merkezi olacağına dikkat çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, temeli atılan Ayakkabıcılar Sitesinde çalışmak için başka illerden kişilerin geleceğini söyledi. Soylu, konuşmasına şunları ekledi:

“Önümüzde bir fırsat var. Ve bu fırsatı hep birlikte çalışarak değerlendireceğiz. Artık ağrı bu yatırımlarla nüfusu artacak. Cazibe merkezi olacak. İnsanlar artık dışarı göç etmeyecek. Şükürler olsun burada sadece iş ortamını oluşturuyoruz. Ağrı şimdide cazibe merkezidir ama önümüzdeki 20-30 yılın cazibe merkezi olacak. Ağrı 20 yılın 30 yılın üretim merkezi ve huzur merkezi olacak. Şimdi temeli atınca göreceğiz ki aslında önümüzde yep yeni bir hayat açılıyor. 7 bin kişi çalışacak burada. Ağrılılar burada çalışmaya yetmeyecekler. Başka taraftan gelecekler. Ağrı cazibe merkezi olacak ve diğer iller Ağrı’yı örnek alacaklar. Buraya farklı iş adamları farklı yatırımlar yapacak.“

“Ağrı Dağı’nda piknik yapacağız“

Ağrı Dağı’nda piknik yapacak kadar güvenliği sağlayacaklarını dile getiren Soylu, Ağrı ve Cudi Dağı’nda piknik yaparak orada dünyaya mesaj vereceklerini belirtti. Soylu şu ifadeleri kullandı:

“Biz söz verdik. Dedik ki Ağrı Dağı’nda piknik yapacağız. Sözünden cayan kötü olsun. Ama bunun için nasıl ki burada temel atılıyor da fabrika yetiştiriyorsa bizimde attığımız bir temel var. İnşallah Eylül ayında Cudi’de ardından Ağrı’da güzel piknik yapacağız. Hem orada hem burada dünyaya mesaj vereceğiz. Diyeceğiz ki, “Huzurumuz Cudi’dedir, huzurumuz Ağrı’dadır. Huzurumuz bizim Türkiye’mizin 780 bin metrekaresindedir“. Sözlerimizi söyledik mesajlarımızı verdik. Esas mesajımızı temel atarak vereceğiz. Allah hayırlı ve uğurlu etsin.“

Konuşmanın ardından Bakan Soylu, İl Müftüsü Tandoğan Topçu'nun duası eşliğinde, Ağrı Valisi Süleyman Elban, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve AK Parti İl Başkanı Abbas Aydın ile fabrikanın temelini attı.

Soylu, açılış töreninin ardından sınır güvenliğini incelemek üzere helikopterle Doğubayazıt ilçesine geçti.

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER