BAKAN KOCA AÇIKLADI: AĞRI’DA ÖLÜM SAYISI ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'la yaptığı röportajda korona virüsün ülke genelinde yayılma durumunu illere ve bölgelere göre değerlendirdi.

BAKAN KOCA AÇIKLADI: AĞRI’DA ÖLÜM SAYISI ARTIYOR

İŞTE AĞRI’NIN KORONA VİRÜS TABLOSU

RİSK VAR: Virüs, gücünü kaybetmedi. Ölümlerin sayısı da artıyor. Ağır vaka sayısı da artıyor. Bizim özellikle ağır vaka sayısını azaltmamız lazım. Risk burada. Mücadelemizin temel hedefi de bunu önlemeye yönelik. Şöyle bir sistem oturtmaya çalışıyoruz: Hastanın tanısını erken dönemde koymaya çalışıyoruz. Tanı koyduktan hemen sonra hastanın durumu ne olursa olsun ilaç tedavisi başlatıyoruz. Hastayı evinde izole ediyoruz. Filyasyon ekipleri hemen temaslı taramasına başlıyor.

BAKAN KOCA UYARDI 

Türkiye'de son 24 saatte 1587 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 44 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 270 bin 133, can kaybı 6 bin 370 oldu.

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan, Bakan Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, bugün 110 bin 102 test yapıldı, 1587 kişide Kovid-19 tespit edildi.

Son 24 saatte 44 hasta vefat etti, 1087 kişi iyileşti. Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 244 bin 926'ya yükseldi. Toplam test sayısı 7 milyon 138 bin 492, vaka sayısı 270 bin 133, vefat sayısı 6 bin 370 olarak kayıtlara geçti.

Ağır hasta sayısı 961, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 7,5 oldu.

Vakalar arttıkça kırmızı bölgeler de artıyor. Hayat Eve Sığar uygulamasındaki yoğunluk haritası virüs riskinin hangi illerde daha yükseldiğini ortaya koyuyor. Ankara vaka artışının en çok yaşandığı iller arasında.

Başkentte Etlik, Keçiören, Mamak ve Altındağ ilçeleri haritada en riskli bölgeler olarak dikkat çekti. Çankaya ilçesinde de Kırmızı bölgeler giderek artıyor.

İç Anadolu'da da Konya'da vaka artışı gözlerden kaçmadı. Bakanlığın 26 Ağustos raporuna göre Ankara, Konya, Karaman bölgelerinde günlük vaka sayısı 241. Yani 26 Ağustos'ta Türkiye'de en çok yeni vaka tespiti bu bölgede yapıldı.

İstanbul'da da tablo benzer. Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Zeytinburnu koronavirüs vakalarının yoğun olduğu bölgeler. Beşiktaş Arnavutköy, Maslak, Sarıyer, Kadıköy gibi ilçelerde düşük risk anlamındaki mavi renk ve orta risk anlamındaki sarı renkler mevcut.

Sağlık Bakanlığı'nın son olarak paylaştığı verilere göre ise günlük vaka sayısı İstanbul'da 164. Günaydoğu Anadolu bölgesinde bir süredir devam eden vaka artışı yoğunluk haritasına da yansıyor.  Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep ve Mardin başta olmak üzere bölgedeki çoğu ilin merkezleri kırmızı renk. Doğu Anadolu'da ise Erzurum ve Malatya vaka yoğunluğunun yüksek olmasıyla göze çarpıyor.

İç Anadolu'da ise Kayseri ve Sivas'ta da hakim renk kırmızı.

ANKARA

Peki, hastaneler doldu taşıyor mu? Salgın kontrolden çıktı mı? Yoğun bakımlarda alarm zilleri çalıyor mu? Bazı illerde durum felaket mi? İl il, bölge bölge durum nedir? Yeni önlemler kapıda mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a konuştu.

İSTANBUL

İstanbul, şu anda daha kontrollü... İstanbul’da ciddi bir artış yok. Sağlık Bakanı Koca’ya sordum: Salgında son durum nedir Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da artış var, dikkatlerimiz bu iki bölgede. Ege’de artış yok. İzmir’de kısmi bir artış var ama durum kontrol altında.

KONYA

ARTIŞ YAŞANAN 10 İL: Son dönemde artışın en fazla olduğu il Ankara... Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı da artış yaşanan illerimiz arasında... Mersin ve Manisa’da da artış var ama bu iki ilimizde durum daha kontrollü...

ŞANLIURFA

Şunu da söyleyeyim: Birkaç gündür Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Batman düşüşe geçti... Konya ve Diyarbakır stabil oldu, aşağı inmesini bekliyoruz.

KAYSERİ

ANA KAYNAK DÜĞÜNLER: Şu anda birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz. Sağlık Bakanı Koca’ya sordum: Salgında son durum nedir? Bayramla birlikte hareketlilik artınca vaka sayısı da arttı. Bu artışlara özellikle düğünler, ana kaynak oldu. Düğünler, saatlerce süren bir temas ve yakınlaşma alanı... İşte bu yüzden düğünlerin kısıtlanması ve sınırlandırılması kararı aldık.

MARDİN

DOLULUK ORANLARINormal sisteme geçen ve her türlü hastamıza hizmet veren hastanelerimizdeki son doluluk oranlarını veriyorum:- Şu anda hastanelerdeki doluluk oranı: Yüzde 47...- Yoğun bakım doluluk oranı: Yüzde 60..- Ventilatör doluluk oranı: Yüzde 30...

DİYARBAKIR

HASTANE SORUNU YOK : Yer yer bazı illerimizde hastane sıkıntısı yaşandı. Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa ve Batman’da mesela... Ama son bir hafta içinde buralardaki sorun aşıldı. Sadece Diyarbakır’da kısmen sorun var. Bu illerimize yoğun bakım takviyesi yapıyoruz. Şu anda çok önemli bir sorun yok ama önlem almazsak sorun yaşanabilir.

ERZURUM

YAPILMASI GEREKEN: Bu sorunun tamamen ortadan kalkması için yapılması gereken tam izolasyon... Fakat dünyada hiçbir ülke, tam izolasyona geçmek istemiyor. Türkiye de istemiyor. Çok anlaşılır nedenlerle bu çözüme geçilmiyor hem dünyada hem Türkiye’de. Bu durumda yapılması gereken iki şey var: Maske ve mesafe... Maske ve mesafe kuralına uyarsak yüzde 90 oranında başarı kazanırız. Maske ve mesafeye alışmamız lazım. Bu konuda hassas olalım yeter. Maske ve mesafeyi uygularsak üst solunum yoluyla bulaşan her türlü hastalığı da önlemiş oluruz.

BATMAN

FİLYASYON, FİLYASYON: Düğünleri sınırlandırdık. Sağlık Bakanı Koca’ya sordum: Salgında son durum nedir? Kamuda esnek çalışmaya geçiliyor. Kamuda ikramları kaldırdık. Filyasyon ekiplerinin sayısını arttırdık.

VAN

Şu anda sahadaki filyasyon ekibi sayısı 10 bini geçmiş durumda. Özellikle sorunlu illerde filyasyon ekiplerinin sayısını hızla arttırıyoruz. Şu anda Konya’da 460 ekip, Şanlıurfa’da 200 ekip, Mardin’de 111 ekip, Diyarbakır’da 370 ekip, Erzurum’da 207 ekip, İzmir’de 350 ekip, Kayseri’de 120 ekip, Van’da 128 ekip sahada...

DENİZLİ

Denizli’nin Tavas ilçesinde, sağlık sorunu için gittiği hastanede yapılan korona testi şüpheli çıkan öğretmen gözetim altına alındı. Herhangi bir belirtisi olmayan öğretmene, yeniden test yapılacağı bildirildi.

ANTALYA

Antalya'da korona virüs tedbirleri kapsamında toplantı ve gösteri yürüyüşleri 7 gün süreyle yasaklandı.

Antalya Valiliği tarafından alınan kararla yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, çelenk koyma, barış zinciri adı altında el ele, yan yana veya ip, kurdele, pankart gibi bir materyal etrafında veya çevresinde toplanmak suretiyle oluşturulabilecek tüm eylem ve etkinlikler bugünden geçerli olmak üzere 7 gün süreyle yasaklandı.

Valilik tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, düzenlenmek istenen basın açıklamalarının ise sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği bildirildi.

KARABÜK

Karabük'ün Eskipazar ilçesinde korona virüs (Covid-19) vakaları nedeniyle bir köy karantinaya alındı.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca Bayırdır köyünde 14 günlük karantina uygulanması kararı alındı. Birden fazla pozitif vakanın olması ve temaslı vakaların fazlalığı nedeniyle virüsün yayılmasının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması amacıyla Bayırdır köyünde 14 Eylül’e kadar giriş çıkışların sınırlandırılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Evlerinde tedavisi devam eden Covid-19 hastalarının ve temaslılarının sağlık sebepleri dışında evlerinden ve köylerinden çıkışlarına müsaade edilmemesine, köyde ikamet eden kamu ve özel sektör çalışanlarının karantina süresince izinli sayılmasına karar verilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER