Bu meyveler hem zayıflatıyor hem de hastalıkları önlüyor

Bu meyveler hem zayıflatıyor hem de hastalıkları önlüyor

Kiraz, vişne ve kızılcık şeklinde kırmızı meyvelerin faydalarını özetleyen Öğretim Üyesi Dr. Merve Bayram, yapılan araştırmalara nazaran bu meyvelerin kardiyovasküler hastalıklar, inme, diyabet şeklinde birçok hastalığın riskini azalttığını ve kilogram vermede destek olduğunu kaydetti.
Güçlü bir antioksidan olma özelliğine haiz olan kırmızı meyvelerin tüketiminin sağlığı müspet yönde etkileyerek, rahatsızlık semptomlarını azalttığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Merve Bayram, “Ağrıları dindirme, ödem sökme, uykuyu düzenleme ve birçok hastalığın oluşum riskini azalma şeklinde yararları var” dedi.
Doğada bulunan en kuvvetli antioksidan
Üretimi oldukça yüksek olan ve sağlığı olumlu yönde etkileyerek diyabet, kardiyovasküler hastalıklar (KVH), hipertansiyon, obezite ve yağlı karaciğer hastalığı benzer biçimde rahatsızlıkların risklerini ve semptomlarını azalttığı düşünülen kiraz, kızılcık ve vişne gibi kiraz grubu meyveler Türkiye’de birçok alanda kullanılıyor. Özellikle kırmızı meyvelerin, öteki meyvelere bakılırsa nispeten daha düşük kalorili bulunduğunu belirten Dr. Merve Bayram, “Yapılan çalışmalar, kronik hastalıklar ile meyve ve sebze tüketimi arasında ters bir ilişki bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu yüzden dengeli meyve ve sebze tüketimi, KVH, inme, diyabet, metabolik sendrom, karaciğer hastalığı ve birtakım kanserlerden kaynaklanan ölüm ve hastalık risklerini azaltıyor” dedi.
Aynı zamanda Dr. Merve Bayram, doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan olan kiraz, kızılcık ve vişnenin hem yüksek oranda C vitaminine haiz olması bununla birlikte potasyum benzer biçimde bazı mühim mineralleri bünyelerinde bulundurmalarından kaynaklı tüketiminin fazlaca mühim bulunduğunun altını çizdi.
Uyku bozuklukları ve ağrılara da deva oluyor
Triptofan zengini besinlerin tüketilmesi kaliteli ve deliksiz uykunun vazgeçilmezlerinden. Vücuttaki melatonin ve serotonin hormonlarının miktarını artıran triptofan, bilhassa kirazda çok fazla miktarda bulunuyor. Kirazdaki serotonin, melatonin ile beraber emek harcayarak uyku standardını artırmanın yanı sıra uykusuzluk ve uyku bozukluğu gibi hastalıklara karşı savaşmaya da yardımcı oluyor.
Güncel klinik çalışmaların, kiraz grubu kırmızı meyvelerin sağlığı olumlu yönde etkilediği ve birtakım kronik hastalıkların ilerlemesini önlediği mevzusunda oldukca ümit verici bulunduğunu vurgulayan Dr. Merve Bayram, kirazların bununla birlikte içerdikleri biyoaktif bileşenler yardımıyla duygu durum bozukluklarında da müessir olabileceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER