Ölümcül akciğer hastalığını sigarayı bıraktıktan sonra yendi

Tütün kullanımına bağlı nadir akciğer hastalığı tanısı aldıktan sonra sigarayı bırakan 35 yaşındaki Yakup Eser'in akciğerlerindeki lezyonların yüzde 90'ı 4 ayda kayboldu.

Ölümcül akciğer hastalığını sigarayı bıraktıktan sonra yendi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Mustafa Kemal Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şeref Özkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nadir bulunan akciğer hastalıklarından birinin de "langerhans hücreli histiyositoz" bulunduğunu söylemiş oldu.

Tütün ve tütün kullanması ile sigara dumanına maruziyetin, başta akciğer kanseri olmak suretiyle birçok hastalığın gelişmesinden görevli olduğunu vurgulayan Özkara, "Bu hastalık da tütün kullanımına bağlı olarak gelişmekte ve hayatı tehdit etmektedir. Bu rahatsızlık, tedavi edilmediğinde ölüme yol açabilir." diye konuştu.

Hastalığın tedavisinde faal bir ilaç tedavisi bulunmadığını ve tek çözümün sigaranın bırakılması bulunduğunu belirten Özkara, "Hastalık geliştiğinde, akciğerde küçük minik oyuklar oluşuyor. Zamanla daha da büyüyerek kistik diye anlatılan yaraların gelişmesine neden oluyor. Bu vaziyet, akciğeri sıkıntıya sokuyor ve akciğer yetmezliği gelişmesine yol açabiliyor." dedi.

"Akciğerlerindeki lezyonlar yüzde 90 oranında kayboldu"
Özkara, nefes darlığı, halsizlik gibi şikayetlerle kendilerine başvuran Eser'e, akciğer film bulguları, bulgular ve genel sağlık durumu değerlendirmesi sonucunda langerhans hücreli histiyositoz tanısı konulduğunu söyledi.

Hastanın iki akciğerinde de yaygın bulgularla karşılaştıklarını anlatım eden Eser, tedavi olarak sadece sigarayı bıraktırdıklarına dikkati çekti.

Özkara, şunları kaydetti:

"Hastamıza sigarayı bıraktırmak haricinde bir tedavi uygulamadık. Aylar arasında hastamızın şikayetlerinin azaldığı ve daha da önemlisi akciğerindeki bulguların düzeldiği tespit edildi. Sigarayı bırakmasının takiben meydana getirilen tetkikleri ve başvuru yapıldığı zamanki tetkikleri kıyasladık.

Hastamız sigarayı bıraktıktan sonra ince kesit alınan tomogrofide, akciğerlerindeki lezyonların yüzde 90 oranında kaybolduğu, yaraların yok olduğu belirlendi. Hastanın nefes gücü arttı, toplam üfleyebildiği miktar önceden 3,5 litreye düşmüşken şimdi 5 litreye yükseldi. Çok belirgin şekilde hastalığın iyileştiğini gördük."

"İkimiz de aynı anda paketleri kırıp attık"
Ölümcül olabilen hastalığı yenerek sağlığına kavuşan iki çocuk babası 35 yaşındaki Yakup Eser, ortalama 20 senedir günde 1,5 paket sigara içtiğini söyledi.

Eser, son bir yıldır genel sıhhat durumunun bozulduğunu, merdiven çıkarken aşırı yorulduğunu, soluk darlığı çektiğini anlattı. Hastaneye başvurduğunu anlatım eden Eser, "Hemen sigarayı bırakmam istendi. Ben de hocamın tavsiyesi üstüne sigarayı bıraktım. Şimdi fazlaca daha iyiyim, yürürken veya merdiven çıkarken bir sıkıntım kalmadı. Zor bir süreçti fakat kararı iyi oldu." dedi.

Eser, bu süreçte eşinden büyük destek aldığını belirterek, çocuklarına misal olabilmenin de mutluluğunu yaşadığını söylemiş oldu. "Ölebilirsin dendiğinde evlatları için büyük kaygı duyduğunu aktaran Eser, onları babasız bırakma ihtimalinin rahatsızlık kadar acı verdiğini ifade etti.

Yakup Eser'in eşi Fatma Eser de tanı konulduğunda eşini kaybetmekten fazlaca korktuğunu belirterek, duygularını şu şekilde anlattı:

"Hastalandığında çok öksürüyordu, uyuyamıyordu. Ölüm riski olduğunun söylenmesi fazlaca fena bir his. Rabbim asla kimseye yaşatmasın. Böylesi bir durumda, çocuklarımla yalnız kaldığımızı düşündük, fazlaca acıydı bunun düşüncesi bile. Eşim olmadan, hayata nasıl devam edecektim ben? Bu fikir beni çok korkuttu. Çok üzülüyorduk ve bunu çocuklarımız da ayrım ediyordu. Özellikle 12 yaşındaki oğlumuz, 'Anne babam, niçin bu kadar öksürüyor' diye üzülüyordu.

Tanı konulduktan sonrasında hocamız 'Artık sigara içilmeyecek, tedavimiz bu' söylediğinde, hastanenin kapısından çıktığımız benzer biçimde paketleri çöpe attık. Ben de sigara içiyordum, ona yardımcı olmalıydım. Çünkü, eğer ben içersem eşime yardımcı olamazdım. İkimiz de aynı anda bırakmaya karar verdik, biz de aynı anda paketleri kırıp attık. O gün bugündür hiç sigara içmedik. Şimdi fazlaca iyi, sigarayı bırakmak mucize yarattı."

Fatma Eser, çocuklarının da babalarının iyileştiğine şahit olmaktan fazlaca sevinçli olduklarını ve artık evlerinde sigara içilmemesini de sevinçle karşıladıklarını aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER