SOĞUK HAVALARIN ŞİFA DEPOSU KIŞ ÇAYI

Ağrı’nın soğuk kış günlerinde direncini korunmak isteyen vatandaşların ilk adresi birbirinden şifalı bitkilerle “kaynar adı” verilen kış çayı karışımı yapan aktarcılar oluyor.

SOĞUK HAVALARIN ŞİFA DEPOSU KIŞ ÇAYI

Sonbahar ayında kış soğuklarının yavaş yavaş kendini göstermesiyle grip, halsizlik, nezle gibi hastalıklar baş göstermeye başladı. Bu hastalıklardan korunmak için Ağrı aktarcılarının tavsiyesi kaynar adı verilen kış çayı karışımı oldu.

 Vatandaşların vücut dirençlerini koruması için Ağrı’nın aktarcılarından olan Caner Altın (32), ‘’havaların soğumasıyla kış çaylarına olan ilgi arttı’’. Özellikle ıhlamur, tarçın zencefil ve karanfil gibi bitkilere olan ilginin daha fazla olduğunu belirten Altın, hazırladığı kaynar adlı kış çayıyla vatandaşlara hastalıklardan nasıl korunabileceklerini anlattı. 200 gramlık kış çayının paketler halinde hazırlayıp satışa sunan Altın fiyatının 50 TL olduğunu söyledi. Altın, ‘’kış çayı dediğimiz kaynar özellikle bu havalarda soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, nefes darlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelen karışımımızın içerisinde; tarçın, havlucan, karanfil, zencefil, kuşburnu, karabiber, narçiçeği ve ıhlamur bulunmaktadır. Bu karışımda en önemli bitkilerimiz zencefil, antibiyotik özelliği taşır, kuşburnu C vitamini deposudur ve karabiber vücut ısısını korumak için birebirdir. Kök bitkileri beş dakika kadar kaynattıktan sonra en son yaprak ıhlamuru atıp demlemeye bırakıyoruz’’ dedi.

24 yıldır aktarcılık yapan Altın, ifadelerinde insanların en çok yanlış yaptığı hususlardan biri hastalıktan sonra bu çayları kullanmaya başlamalarıdır. Hastalık gelmeden önce soğuk aylarda herkesin tüketmesi gerektiğini belirtti.

Şu sıralar bu çayı kullanmanın tam zamanı olduğunu söyleyen Altın, tatlandırıcı olarak içerisine bal koyarak vatandaşların gönül rahatlığıyla tüketebileceklerini sözlerine ekledi. 

HABER : ASUMAN PÜSKÜLLÜ

FOTOĞRAF: ÇİĞDEM DOĞAN

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2022, 15:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esma okta
Esma okta - 2 ay Önce

Su siralar tamda ihtiyacim olan sey

Yeşim batur  toksöz
Yeşim batur toksöz - 2 ay Önce

Asuman püsküllü arkadaşımıza teşekkür ederiz bu güzel haberiyle bizleri bilgilendirdi.

SIRADAKİ HABER