Turkovac ağrı’da uygulanmaya başlandı

Korona virüs tedavisinde kullanılacak olan yerli aşı turkovac, ağrı tahsil ve inceleme hastanesi’nde uygulanmaya başlandı.

Turkovac ağrı’da uygulanmaya başlandı

Ortalama 20 aylık çalışma sonucunda geliştirilerek bütün bağımsız komisyonları geçen yerli aşı turkovac acele kullanım tasdikı alarak ağrı’da uygulanmaya başlandı.
Ağrı valisi dr. Osman varol, kentte uygulanmaya başlanan turkovac'ın uygulamalarını görmek ve yetkililerden bilgi almak için ağrı eğitim ve araştırma hastanesine ziyarette bulunmuş oldu. Sıhhat çalışanlamış olurı ile bir müddet söyleşi eden vali varol, turkovac aşı’sı olan vatandaşlarla söyleşi edip deneyimini dinledi.


Sahadaki sağlık ekiplerini sık sık ziyaret ettiklerini ve bu ziyaretlerle hem çalışmaları yerinde görmüş olduklerini bununla birlikte sıhhat çalışanlamış olurının motivasyonunu arttırmayı gayeladıklarını belirten vali varol, “pandeminin dönüm noktalarından kabul edilen yerli ve milli aşımızın geliştirilmesi ve ağrı öğrenim ve inceleme hastanesinde uygulanmaya başlanması ile birlikte biz de turkovac uygulamalarını müşahede etmek amacıyla aşı kliniğimize ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaretimiz sırasında önceden randevusunu alan bir vatandaşımızın turkovac aşısının vurulmasına da şahitlik ettik. Aşı mevzusunda tereddütleri olan yurttaşlarımızın yerli aşıyı beklediğini biliyor, ilimizde başlamış olan tatbik ile bu yurttaşlarımızın da hızlı bir şekilde aşı sürecine yoğunlaşacağına inanıyoruz.” dedi.


Kentteki vaka rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan vali varol, “omicron varyantı dolaysıcaklıkyla ülkemizin genelinde olduğu şeklinde ağrı’da da olay rakamlarında hızlı bir yükseliş yaşanmıştı fakat şimdilerde stabil haline gelen vaka oranının ilerleyen günlerde düşüşe geçmesini bekliyoruz. Yerli aşımızın da ilimizde uygulanmaya başlanması ile birlikte yurttaşlarımızdan ertelemeden aşı olmalarını rica ediyor, kısa sürede salgın periyodunu geride bırakmayı ümit ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.


Bütün yurtta uygulanmaya başlanan turkovac’ın bilim insanlarının efsunk özverileri ile ortaya çıkan önemli bir hikâye bulunduğunu belirten aiçü rektöürü prof. Dr. Karabulut, “41 merkez 28 ilde yürütülen çalışmalarla cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı klinik çalışması yapılarak üretilen yerli aşımız, milletimizin hizmetine sunuldu. Son iki senedir bütün dünyayı etkileyen korona virüs ile mücadelede önemli bir adım olan turkovac'a öncülük eden ve efsunk bir irade ortaya koyan başta rakamn cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan’a, esenlik bakanımız dr. Fahrettin koca’ya ve bütün emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum” diye mevzuştu.
Vali dr. Osman varol’a ziyaretlerinde ağrı ibrahim çeçen üniversitesirektörü prof. Dr. Abdulhalik karabulut ve ağrı il sağlık müdürüdr. öğr. üyesi coşkun daharlı eşlik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER