Coğrafi işaret tescili bekleyen “Ağrı döneri” ülkenin dört bir yanına ulaştırılıyor

Coğrafi işaret tescili bekleyen “Ağrı döneri” ülkenin dört bir yanına ulaştırılıyor

Coğrafi işaret tescil girişimi sonuçlanmak suretiyle olan Ağrı döneri, kalitesi ve lezzetiyle ülkenin dört bir yanına gönderiliyor.
Et ve Süt Kurumuna ilişkin kesimhanede, son aşama kaliteli etlerle hijyenik bir ortamda pişirilen ve el değmeden kesildikten sonrasında seri üretimi yapılan Ağrı döneri, burada paketlenerek raflardaki yerini alıyor. Et ve Süt Kurumuna ilişkin kesimhanede araştırmalarda bulunan Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Ağrı döneri için başlattıkları coğrafi işaret tescil girişiminin sonuçlanmak suretiyle olduğu müjdesini verdi.
Kesimhanede incelemelerde bulunurken açıklama yapan Ağrı Valisi Dr. Varol, “Ağrı’mızın önemli damak tatlarından biri olan Ağrı dönerinin seri üretime geçirildiği Et ve Süt Kurumu tesislerindeyiz. Türkiye’mizin her tarafında basar üretiliyor, her zeminin kendine özgü bir üretim şekli var. Burası et memleketi olduğundan fazlaca damakta kalan bir keyfi olan tatminkar bir döneri var. Bununla alakalı bir coğrafi işaret tescil çalışması başlatmış durumdayız ve o da sonuçlanmak üzere. Et ve Süt Kurumu da bu döneri ticari olarak üretip marketlere ve diğer bölgelerdeki vatandaşlara ulaştırmak için bu girişimi başlattı. Satışlar da oldukca başarı göstermiş gidiyor. Bizler de Ağrı dönerinin ülkemizin dört bir yanındaki vatandaşlarla buluşmasından memnuniyet duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER