banner56

Ağrı Dağı'ndaki buzullar kurak iklime sahip milli parka hayat veriyor

Ağrı Dağı'nda yaz sıcaklarında eriyen buzullar, kurak iklime haiz Ağrı Dağı Milli Parkı'ndaki yaban yaşamına can suyu oluyor.

Ağrı Dağı'ndaki buzullar kurak iklime sahip milli parka hayat veriyor

Türkiye'nin en büyüğü olan Ağrı Dağı Milli Parkı, zengin florası ve faunasıyla her mevsim çok sayıda yaban hayvanı türüne ev sahipliği yapıyor.

Kurak iklime haiz ulusal parktaki Bulakbaşı ve Karasu sulak alanları da 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı'nda eriyen buzullardan besleniyor.
Kuş, balık, sürüngen ve kemirgenler de kavurucu sıcakların müessir olduğu bölgede, serin dağ sularıyla yaşamlarını sürdürüyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞMER) Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, Ağrı Dağı'nın zirvesinden gelen suların dağın eteklerindeki sulak alanları beslediğini ve bu sulak alanların da bölgeye can suyu bulunduğunu söylemiş oldu.
"Soğuk sular, bölgedeki canlılara yaşam alanı oluşturuyor"
Sulak alanların başta yaban canlıları olmak suretiyle insanlara ve tarıma katkı sağladığını anlatım eden Çelik, "Bu yaban canlıları arasında bilhassa kuş türleri büyük bir yer tutmaktadır. Zirveden gelen soğuk sular, kavurucu sıcakların içinde ılıman bir yapıyı, bu yapı da yaban hayvanlarının yaşam alanını oluşturuyor." dedi.

Çelik, birçok kuşun sulak alan olmadan yaşayamadığını anlatarak, "Özellikle balıkçıllar ve ördekler başta olmak üzere birçok farklı kuş türü bu alanı yoğun olarak kullanmakta. Dolayısıyla beslenme, üreme ve göç aktivitelerini bu alanda devam ettiriyorlar." diye konuştu.
Bizim ülkemizde en az yağış alan bölgenin Iğdır bölgesi olduğunu ve zira kuraklığın sık yaşandığını aktaran Çelik, şunları kaydetti:

"Iğdır bölgesi için düşündüğümüz zaman bu sulak alanların beslenmesi için Ağrı Dağı'nın zirvesindeki buzullar fazlaca önemli bir yer tutuyor. Çünkü bu buzullar senenin her döneminde mühim. Kış aylarında yağış almayan yerler için de mühim bir kaynak. Bu buzullar yaz boyunca eriyerek kaynak sularını besliyor ve bu sular da yaban hayvanlarına ömür alanı oluşturuyor."

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2022, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER