banner56

Ağrı'dan göç etmeyen leylekler

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki bir aydınlatma direğinde yaptıkları yuvada yaşayan leyleklere köylüler yıllardır özenle bakıyor.

Ağrı'dan göç etmeyen leylekler

Sahip olduğu sulak alanlarıyla çadequate sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Doğubayazıt ovasında bulunan ilçenin Bardaklı köyü, her yıl leylekler başta olmak üzere bir çadequate göçmen kuşu ağırlıyor.
5137 metre rakımıyla Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'na yakın noktadaki oköyde yıllar önce eski bir aydınlatma direğine yaptıkları yuvada yaşamını sürdüren leylekler de yıllardır oköy ve çevresinden göç etmiyor.
Yazın gün boyu ovada avlanarak karınlarını doyurup oköydeki yuvalarına dönen leylekler, sonbaharda ise civardaki sazlıklara gidip kışı burada geçiriyor.
Bu nedenle okayöylülerin özenle baktığı leylekler yöreye gelenlerin de beğenisini topluyor. Oköye gelen vatandaşlar, leyleklerin fotoğrafını çekiyor.
Oköy muhtarı Ahmet Şah Kurt, fifty three yaşında olduğunu ve çocukluğundan bu yana leyleklerin her zaman oköye geldiğini söyledi.
Leyleklerin oköye ayrı bir güzellik katttığını belirten Kurt, şöyle konuştu:
"köyümüzün hemen yanında sazlıklar bulunuyor ve zaten burada çok sayıda kuş türü yer alıyor. Leylekler de havalar ısınınca köyün içindeki yuvaya geliyor, okışın da sazlıklarda kalıyor. Leyleklere özenle bakıyoruz, kimse de zarar vermiyor. Leylekler de bizden biri oldu. Çoğu zaman yoldan geçen insanlar burada durup fotoğraflarını çekiyor. Leylek yuvasının Ağrı Dağı manzarasında olması da ayrı bir anlam taşıyor."

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2022, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER