Ağrı'da meydana gelen sel hayatı felç etti: 100 küçükbaş hayvan telef oldu

Ağrı’da etkili olan sağanak yağışın ardından meydana gelen sel baskını, hayatı felç etti. Akşam saatlerinde sele neden olan sağanak yağış sonrasında dere ıslah çalışmasında çalışan işçiler ölümle burun buruna geldi.

Ağrı'da meydana gelen sel hayatı felç etti: 100 küçükbaş hayvan telef oldu

Ağrı'da akşam saatlerinde aniden bastıran sağanak yağış sele neden oldu. Kentte ıslah çalışmalarının sürdüğü Taşlıçay Deresi'nde sağanak yağış sonrası su seviyesinin aniden yükselmesi korkuttu. Dere ıslah çalışması için kurulan şantiyeyi su bastı. Şantiyede kullanılan çok sayıda iş makinesi suda mahsur kaldı. İşçiler ölümle burun buruna geldi. Yaşanan sel baskınının ardından İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler Taşlıçay Deresi etrafında güvenlik önlemi alırken Ağrı Belediyesi İtfaiye ekipleri ve Devlet Su İşlerine bağlı ekipler kent genelinde sel sularının daha fazla hasara yol açmaması için çalışma başlattı.

Yaşanan sel felaketini anlatan bir vatandaş yağış sonrası Taşlıçay Deresi'ndeki su seviyesinin aniden arttığını ve birçok malzemenin sel sularında sürüklendiğini söyledi. Yetkililer, sel baskınlarının yaşandığı bölge ve köylerde hasar tespit çalışması başlattı.

Kentin kuzeyindeki yüksek rakımlı bölgelerde akşam saatlerine doğru aniden bastıran sağanak sonrası sel meydana geldi. Merkeze bağlı Aşağı Saklıca köyü Namık mezrasında yaklaşık 100 küçükbaş hayvan ise selden telef olurken, çok sayıda köyde ve tarım arazilerinde hasar oluştu.

Tarım arazilerine de zarar veren sel Güvendik, Sabunlu, Başkent ve Ahmetbey köylerinde hasara yol açtı. Taşlıçay Deresi'nde dere ıslah çalışması yapan ekiplere ait iş makineleri selden zarar gördü. İl Özel İdaresi ve Devlet Su İşleri ekipleri, selden zarar gören köylerde çalışma başlattı. Türk Kızılay Ağrı Şubesi ekipleri selden zarar gören göçerlere kumanya yardımında bulundu.

Mehmet Şirin Geçik ise aniden bastıran sağanağın yaklaşık 2 saat sürdüğünü ve 100 küçükbaş hayvanının telef olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2020, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER