banner56

Ağrılı arıcıların “tatlı” hasat telaşı başladı

Ağrı’da geniş ve zengin bitki örtüsüne sahip yaylalarda arıcılık yapan arıcılar, bal hasadına başladı.

Ağrılı arıcıların “tatlı” hasat telaşı başladı

Ağrı’da geniş ve zengin bitki örtüsüne haiz yaylalarda arıcılık yapan arıcılar, bal hasadına başladı.
Ağrı’da, kavurucu sıcak altında giyindikleri özel giysiler ve taktıkları maskelerle bal hasadı meydana getiren arıcılar bereketli bir sene geçirmenin sevincini yaşıyor.
Bitki çeşitliliği bakımından zengin ve ortalama 500 civarında endemik nebat türüne sahip olan Ağrı ve yaylalarında arıcılık icra eden arıcıların sıkıntılı hasat mesaisi başladı. Arıları ile birlikte senenin büyük bölümünü yaylalarda geçiren arıcılar, sıcak havaların tesirini sürdürmesine aldırış etmeden taktıkları maskeler ve giydikleri özel kıyafetler ile arıları kovanlardan uzaklaştırmak için duman çıkaran körük yardımıyla kovanlardaki petekleri çıkarıp, bal süzme işleminin yapıldığı çadırlara taşıyor. Çadırlara taşıdıkları bal peteklerini bal süzme makinesinden geçiren arıcılar, süzdükleri balları tenekeler ve şişelerde paketleyip Türkiye'nin dört bir yanına gönderilmek suretiyle satışa sunuyor.
Devlet yardımıyla başladığı arıcılıkta bu yıl güzel verim almanın sevincini yaşayan arıcılardan Adnan Alparslan, “2019 yılında devlet teşviğiyle arıcılığa başladım. Daha önceki senelerle bu seneyi kıyaslarsak arıcılık konusunda bu yılın oldukça daha güzel bulunduğunu söyleyebilirim. Yağışların tertipli yağması, iklimin el vermesi ve çevredeki bitkilerin daha güzel olması arıcılığı bu sene daha bereketli hale getirdi. Bu yıl bal sağım döneminde beklentilerimizi karşılayacak bir bal hasadı yaşayacağız. Ağrı dışarıdan da oldukça gezici arıcı çekiyor. Çok kaliteli bir balımız mevcut. Yerli arıcıların ürettiği balların çoğu ilaçlık bal kalitesinde. Bizim kendi balımı meydana getirilen araştırmalar sonucunda sıfır şeker kategorisinde çıktı” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER