Devlet yardımı ile mutfak eşyası üreten genç girişimci 24 kişiye istihdam sağlıyor

Kahramanmaraş'ta devlet desteği ile iki yıl önce başta çaydanlık olmak üzere çeşitli mutfak eşyaları üretimi için  imalathane kuran 20 yaşındaki Mücahit Tekçe, iş yerinde 24 kişiyi istihdam ediyor.

Devlet yardımı ile mutfak eşyası üreten genç girişimci 24 kişiye istihdam sağlıyor

TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Bölümü'nden 2020 yılında mezun olan Mücahit Tekçe, bir süre hususi şirketlerde çalıştıktan sonrasında kendi işini kurmaya karar verdi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) ekipman desteği alan genç girişimci, Kahramanmaraş Küçük Sanayi Sitesi'nde atölye kurdu.

Uluslararası firmalara ürün yollayan şirketlerle diyaloğa geçerek kısa sürede çaydanlık, cezve, tencere şeklinde mutfak eşyaları üreten, çalışan sayısını 4'ten 24'e yükselten girişimci, işlerini büyüterek daha çok kişiye iş imkanı sağlamak istiyor.

Mücahit Tekçe, lise eğitimini tamamladıktan sonra ekonomik nedenlerle üniversiteye devam edemediğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Ekonomik durumumuz iyi olmadığı için hemen hemen 5-6 yaşlarındayken minik bir çelik eşya atölyesinde çırak olarak işe başladım. Lise eğitimini bitirene kadar çeşitli firmalarda çalıştım. Liseyi bitirdiğimde 17 yaşındaydım ve artık kendi işimi kurmaya karar verdim. Küçük bir birikimim vardı onunla makinelerini yenileyen bir ustadan atıl vaziyetteki makinesini satın aldım ve sanayide minik bir  imalathane kurdum sadece makine sürekli arıza verdiği için üretime geçemedim. Bu süreçte tanıştığım bir şahıs beni KOSGEB'e yönlendirdi. Aldığım girişimcilik eğitiminin ardından ekipman talebinde bulundum ve 100 bin lira bağışlama verildi. Kısa sürede atölyemi kurup çaydanlık ve muhtelif mutfak eşyası üretimine başladım."

Yılda 150 bin çaydanlık üretiyor
Ürettikleri ürünlerin uluslararası ticaret icra eden firmalar vasıtasıyla yurt dışına da gönderildiğini belirten Tekçe, şunları kaydetti:

"Yıllık 150 bin çaydanlık üretiyoruz. Bu yılda cezve, saklama kabı, tencere gibi mamüller üretmeye başladık. İşletmenin ilk yılı ürettiğimiz malzemeleri daha oldukca iç piyasaya yani Güneydoğu başta olmak suretiyle, İstanbul, İzmir şeklinde çeşitli illerimize yolladık. Sonrasında dış piyasaya yönelik çalışmalarımız oldu. Bu kapsamda da birtakım markalara fason üretim yapmaya başladık. Ürettiğimiz ürünler Mısır, Irak, Gürcistan ve Lübnan'a gönderiliyor. Şu anda iş yerimizi büyütme aşamasındayız, en büyük dileğimiz, istihdam sayısı ve imalat kapasitemizi artırmak, iç ve dış piyasada önemli bir noktaya gelebilmek."

İş fikri olan ve iş yeri oluşturmak isteyenlere KOSGEB daveti
KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Yasin Yüksek de girişimcilere yönelik verilen desteklerin müspet geri dönüşümlerinin kendilerini mutlu ettiğini söylemiş oldu.

Yeni dönemde de imalat sanayisi ve teknoloji odaklı girişimciliğe yönelik yardımcı programlarının olduğunu anlatım eden Yüksek, program kapsamında girişimcilere kurum döneminde makine, tesisat ve istihdam anlamında destekler sağlandığını dile getirdi.

Kahramanmaraş'ın metal mutfak, tekstil ve besin sektörlerinde misal bir kent bulunduğunu dile getiren Yüksek, Tekçe'yi girişimciliğinden dolayı kutlama ederek iş fikri olan ve iş yeri oluşturmak isteyenleri KOSGEB'e davet etti.

ağrı ağrı haber ağrı haberleri ağrı son dakika

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER