Dünyada soyu azalan elmabaş ördeği, kışı Ağrı Dağı'nın eteğinde geçiriyor

Dünyada soyu tükenme riski taşıyan türler arasına alınan elmabaş patka ördeği (Aythya ferina), kışı geçirmek için Iğdır'daki sulak alanları kullanıyor.

Dünyada soyu azalan elmabaş ördeği, kışı Ağrı Dağı'nın eteğinde geçiriyor

Dalıcı ördek türlerinin en irilerinden olan elmabaş ördeği, Dünya Doğa ve Doğal Hayatı Koruma Birliğinin (IUCN) "azalan" türler listesinde yer ediniyor.

Renkleri ve zarif halleriyle dikkati çeken ördek türü, yaz aylarını Kuzey Yarımkürede geçirip kışın yaklaşmasıyla birlikte daha sıcak yerlere göçüyor.

Elmabaşın güneye doğru göçüp kışı geçirdiği noktalar içinde mikroklima iklime sahip Iğdır'ın sulak alanları da bulunuyor.

Sonbaharda Ağrı Dağı eteğindeki Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarına gelen tür, kışı bölgedeki yerleşim yerlerine bakılırsa daha sıcak olan Iğdır'da geçirip tekrar kuzeye dönüyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü (KUŞMER) Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik, AA muhabirine, bu türün, sulak alanlar için ehemmiyet arz eden ördek familyasından biri olduğunu söyledi.

"Bu alanlar kuşlar için birçok olanağı beraber sunuyor"
Türün IUCN kriterlerine bakılırsa kırmızı listede bulunduğunu vurgulayan Çelik, "Bu tür her yıl tertipli olarak bölgemize gelmekte. Özellikle ekimin ortalarına doğru buraya gelmeye başlamış olan bu tür kışı da burada geçirmekte." dedi.

Çelik, Iğdır'ın mühim kuş göç rotalarından biri olduğuna işaret ederek, "Kışı burada geçirdikten sonrasında baharın gelip havaların ısınmaya başlamasıyla serin yerlere doğru göç hareketini gerçekleştiriyor. Elmabaş patkanın burada tespiti, popülasyon sayısının belirlenmesi kuş bilimi açısından fazlaca önemli bir mevzu." diye konuştu.

Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarının kuşlar için sunduğu önemi dile getiren Çelik, şunları söyledi:

"Bölge yaban yaşamı açısından çok varlıklı. Bu alanlar bilhassa kuşlar için birçok olanağı beraber sunuyor. Buraya göçen ve bu alanları göç mola noktası olarak kullanan birçok tür var, elmabaş da bu türlerden biri. Bu tür değişik renkleri ve güzelliğiyle kendine has, göze gelen türlerden biridir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER