banner56

Murat Kanyonu eşsiz güzelliğiyle gözler önünde

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan ve kilometrelerce uzunluğa sahip olan Murat Kanyonu, doğal güzellikleri ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Murat Kanyonu eşsiz güzelliğiyle gözler önünde

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan ve kilometrelerce uzunluğa haiz olan Murat Kanyonu, organik güzellikleri ve eşi olmayan manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.
Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan ve Doğu Anadolu bölgesinin en mühim akarsularından olan Murat Nehri’nin kaynağından başlayan Murat Kanyonu, kilometrelerce uzunluğu ve aşınma kararı yamaçlarında oluşan basamak şeklindeki kayalıklarıyla görenlerin ilgisini çekiyor. Dört mevsim ayrı bir güzelliğe haiz olan kanyon, yazları haiz olduğu serin havası sayesinde sıcaktan bunalan vatandaşların ilgisini çekiyor. İlçe merkezi sınırları içerisinde bulunması nedeniyle ulaşımı rahat olan ve yer yer 150 metre genişliğe ulaşan Murat Kanyon’u, doğal güzelliği ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini bekliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'Doğal Sit Nitelikli Doğal Koruma Alanı' olarak tescillenen Murat Kanyonu’nun içerisinden geçen nehrin kenarında bulunan Millet Bahçesi ise, şehrin gürültüsünden sıkılan vatandaşlar için bir dinlenme noktası oluyor.
Bölgenin gezim anlamında önemli mekanlardan biri olabileceğini vurgulayan ziyaretçilerden Çiğdem Doğan, “Bizler yaz ve kış mevsiminde buraya gelip tabiat ananın tadını çıkarıyoruz. Kışın buz tutan bu kanyonlarda tırmanış yapılıyor. Ortaya güzel manzaralar çıkıyor. Murat Nehri’nin geçtiği bu bölgede vatandaşlar gelip piknik yapıyor. Yukarıya çıkınca kanyonların olduğu bölge tamamen ayaklarınızın altında kalıyor. Bu bölgeye yardımcı verilirse çok güzel şeylerin yapılacağına inanıyorum“ ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER