TAVAN ARASINDAN ÇIKAN ŞİŞE İLE KADERLERİ DEĞİŞTİ

Zonguldak'ta oturduğu evin tavan arasında bulduğu saf tohumları çoğaltan vatandaş, Türkiye'nin her yerinden kendine ulaşanların tohum istediğini belirterek "Taleplere yetişmeye çalışmaktayız" diye konuştu.

TAVAN ARASINDAN ÇIKAN ŞİŞE İLE KADERLERİ DEĞİŞTİ

Zonguldak'ta oturduğu evin tavan arasında bulduğu saf tohumları çoğaltan vatandaş, Türkiye'nin her yerinden kendine ulaşanların tohum istediğini belirterek "Taleplere yetişmeye çalışmaktayız" diye konuştu.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde köyde satın aldığı evin onarımını yapan Recep Somuncu (47), tavan arasında ve evin odalarındaki tahtaların arasında 15 adet cam şişe arasında sebze ve buğday tohumları buldu.

CAM ŞİŞEYE SAKLAMIŞLAR

Gen bankasınca tescillenen tohumları arazisinde çoğaltan Recep Somuncu, Türkiye'nin 80 iline 'ata tohumu' olarak bilinen tohumları göndererek organik tarıma katkıda bulunuyor. Recep Somuncu, Ereğli'nin Çevlik köyünde 2010 senesinde 40 dönümlük arazi satın aldı. Arazi içerisindeki kullanılmayan ahşap eski evde tadilat başlatan Somuncu, tavan ve diğer odaların pek çok noktasında 15 adet cam şişe içinde saklanmış sebze ve buğday tohumları buldu.

TESİS KURMAK İSTİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesinde ki Tohum Gen Bankası'na tohumları gönderen Somuncu, tohumların 'saf tohum' olduğunu öğrendi. Buğday tohumlarının ise DNA'sı ile oynanmamış saf tohum olduğu ortaya çıktı. Tohumların bir kısmını gen bankasına bağışlayan Somuncu ailesine teşekkür belgesi verildi. Tohumları, kiraladıkları toplam 125 dönüm arazide eken Somuncu ailesi, domates, biber, patlıcan, pırasa, fasulye, salatalık, buğday üreterek tohumları çoğalttı. Ünleri Ereğli'yi aşan Somuncu ailesi, yerli üretimi çoğaltmak için Türkiye'nin 80 ilindeki pek çok çiftçiye ürettikleri tohumları bedava dağıttığı gönderdi. İki köy ve bir mahallede bulunan toplam 125 dönüm arazide üretimlerini sürdüren Somuncu ailesi, destek verilmesi halinde ilçede organik sebze ve tohum üretebilecekleri bir tesis kurmak istiyor.

TALEBE YETİŞEMİYOR

Demir Çelik Fabrikası'nda işçi olarak çalışan Recep Somuncu, "Eski evi temizlerken çocuklar çeşitli şişelerde tohumlar getirdi. Bana, 'baba bu ne?' diye sordular. Tabi baktık bunlar çeşitli domates ve yerli tohumlar olduğunu gördük ve çoğaltmaya başladık. Türkiye'nin her yerinden tohum isteyenlerin haddi hesabı yok. Yetiştirmeye çalışmaktayız. Hakkari hariç bütün Türkiye'ye, 3-4 tane de ülkeye eş dost aracılığı ile gönderiyoruz. Burada ticari herhangi bir şey yok kesinlikle memleket meselesi oldu. İnsanların bu yerli tohuma dönmeleri mutlaka. Başka çıkış yok. Ülkeler arası alışverişi bırakın şehirler arası çıkışlarda bile problemler oldu. Dünyanın hali ortada. Elinde yerli tohumu olmayanları çok kötü günler bekliyor. Cumhurbaşkanımız '1 metre yeriniz olsa ekin' diyor. Çok önemli. Kesinlikle siyasi bir söz değil. İlerde niye kale almadık diyecek insanları. Şimdiden başlaması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

"HEPSİ MÜTHİŞ VERİMLİ"

Evde detaylı arama yapıldığında daha fazla tohumun çıkacağına inandıklarını dile getiren Somuncu, şöyle dedi: "Sebzelerde iki çeşit domates, iki çeşit biber, salatalık çeşitleri bunlar tam yerli Allah'ın yarattığı ilk saf tohumlar. Salatalıkların müthiş tadı var. Domatesinde uzaktan kokusu geliyor. Hepsi müthiş verimli. İlgili olan arkadaşlara elimizden gelen bütün yardımı yapıyoruz. Kaymakamlığımız çok destek veriyor. Büyük market zincirlerine ürün satan arkadaşlarımız var. Onlara tohumlar gönderdik. Onlarda çoğaltmışlar. Türkiye çapındaki büyük şirketlere ürün veriyorlar buda bizi mutlu ediyor."

"ÜRETİP ÇOĞALTMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Eşi Semiha Somuncu tohumları bulduktan sonra ailecek yaptıkları mücadele sonucu tohumları çoğalttıklarını belirterek, 'Mahallede birkaç yerde arazi aldık, oraların bir bölgesini tohumluk bir tarafından sebzeler üretiyoruz vatandaşımız yararlansın diye. Ata tohumu benim için insanlığın yaşamı derim. Kimseye muhtaç olmamak derim. Bizde bunu üretip çoğaltmaya çalışıyoruz. İmkanlarımız doğrultusunda daha da büyütmeye çalışacağız." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER