VEFAT EDEN KOCASININ 40 YILLIK ARICILIK MESLEĞİNİ 3 YILDIR AŞKLA SÜRDÜRÜYOR

Ağrı’da yaşayan Emekli Öğretmen Suzan Sürmeli, 40 yıl boyunca birlikte arıcılık yaptığı Rahmetli eşi Zeki Sürmeli’nin vefatının ardından arıcılık tezgâhını devralarak 3 yıldır eşinin mesleğini devam ettiriyor.

VEFAT EDEN KOCASININ 40 YILLIK  ARICILIK MESLEĞİNİ 3 YILDIR  AŞKLA SÜRDÜRÜYOR

Hayat arkadaşı Zeki Sürmeli sayesinde tanıştığı arıcılığa öğretmenlik yaptığı 26 yıllık süreçte de devam eden Suzan Sürmeli, 2017 yılında eşinin vefatının ardından arıcılığı meslek edindi.

Ağrı’da yaşayan Emekli Öğretmen Suzan Sürmeli, 40 yıl boyunca birlikte arıcılık yaptığı Rahmetli eşi Aydın Zeki Sürmeli’nin vefatının ardından arıcılık tezgâhını devralarak 3 yıldır eşinin mesleğini devam ettiriyor.Hayat arkadaşı Aydın Zeki Sürmeli sayesinde tanıştığı arıcılığa öğretmenlik yaptığı 26 yıllık süreçte de devam eden Suzan Sürmeli, 2017 yılında eşinin vefatının ardından arıcılığı meslek edindi.
Eşinin mesleğini istikrarlı bir şekilde sürdüreceğini dile getiren Suzan Sürmeli, 43 yıllık tezgâhı daha ileriye taşımak için elinden geleni yaptığını, balcılıkta yapılan yarışmalarda da eşini temsil ettiğini vurguladı.

“Arıcılık hayatımı eşimin bu mesleği çok sevmesine bağlamam gerekiyor“

Eşi ile birlikte sürdürdüğü arıcılık sürecini ve sonrasındaki hayatını anlatan Sürmeli,  “Öğretmenlik mesleğimi yaptığım süre içinde bu işi hep eşimle birlikte devam ettim. Evlendiğim günden beri bu tezgâhta onunla beraberdim. Ben 43 yıldır bu tezgâhın içindeyim. 43 yıldır ben buraya emeğimi verdim, sevgimi verdim ve bunun yanında öğretmenliğimi hiç aksatmadan 26 yıllık meslek hayatımda rapor ve izin kullanmadım. 40 yıl boyunca eşimle beraberdim ama son üç yıldır tek başıma devam ettiriyorum. Hayatımın bütün evrelerinde hep çalıştım. Arıcılık hayatımı eşimin bu mesleği çok sevmesine bağlamam gerekiyor. Okul çıkışlarında hep buradaydım. Yaz tatillerimi de çiftliğimizde arı kovanlarının içinde Çok güzel bir çiftliğimiz var. Doğu Anadolu’da en fazla arı olan ve arıcılık mesleğini bu memlekete ilk getiren benim eşimdir. Eşimde bu mesleği babasından yani rahmetli kayınpederimden öğrenmiş. Bu tezgâh aslında 63 yıllık bir tezgâhtır “dedi.

“Ben her sene arıların zekâtlarını dağıtıyorum, ertesi yıl dağıttığımın iki katını yapıyor arılarım“

Suzan Sürmeli, eşi ile birlikte geçirdiği yılların anısını biriktirdiği arıcı dükkânını her gün aşkla açtığını vurgulayarak rahmetli eşi Zeki Sürmeli’den kalma arıcılık mesleğini sevgi ile yaptığını ve bu işten para kazanma amacı gütmediğini ifade ederek, “Ben arıcılıkta hiç para kazanmadım ama dünyanın en zengin insanı oldum. O kadar çok dost kazandım. Bu yüzden zevkle yapıyorum. O kadar çok insan kazandım ki bunu satın almak mümkün değil. Ben her sene arıların zekâtlarını dağıtıyorum. Ertesi yıl dağıttığımın iki katını yapıyor arılarım“ Şeklinde konuştu.

“Bu dükkânda yemediğim hiçbir şeyi satmadım satmam da“

Eşinin vefatından sonra kendisine bir miras bıraktığını belirten Sürmeli, arıcılığı hakkıyla yaptığını ve zamanında eşi ile birlikte işlettiği iş yerinde yemediği hiçbir ürünü satmadığını kaydetti. Sürmeli konuşmasında, “Bazen düşünüyorum rahmetli eşim rahmetli olunca ne bıraktı onca yıldan sonra? Emeğini bıraktı, sevgisini bıraktı. O kadar büyük bir şey bıraktı ki Doğu Anadolu Bölgesi’nde bal deyince Balcı Zeki geliyor akla. Artık biz markalaştık. Ben balcılık yapan arkadaşlarımın hiç birinin tezgahını karalayamam. Herkes yapsın hatta teşvik etmek için çok mücadele ettim. Yanlış yapanları bile uyardım. Rabbim çok kıymetli bir hazine verdi. Bu hazineyi beraber paylaşalım. Allah isterse verdiği nimeti beş dakika da bitiriverir. O’nun emriyle yapıyoruz. Verdiğim ürünlerimde, yaptığım işlerde kesinlikle bir yanlış olmaz. Hepsi Allah rızası içindir. Hepsine sevgimi katarak yapıyorum. Bu dükkânda yemediğim hiçbir şeyi satmadım satmam da.“ İfadelerini kullandı.

“Birincilik yoktur arıcılıkta“

Arıcılıkla ilgili yapılan yarışmalarda birincilik ödülleri olduğunu dile getiren Sürmeli, Eski Vali Süleyman Elban’a Ağrı’ya arıcılık katkılarından dolayı teşekkür etti. Sürmeli, “Bana göre birincilik yoktur arıcılıkta. Öyle ödüllere hep karşıyım. Bana göre öyle bir ödülün olmaması lazım. Çünkü oraya emeğini koyan herkes birinci. Bu arada Önce ki valimiz Süleyman Elban’dan Allah razı olsun. Ağrı’da arıcılığa büyük katkıları oldu. Kendisine bu anlamda çok teşekkür ediyorum.“

“Ağrı’da ilk tezgâhta oturan kadınım“

Ağrı’da arıcı olarak tezgâha ilk oturan kişi olduğunu belirten Sürmeli, bu cesaretinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Kadın olarak bu cesaretimden çok mutluyum. Bu meslekte ve genel olarak da özveriyle çalışarak Ağrı’daki kadınlara güzel bir örnek olmak istedim. Öyle de oldu. Ağrı’da ilk tezgahta oturan kadınım. Şu ana kadar bu tezgâhta oturmamın tek bir sebebi var. Rahmetli eşim çok seviyordu. Onun emeğinin bedeli vardı ben o bedeli ödüyorum. O bedel için buradayım. Yoksa benim bir kilo bal satmak gibi bir derdim yok.“ Diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER