banner56

Yıllarca gurbette çalıştıktan sonra memleketinde üretime başladı

Tarım çeşitliliğinin son dönemde arttığı Ağrı'da sebze meyve üretiminde hasat döneminde tonlarca ürün bekleniyor.

Yıllarca gurbette çalıştıktan sonra memleketinde üretime başladı

Arpa ve buğdayın dışında üretim yapılamayan Ağrı'da son dönemlerde sebze, meyve, bitkisel ve hayvansal bitkilerin üretiminde kapasitesini artırmaya devam ediyor.

Yıllarca başka illerde sebze, meyve üretiminin yapıldığı tarlalarda çalışan Erol Şahin, ikamet etmiş olduğu memleketinde üretime başlayarak tarımda çeşitliliğin artmasına katkıda bulunmuş olduğu şeklinde hem de kendi memleketlilerine de sürem boyunca istihdam sağlıyor.

Her yıl yaptığı çalışmayı büyüterek üretimine devam ettiğini söyleyen Erol Şahin, "Domates ve kornişon salatalık üreticisiyim. Üç senedir işimi büyüte büyüte üreticiliğime devam ediyorum. Üretime başlamadan ilkin senelerce başka illerde sebze ve meyve üretiminde işçi olarak çalıştım. Bu yıl 40 dönüme ürün ektim, gelecek yıl 100 dönüme ürün ekmeyi düşünüyorum. 30 dönüm domates ektim, 10 dönüme ise kornişon ektim. İşçi bulmakta zorlandığım için bu sene fasulye ekemedim, ona da pişman olduk, keşke yeşil fasulyede ekseydik, burada kara borsa oldu. Bu şekil memleketimizde üretim yapmak her vakit için iyi. 15 kişiye istihdam sağlıyoruz, sezon sonuna kadar 750-800 yevmiye atıyoruz." ifadelerini kullandı.
Tarlada işçi olarak çalışan 75 yaşındaki Zahide Şengül, "Yaz mevsiminden itibaren tarlalarda ekip ekip çalıştık. Önce şeker pancarı tarlasında çalışıyoruz, sonrada domates tarlasında çalışıyoruz. Hangi tarla sahibi çağırsa gidip uğraş veriyoruz. Tarlada çalıştıktan sonrasında akşam olduğunda evimize gidiyoruz. Kendi memleketimizde çalışıp akşam eve gittiğimizde çok mutlu oluyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER