YÜN YORGAN DİKME GELENEĞİ İŞ KAPISI OLDU

Ağrı'da yaşayan ev hanımı 6 çocuk annesi Cahide Yıldız (36), kendi imkânları ile evinin bir bölümünde kurduğu yorgan ve dikiş atölyesinde, yün yorgan dikerek aile ekonomisine katkı sağlıyor.

YÜN YORGAN DİKME GELENEĞİ İŞ KAPISI OLDU

Evinin bir bölümünde eşinin de desteği ile kurduğu atölyede bir yandan diktiği yün yorgan ve yatakların yanı sıra birçok el işi ürünlerini de satarak, aile ekonomisine katkı sağlayan ev hanımı Yıldız, bir yandan da unutulmaya yüz tutmuş mesleği yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

Atölyesinde çocuklarının yardımı ile özellikle yeni evlenen çiftlerin çeyizleri için sipariş ettiği yün yorgan ve yatakları diken Yıldız, her ne kadar teknolojinin gelişmesi ile birlikte, yerini bir dönem hazır ürünlere bırakan yün yorgan ve yataklara olan ilginin yeniden arttığını söyledi.

“Eşime destek olmak istedim “

Yün yorgan ve yatak dikmeyi kaynanası ve annesinden öğrendiğini belirten Yıldız, 6 çocuğunun da öğrenci olduğunu ve eşine maddi anlamda destek olabilecek amacıyla iş yeri açmaya karar verdiğini belirterek, “Eşim çalışıyor. 6 çocuğum var. Çocuklarımın hepsi okula gidiyor. Bu yüzden eşim maddi anlamda zorluk çekiyor. Bende bu konuda eşime destek olmak istedim. Böyle bir düşünce geldi aklımıza. Eşimle birlikte karar verdik. Eskiden yün yorgan ve yataklar çok fazla talep ediliyordu. Ama şimdilerde kimse yapmayıp hazıra kaçıyor. Belki de çok yorucu olduğu için kimse artık yapmıyor ama ben yapmaya karar verdim“ dedi.

“Millet hazıra yöneldiyse de yünün sağlıklı olması ve sıcak tutması nedeni ile talep ediliyor“

Koronavirüs salgını nedeni ile düğünler ertelenince siparişlerinin azalmasına karşın Yün yorgan ve yataklara talebin yeniden arttığını belirten Yıldız, “Bizim memleketimiz soğuk bir memleket. Her ne kadar millet hazıra yöneldiyse de yünün sağlıklı olması ve sıcak tutması nedeni ile talep ediliyor. Talep oldukça da fazla. Bizde bu şekilde başladık. Yaptığımız yün yorganlarını eski usul dikiş şeklinde değil de yeni kendim yaptığım daha güzel örneklerle dikiyorum. Yeni modern desenleri de kullanıyorum. Ama hepsini elle dikiyorum. Çoğunu yeni makina dikimlerinden alarak yün yorganlarına uyarlıyorum. Hiç bir şekilde bu yorganları makina ile dikmiyorum. Bu yüzden daha çok talep ediliyor. Bu yıl korona virüsten dolayı az talep aldık şu ana kadar. İş yerimizi de yeni açtık zaten. İnşallah bu salgın bitince yoğunluk yaşanır. Genelde bu yün yorgan ve yatakları yeni evlenen gençlerimize çeyiz olsun diye istiyorlar. O yüzden hastalıktan dolayı düğünler durunca talep de azaldı. Ama normalleşmeyle birlikte düzelecek inşallah. Şu anda da buna rağmen talep iyi sayılır. Günde iki yorgan dikiyorum“ ifadelerini kullandı.

“Memleketimiz yün memleketidir“

Ağrı'da tarım ve hayvancılık ön planda olduğu için yorgan ve yatak yapmak için yün temin etmekte zorlanmadıklarını ifade eden Yıldız, “Malzemelerimizin çoğunu batı memleketlerden geliyor. Bu yönü ile kaliteli güzel bir şey ortaya çıkarmak amacıyla kullandığımız kumaş ve şilteleri özenle seçiyoruz. Yün yönü ile de zaten memleketimiz yün memleketi. Yünü buradan temin ediyoruz. Köyde hayvancılık yapan insanlarımızdan alıyoruz. Çoğu zaman bize kirli geliyor. Bu yünleri burada kendim yıkıyorum. Temizliyorum. Çıktıktan sonra da yorgan haline getirip satıyorum. Kimi müşterime getirdiği yünü hazırlayıp dikip veriyorum kimisinde de yün olmadığı için burada kendim aldığım yünden yapıyorum. Bu işi kaynanam ve annemden öğrendim. Aynı zamanda bu işin unutulmasını da istemiyorum. O yüzden de karar verdim“ şeklinde konuştu.

“Kadın isterse her şeyi yapar“

Bölgede kadınların, iş hayatına atılmalarının önündeki engellere dikkat çeken Yıldız, iş yeri açmakta kendisine eşinin büyük desteği olduğunu kaydederek, kurduğu iş yerini büyütmek amacıyla devletin girişimcilere sunduğu bazı desteklemelerden faydalanmak istediğini kaydetti.

İş yerini büyüttüğü takdirde en az dört kadın personele de iş imkânı sunmak istediğini dile getiren Yıldız, şunları aktardı:

“Eşimin desteği ile evimizin bir kısmını atölyeye çevirdik. Tabi eşimin desteği olmasaydı ben burayı açamazdım. Malum bizim memlekette kadınların çalışmasına pek izin verilmiyor. Ama bana eşim oldukça destek oldu. Ben bu işimi ilerleyen zamanlarda büyütmek istiyorum. Şu anda da elemana ihtiyacım var. Ancak yeni olduğu ve maddi durumum yetmediği için eleman alamıyorum. Benimle çalışmak isteyenler şu anda olsa bile alamıyorum. Ama ilerleyen zamanda en az 4 tane daha ihtiyacı olan kadın elemanla devam etmek istiyorum. Bunun için desteğe ihtiyacım var. Bazı destekleme kurslarına katılmayı düşünüyorum. Devlet desteği de alabilirsem hem işimi geliştireceğim hem de bu mesleği sağlıklı bir şekilde yaşatmış olacağız. Şu anda çocuklarımın yardımıyla çalışıyorum. İler de okul açılınca onlar gidince ben tek kalacağım için tek yapamayacağım. O yüzden desteğe ihtiyacım var. Buradan bütün kadınlara sesleniyorum. Ellerinden gelen her işi yapsınlar ve bırakmasınlar. Çünkü gerçekten kadınlar isterse her işi yaparlar.“

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER